PRIMINO – odmiana kukurydzy o bardzo niskiej wilgotności ziarna

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o wczesnej odmianie kukurydzy PRIMINO.

 

Najważniejsze cechy odmiany kukurydzy PRIMINO:

  • należy do najwcześniejszych odmian w Polsce
  • najniższa wilgotność ziarna
  • bardzo wysoka odmiana wczesności
  • nie ma wysokich wymagań stanowiskowych jak większość odmian wczesnych

 

Sprawdź ofertę: https://agrosimex.pl/sklep/nasiona/kukurydza

 

Transkrypcja:

Odmiana Primino została zarejestrowana w Europie, w Austrii w 2020 roku. Jest to odmiana o bardzo wysokiej klasie wczesności FAO 190-200. FAO 190-200 powoduje, że należy ona do najwcześniejszych dostępnych na polskim rynku odmian. Była badana przez COBORU w 2021 roku w ramach doświadczeń porównawczych CCA, czyli odmian z katalogu unijnego. Uzyskała w nich wysoki plon ziarna oraz najniższą wilgotność przy zbiorze. Oznacza to, ze Primino jest odmianą, która obecnie na polskim rynku daje najbardziej suche ziarno w momencie zbioru.

Oczywiście trzeba mieć świadomość, że FAO 190-200, to jest pewien limit możliwości produkcyjnych, natomiast przy tak dużej wczesności, Primino plonuje na poziomie odmian mających FAO 220 lub 230, więc ten potencjał plonowania jest zagwarantowany naprawdę na bardzo wysokim poziomie.

Ziarno typu flint powoduje, że jest to odmiana, która charakteryzuje się bardzo wysokim wczesnym wigorem, bardzo szybkim tempem wzrostu.

Tak krótki okres wegetacji powoduje, że Primino świetnie nadaje się do uprawy, jeżeli chcemy po kukurydzy bardzo szybko wejść z uprawą pszenicy ozimej.

Drugim typem zastosowania jest kwestia bardzo późnego siewu kukurydzy. Jeżeli na przykład szukamy kukurydzy do siewu po życie zebranym na zielonkę, to Primino będzie świetnym rozwiązaniem w takim wypadku.

Jeżeli siejemy duży areał kukurydzy i chcemy podzielić termin zbioru, uzależniając go od FAO, bardzo wczesne, średnio-wczesne, być może średnio-późne, w zależności od tego, w jakim regionie Polski znajduje się gospodarstwo, Primino będzie świetnym rozwiązaniem do siewu, celem jak najwcześniejszego zbioru. Czyli pozwala nam to fajnie rozłożyć prace polowe, zaplanować zbiór kukurydzy.

Oczywiście w większości przypadków odmiany tak wczesne mają bardzo wysokie wymagania stanowiskowe. Primino nie należy do takich odmian. Primino doskonale sprawdza się również na glebach nieco lżejszych, nieco mniej zasobnych. Oczywiście należy pamiętać, że zasobność gleby będzie nam warunkowała gęstość siewu.

Primino to odmiana o kolbie typu X, co oznacza, że ta wielkość kolby jest stała, ustalona. Aby pracować nad wielkością plonu, trzeba regulować normę wysiewu, czyli finalnie obsadę, nad którą pracujemy na danym areale. Jeżeli idziemy na gleby mocniejsze, bardziej zasobne, idziemy w kierunku 90-95 tysięcy roślin na hektarze obsady. To powinno nam zabezpieczyć fajny, wysoki potencjał plonowania.

Odmiana Primino w regionach bardzo niesprzyjających termicznie, o krótszym okresie wegetacji, nadawałaby się również do zbioru na wczesną kiszonkę. Ale jeżeli mówimy o obszarze całej Polski, przeznaczamy ją głownie do uprawy ziarnowej.

Mamy więc odmianę bardzo wczesną, o bardzo szybkim tempie oddawania wody, wchodzącą z pola z bardzo niską wilgotnością. A niska wilgotność, a co za tym idzie, niskie koszty suszenia, będą jednym z czołowych elementów wyboru odmiany do siewu w roku 2023.