Zaraza ziemniaka – skuteczna ochrona

Zaraza ziemniaka – objawy na liściach.

Bez wątpienia jedną z najgroźniejszych chorób w uprawie ziemniaka jest zaraza ziemniaka powodowana przez organizm grzybopodobny Phytophthora infestans. Źródłem infekcji mogą być porażone sadzeniaki, oospory zimujące w glebie bądź sąsiednie plantacje, z których zarodniki konidialne przenoszą się na duże odległości poprzez wiatr i wodę. Wysoka wilgotność powietrza oraz umiarkowane temperatury sprzyjają szybkiemu rozwojowi choroby. W warunkach niższych temperatur (12-16 stopni) następuje wzrost porażenia poprzez tworzenie zarodników pływkowych (zoospor), natomiast przy wyższych temperaturach infekcja rozwija się w wyniku bezpośredniego kiełkowania zarodni na liściu.

Zaraza ziemniaka – objawy na łodygach.

Objawy zarazy ziemniaka można zaobserwować na liściach w formie szarozielonych plam, stopniowo ciemniejących i powiększających się, dookoła których tworzy się jasnozielona obwódka, a na spodniej stronie liścia, w warunkach wysokiej wilgotności, biały nalot grzybni. Patogen poraża także łodygi, na których widoczne są ciemne plamy, a w miejscu ich występowania łodyga jest podatna na złamanie. Przy wysokiej wilgotności powietrza również można zaobserwować biały nalot na ich powierzchni. Podczas opadów istnieje ryzyko, iż zarodniki pływkowe trafią z rośliny do gleby, infekując bulwy.

Biały nalot grzybni po spodniej stronie liścia.

Na skórce porażonego ziemniaka tworzą się sinoszare plamy, a po przekrojeniu można zauważyć rdzawe przebarwienia miąższu.  Jeśli rozwój Phytophthory infestans  nie zostanie zahamowany w odpowiednim momencie, wówczas choroba może w szybkim tempie rozprzestrzenić się na całe pole. W efekcie zostanie ograniczona powierzchnia asymilacyjna roślin, a w przypadku mocnego porażenia, zamieranie roślin oraz spadek ilości i jakości plonu. W takim przypadku znacznie pogarsza się zdolność przechowalnicza bulw. Z tego powodu tak ważna jest częsta lustracja plantacji oraz odpowiedni dobór fungicydów, dostosowany do warunków pogodowych oraz sytuacji panującej na polu.

Wybierając preparaty należy pamiętać o rotacji substancji czynnych w celu uniknięcia powstawania uodpornień patogena na fungicydy. Niestety nie jest to łatwe w czasach gdy więcej substancji zostaje wycofywanych niż rejestrowanych. W walce z zarazą ziemniaka należy kierować się starą zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, gdyż szkody, którą wyrządzi choroba na plantacji, nigdy nie cofniemy.

Unikalne połączenie substancji czynnych

Idealnym rozwiązaniem w walce z zarazą ziemniaka jest produkt Presidium, który posiada w swoim składzie dwie substancje czynne, należące do różnych grup chemicznych:

  • dimetomorf (pochodne kwasu cynamonowego, FRAC H5)
  • oraz zoksamid (benzamidy, FRAC B3).

Pierwsza z nich wykazuje działanie wgłębne, a jej mechanizm polega na blokowaniu syntezy celulozy w ścianach komórkowych zarodników i strzępek Phytophthory infestans, natomiast druga powierzchniowa blokuje podział komórek patogena, które powiększają się, a następnie zamierają. Obie substancje wykazują działanie antysporulacyjne, a więc hamujące zarodnikowanie. Zoksamid silnie wiąże się z woskiem roślinnym, zwiększając odporność produktu za zmywanie. Presidium charakteryzuje działanie zapobiegawcze oraz lecznicze, ale należy stosować go przed wystąpieniem objawów choroby w dawce 1 l/ha. Idealnie sprawdza się w okresie zwierania międzyrzędzi oraz po kwitnieniu.

Zalecany termin stosowania Presidium.

 

Karolina Dziubek