Rooter – buduje korzeń i stabilność plonowania
W uprawie ozimin korzeń odgrywa bardzo ważną rolę, pozwalając przetrwać zarówno zimę, jak i okresy suszy. Daje dostęp do wody i składników mineralnych. Dziś rolnik może kształtować korzeń świadomie na wiele sposobów, wpływając tym samym na poprawę efektywności nawożenia, lepiej wykorzystując potencjał gleby i środowiska. To właśnie silny korzeń czerpie z gleby składniki do budowy wysokiego plonu!
Jednym ze sposobów stymulowania rozwoju korzenia jest dostarczanie roślinom bezpośrednio składników aktywnych biologicznie, takich jak: oligosacharydy, aminokwasy, betainy, witaminy czy fitohormony. Najlepszym źródłem wszystkich tych substancji są wyciągi z alg morskich.
Aktywny wyciąg z alg
Podstawowym składnikiem preparatu Rooter przeznaczonego do stymulowania wzrostu korzenia jest GA 142 –biologicznie aktywny filtrat z alg Ascophyllum nodosum wyprodukowany w oparciu o technologię PhysioActivator™ i zawierający wszystkie wymienione wcześniej elementy. Zaaplikowanie roślinom Rootera, czyli podanie gotowego zestawu substancji, zmienia natężenie procesów fizjologicznych w roślinie. Rooter mocno aktywizuje reduktazę azotanową – procesy redukcji przebiegają szybciej zarówno w liściach, jak i w korzeniu. Tym samym pobierany przez rośliny azot w formie azotanowej szybciej może być przekształcany (redukcja) do formy amonowej wbudowywanej w aminokwasy i białka tworzące plon. Działanie reduktazy powoduje zużycie formy azotanowej gromadzonej np. w liściach, co przekłada się na pobieranie kolejnych porcji azotu z gleby. Tak więc aktywowanie reduktazy azotanowej zwiększa pobieranie i przetwarzanie azotu w plon. Podobnie wielokrotnie zwiększa się aktywność fosfataz, co znakomicie poprawia dostępność fosforu z gleby.
Rośliny opryskiwane jesienią aktywatorem Rooter:
- szybciej regenerują straty po zimie,
- tworzą wiosną średnio jedno rozgałęzienie pierwszego rzędu więcej,
- zawiązują średnio o 12 łuszczyn więcej (średnia z 4 doświadczeń).

Niezbędne minerały
Dodatkowo Rooter został wzbogacony o składniki mineralne – fosfor (13%) i potas (5%) – ważne nie tylko dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego rzepaku, ale i dla przyszłego plonowania. Preparat powinien być stosowany łącznie z fungicydami i regulatorami wzrostu. Dawka 1L/ha, termin stosowania: jesienią w fazie 4-6 liści, natomiast wiosną po ruszeniu wegetacji. Składniki, które zawiera Rooter sprawiają, że:
- następuje silna aktywacja rozwoju korzeni – zwiększa się zarówno masa systemu korzeniowego, długość korzenia palowego jak również średnica szyjki korzeniowej,
- zwiększa się efektywność nawożenia mineralnego.

Wyjątkowo korzystny w uprawach ozimych
Rooter bardzo korzystnie wpływa też na wzrost, rozwój i plonowanie pszenicy ozimej. W zbożach zaleca sie stosowanie Rootera od fazy 3 liście do końca krzewienia w dawce 1L/ha. Pszenica się lepiej krzewi, a doskonalsze odżywienie i wysoka zawartość suchej masy jesienią sprzyjają lepszemu przezimowaniu roślin i mają korzystny wpływ na wiosenny start. Rooter świadomie zastosowany przez rolnika pozwala mu zbudować w uprawach ozimych korzeń, który będzie w stanie przetrwać srogą zimę i odbudować roślinę wiosną, efektywnie wykorzystując wodę i składniki pokarmowe, co przełoży się na wysoki i pewny plon!
Tomasz Sikorski