Nawożenie pszenicy ozimej – wskazówki

Właściwe nawożenie przekłada się na efekt uprawy pszenicy ozimej. W celu uzyskania satysfakcjonującego plonu warto zadbać o nie już wczesną wiosną. Przedstawiamy wskazówki pomocne przy planowaniu nawożenia pszenicy do momentu kłoszenia.

1. Azot i siarka na start

Dobrze przygotowana do zimy pszenica znosi mrozy dochodzące do -20–25°C. W ubiegłym roku praktycznie w całym kraju panowała susza, co znacznie wpłynęło na zahamowanie pobierania składników pokarmowych przez rośliny. Ostatnie dni stycznia to gwałtowne roztapianie się pokrywy śnieżnej i opady deszczu. Taka ilość wody z topniejącego śniegu i deszczu powoduje wypłukanie azotu zastosowanego jesienią oraz uwolnionego w procesie mineralizacji próchnicy. Ponieważ zawartość azotu w glebie po minionym roku jest bardzo niska, należy podawać roślinom jak najwcześniej szybko działający nawóz azotowy: Pulan, saletrę amonową, RSM , saletrę wapniową, Azofol. Dobre zaopatrzenie roślin w azot od samego startu wegetacji ma decydujące znaczenie dla dalszego wzrostu. W celu optymalnego wykorzystania azotu należy zadbać o dobre zaopatrzenie pszenicy w siarkę, stosując w momencie ruszania wegetacji nawóz KTS – tiosiarczan potasu, który zawiera 25% potasu i 42% SO3. Nawóz ten najlepiej zastosować wczesną wiosną razem z RSM w formie oprysku grubokroplistego w dawce 10–15 kg/ha.

2. Poprawa pH gleby

Pszenica najlepiej plonuje na glebach o pH 6,2–6,7. W gospodarstwach, w których gleby mają niższy odczyn, przed ruszeniem wegetacji wiosennej warto zastosować szybko działający granulowany nawóz wapniowy na bazie kredy, np. Wapniak kornicki, Granukal, Physiomax w dawce 200–300 kg lub saletrę wapniową.

3. Poprawa żyzności gleby

Dużym problemem w ostatnich latach są uproszczenia płodozmianów. W wyniku tego dochodzi do sporych strat próchnicy w glebie. Na glebach ubogich w próchnicę warto stosować preparat Rosahumus. Nawóz ten zawiera 85% kwasów humusowych, podstawowego składnika próchnicy. Najlepiej podawać go przed siewem w formie oprysku doglebowego. Jeżeli tego zabiegu nie wykonano jesienią, należy go przeprowadzić bardzo wczesną wiosną. Dawka to 3 kg/ha. Na żyzność gleby i prawidłowy wzrost roślin wpływają również bakterie znajdujące się w ryzosferze. Delsol zawiera azot, węgiel oraz co-formulator stymulujący w glebie rozwój bakterii Pseudomonas putida, poprawiających rozwój systemu korzeniowego roślin.

4. Nawożenie magnezem

Wczesną wiosną często w wyniku niskich temperatur występuje zjawisko blokowania pobierania magnezu przez rośliny. Wobec tego masowo pojawiają się objawy niedoboru magnezu na plantacji. Sposobem likwidacji niedoborów jest nawożenie siedmiowodnym siarczanem magnezu w dawce 15 kg/ha. W celu podniesienia skuteczności zabiegu i poprawy aktywności syntezy chlorofilu należy dodać nawóz zawierający dużo żelaza, np. Mikrostar complex w dawce 0,5–1 kg/ha oraz nawóz azotowy Azofol. W zależności od deficytu azotu dawka to 5–40 l/ha.

5. Uzupełnienie niedoborów NPK

Na plantacjach, na których ograniczono jesienią podstawowe nawożenie NPK, można wiosną zastosować szybko działające nawozy NPK, np. YaraMila 14-14-21. Skutecznym sposobem uzupełnienia niedoborów fosforu i potasu jest ponadto nawożenie dolistne nawozami, np. z serii Rosasol 15-30-15, 19-19-19, 8-24-34, Rosaleaf 2, Rosaleaf 4 lub Fosfiron Mg (3% azotu, 39,5% fosforu i 9,9% magnezu). Zalecana dawka to 3–5 kg/ha. Na glebach ubogich w potas i siarkę warto zastosować też preparat K-Leaf, który zawiera 52% potasu oraz 46% SO3.

