Poznaj Jej Wysokość Księżniczkę Princess Pak – wiosna POLE express

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu POLE express z 23.04 dotyczącego ochrony zbóż w terminie T2.

 

Te tematy mogą Cię zainteresować:

0:29 Jak wygląda stan plantacji zbóż ozimych?

0:44 Jakie rozwiązania polecane są na zabieg T2?

1:17 Dlaczego warto zastosować produkt Questar?

2:32 Dlaczego warto zastosować metkonazol w ochronie zbóż w terminie T2?

3:31 Co wchodzi w skład Princess Pak?

3:46 Poznaj korzyści ze stosowania Pricess PAK

 

 

Dowiedz się więcej na temat klikając w nazwę produktu: Princess PAK 

Transkrypcja

Maciej Mokrzan: Dzień dobry państwu, Maciej Mokrzan. Dziś zapraszam do kolejnego odcinka z cyklu POLE express. Znajdujemy się na zbożu ozimym. W tej chwili zaczyna nam się pojawiać pierwszy właśnie widoczny języczek liścia flagowego. Należy przygotować się do zabiegów T2. Jakie najlepsze rozwiązanie użyć? O to zapytamy eksperta. Jest ze mną Paweł Talbierz z firmy Corteva. Cześć Pawle, miło cię widzieć. Jak widzisz znajdujemy się na polu, gdzie są pewne infekcje. Zrobiona T1 całkiem mocna, ale wypadałoby zadbać też o T2. Co polecasz?

Paweł Talbierz: Tak, masz rację zabieg T2, który jest przed nami, to jest tak naprawdę na dzisiaj, na teraz najważniejsza część ochrony zbóż przed nami. Twoje pytanie jest sugestywne, bo faktycznie jaki bym mógł produkt zasugerować, tym bardziej, że mamy od ubiegłego roku Inatreq active, nową substancję czynną, która od 20 lat reprezentuje nowy mechanizmy działania w ochronie zbóż, po raz pierwszy od 20 lat. Więc to co wy macie w ofercie, czyli Princess Pak, połączenie Questara i Turrta, to jest takie rozwiązanie, o którym bym chciał, żebyśmy dzisiaj trochę więcej powiedzieli, bo ono ma całkiem dużo fajnych zalet, które mogą się przydać w praktyce.

Maciej Mokrzan: No właśnie i o to chodzi. Questar, czyli nowa substancja z nowej grupy chemicznej. No, ale Pawle, w czym ona jest lepsza?

Paweł Talbierz: Wiesz co, w czym jest lepsza? Przede wszystkim takim najważniejszym jej plusem jest to, że w inny sposób zabezpiecza rośliny przed chorobami grzybowymi. To jest, tak jak powiedziałem, po raz pierwszy od 20 lat nowy mechanizm działania, grupa 21. według FRAC. Bardzo długie działanie zapobiegawcze, nawet do 6 tygodni ochrony i to jest na dzisiaj taki chyba największy game changer, czyli największa zaleta tego produktu. No bo 6 tygodni ochrony zapobiegawczej to jest bardzo długi okres, kiedy faktycznie te zboża mogą być utrzymane w dużej zdrowotności. Drugą ważną cechą to jest 7-10 dni działania takiego leczniczego interwencyjnego, co przy septoriozie jest bardzo ważną cechą. Wiedząc, że septorioza przez prawie 3 tygodnie, jak nie i dłużej rozwija się w takim stanie ukrytym, którego nawet nie widać, więc to działanie interwencyjne jest bardzo ważne.

Maciej Mokrzan: No i właśnie dokładnie o to chodzi. Mogliśmy się spodziewać, że septorioza wystąpi. W tym roku na T1 widzieliśmy całą masę tych infekcji właśnie jesiennych. Wiemy, używając Inatreq, czyli produktu Questar, najlepsze zabezpieczenie, bardzo fajne działania lecznicze, ale w Paku mamy coś jeszcze więcej.

Paweł Talbierz: Jest Turret, czyli metkonazol i to jest tak naprawdę bardzo ważna informacja ze względu na też dwie cechy. Pierwszą cechą jest to, że zależy nam na tym, żeby w pakiecie był triazol, który będzie działał również mocno interwencyjnie, wyczyszczająco, będzie działał uzupełniająco na rdzę, na DTR-ki, czyli na choroby, które także w tym czasie występują. Może jeszcze nie teraz, ale jak będziemy stosować, to będzie też dużo cieplej i DTR-ka będzie dużym problemem, bo tak jest co roku. A druga ważna cecha jest taka, że metkonazol też ma zadanie takie antyodpornościowe, czyli żeby był inny mechanizm działania niż Inatreq Active, po to, żeby też ta substancja czynna mogła dłużej chronić zboża, a w efekcie, żeby ten zabieg był kompleksowy, czyli żeby działała zarówno zapobiegawczo, jak i również interwencyjnie.

Maciej Mokrzan: No i rewelacja, zobaczcie. Mamy świetny produkt na septoriozy, na rdze dodatkowo Turret, jeszcze wyniszczający i zabiegający nawet na 6 tygodni. Chyba nie ma nic lepszego.

Paweł Talbierz: To, co bym też dodał tutaj, co jest myślę, że fajne i istotne, to to, że mamy w pakiecie dwie butelki, dwie piątki Questaru, jedną piątkę Turretu, to też podniosę, żeby było widać. Powinienem mieć jeszcze trzecią rękę, to bym mógł podnieść wszystkie trzy. Ale tak naprawdę to jest pakiet na 8 hektarów, stosując 1,25 litra Questaru, czyli mamy to długie działanie zapobiegawcze, 6-tygodniowe i no taka dawka aptekarska 0,625 litra na hektar Turreta, ale jak gdyby 8 hektarów, to też jest duże ułatwienie, bo zazwyczaj opryskiwacze są 2000 litrów, czyli na 16 hektarów, więc takie dwa pakiety, Princess Paki, Questar i Turret, to jest też taki pragmatyzm w stosowaniu i w sprzedaży. Myślę, że dla ciebie to jest duże ułatwienie.

Maciej Mokrzan: Idealne właśnie ułatwienie, łatwo podzielne, doskonale działające, można powiedzieć metkonazol, czyli Turret, też na fuzarium jak najbardziej, więc jeżeli pojawią się jakieś pierwsze sygnały o fuzarium, nie mówię, żeby wyeliminować te trzy, ale jest tutaj opcja, że zabezpieczymy też jeszcze na przyszłość, pozbędziemy się tego patogenu.

Paweł Talbierz: Jeszcze jedna rzecz, Maciej, sorry, że ci przerywam, ale formulacja iQ-4, czyli formlacja przy Questarze, która wpływa także na mieszalność innych komponentów, czyli również na mieszalność z Turretem, która wpływa na lepszą… może nie na lepszą jakość wody, ale tą jakość może polepszyć, zarówno twardość, jak i odczyn wody stosowanej w zabiegu, ale także te właściwości fizykochemiczne, czyli pokrycie liścia. Przy tym produkcie i przy wszystkich produktach z Inatreqiem to jest bardzo ważna cecha, która wpływa na to, jaka jest jakość tego zabiegu i to, co widzimy na końcu, czyli jaka jest skuteczność.

Maciej Mokrzan: Czyli w tym momencie mamy już w zestawie adiuwant doskonale pokrywający. Relatywnie, najlepsze rozwiązanie na T2, najdłużej działające praktycznie na wszystkie choroby. Polecamy bardzo serdecznie i zapraszamy do zakupów.