6. Miedź – kluczowy mikroskładnik w uprawie

We wczesnych fazach rozwojowych bardzo istotne jest dostarczenie roślinom miedzi. Do likwidacji jej niedoborów polecamy nawóz Mikrostar Cu w dawce 0,3–0,6 kg/ha, zawierający 15% miedzi schelatowanej EDTA , lub Cuproflox 70, który ma w swoim składzie prawie 700 g miedzi w 1 litrze. Miedź występuje w postaci tlenochlorku miedzi. Zalecana dawka Cuproflox 70 to 0,25 l/ha. Na początku krzewienia warto sięgnąć po nawóz Fosfiron Cu, który dostarcza roślinom miedzi, a także stymuluje naturalne mechanizmy obronne przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Fosfiron Cu należy stosować w dawce 1,5–3 l/ha.

7. Dostarczanie manganu

Do uzupełnienia niedoborów manganu polecamy Mikrostar Mn w dawce 0,6–1,2 kg/ha, nawóz ten zawiera 13% manganu schelatowanego EDTA , lub Mantrac, który ma w składzie 500 g manganu. Nawozy manganowe należy stosować od początku krzewienia do pełni strzelania w źdźbło.

8. Kompleksowe uzupełnianie mikroskładników

W gospodarstwach, w których w latach poprzednich nie stwierdzono silnego deficytu miedzi lub manganu, doskonałym sposobem uzupełnienia niedoborów wszystkich mikroskładników jest podanie nawozu Mikrostar complex w dawce 0,5–1 kg/ha.

9. Nawozy algowe

Nawozy z dodatkiem ekstraktu z alg morskich (zwane często fizjoaktywatorami) są szczególnie efektywne w sytuacjach stresowych dla roślin. Wyciągi z alg są źródłem witamin, fitohormonów i aminokwasów dla roślin. Agrocean Mg oprócz 20% zawartości ekstraktu z alg zawiera 13% magnezu. Nowymi nawozami są Lamina Vigor 55 (55% ekstraktu z alg Laminaria digitata + NPK 6-5-5 + mikro) i Lamina Power 20 (20% ekstraktu z alg Laminaria digitata NPK 10-3-8 + mikro). Ich stosowanie jest szczególnie wskazane do regeneracji roślin po zimie.

10. Wapń i siarka – niedoceniane składniki pokarmowe

Wapń jest bardzo ważnym składnikiem budulcowym każdej rośliny, wpływa na podziały komórkowe, odpowiada za sztywność ścian komórkowych oraz właściwą gospodarkę hormonalną roślin. Z kolei siarka jest składnikiem aminokwasów, tj. cystyny, cysteiny i metioniny, które odpowiadają za prawidłowe przemiany azotu oraz gospodarkę energetyczną roślin. Jedynym na rynku płynnym nawozem, który zawiera te dwa deficytowe składniki, jest ASX CaTS – tiosiarczan wapnia, mojący w skłądzie 9% CaO i 25% siarki. Nawóz można stosować łącznie z RSM w dawce 20 l/ha lub dolistnie w dawce 5–10 l/ha.

11. Nawożenie przed kłoszeniem

Kwitnienie decyduje o ilości ziarniaków wytworzonych w kłosie. Dlatego też w okresie kłoszenia należy zapewnić optymalne zaopatrzenie pszenicy we wszystkie składniki pokarmowe. Proponujemy użyć jednego z nawozów Azofol, Rosasolu 8-24-34, Rosasolu 15-30-15 lub Fosfironu Mg. Ostatnie zabiegi mają ogromny wpływ na wysokość plonu oraz jego jakość – wyrównanie ziarna, zawartość białka i glutenu.

Pulan / ASX CaTS / Mikrostar complex / Cuproflox 70 / Rosasol / Agrocéan B
Pulan / ASX CaTS / Mikrostar complex / Cuproflox 70 / Rosasol / Agrocéan B

Program nawożenia zbóż

 Krzysztof Zachaj, Beata Rogala