Powschodowe zwalczanie chwastów w rzepaku ozimym – komunikat rolny Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu rolnego z dnia 22.09.2020. Zobacz na jakie czynniki zwrócić uwagę zwalczając chwasty w uprawach rzepaku ozimego po wschodach. Nasz ekspert przedstawia również preparaty do skutecznej ochrony upraw.

Czego dowiesz się z filmu:

00:08 – rzepak odmiany Aurelia po wschodach

00:50 – czynniki wpływające na skuteczność zabiegów

02:49 – preparaty polecane do zwalczania chwastów w uprawach rzepaku ozimego po wschodach

 

TRANSKRYPCJA

Dzień dobry. Darek Przybylski, Agrosimex. Jesteśmy na plantacji rzepaku na północy Mazowsza, w gminie Opinogóra. Odmiana Aurelia, która tu została zasiana dwudziestego pierwszego sierpnia, w obecnej chwili znajduje się w fazie czwartego liścia. Z uwagi jednak na warunki pogodowe właściciel nie zdecydował się na ochronę bezpośrednio po zasiewie. Odchwaszczanie będzie wykonane teraz, po wschodach rzepaku. Jakie rozwiązania sprawdzą się tu, na tym polu, jak również w państwa gospodarstwach, odpowiedź na to pytanie w dalszej części komunikatu. Zapraszam.

Głównym celem podejmowanej ochrony rzepaku powinna być wysoka skuteczność wykonywanych zabiegów przy jednoczesnym ograniczeniu ponoszonych nakładów. Sprostanie temu zadaniu wcale nie jest łatwe. O powodzeniu zwalczania chwastów decyduje wiele czynników, zależnych od nas, jak również niezależnych od plantatora.

Jakie czynniki wpływają na skuteczność zwalczania chwastów?

Do najważniejszych oczywiście należą warunki pogodowe, termin wykonania zabiegów. Wpływ pogody może niekiedy całkowicie zniweczyć trud włożony w przeprowadzoną ochronę. W przypadku stosowania zabiegów nalistnych bardzo ważne jest, aby były one wykonywane w dni bezwietrzne, nie takie jak dziś, gdzie liście są suche, a temperatura optymalna do zastosowanego danego preparatu. Przy niekorzystnej aurze może dochodzić bowiem między innymi do znoszenia cieczy użytkowej, spływania z mokrych powierzchni roślin, rozcieńczania bądź dezaktywacji użytej substancji aktywnej, na przykład pod wpływem zbyt wysokich temperatur.

Niektóre preparaty można stosować tylko w określonych fazach rozwojowych, stąd też pogoda może różnicować termin ich stosowania i ostatecznie wpływać na ich skuteczność. Termin wykonania zabiegu decyduje o powodzeniu zabiegów ochronnych i ściśle wiąże się z przebiegiem warunków pogodowych. Oddziałują one zarówno na roślinę uprawną jak i na zwalczane agrofagi.

Ważne jest również śledzenie faz rozwojowych zarówno chwastów jak i rośliny uprawnej, zwłaszcza że niektóre gatunki zwalczanych chwastów maja różną podatność na stosowane substancje aktywne aplikowane w różnych fazach ich rozwoju. Różna może być również reakcja rzepaku na herbicydy zastosowane na przykład w zbyt późnych fazach rozwoju. Może to czasami prowadzić do powstawania objawów fitotoksyczności. Jak więc skutecznie i bezpiecznie zwalczać chwasty po wschodach rzepaku? Oto nasza propozycja.

Jak skutecznie i bezpiecznie zwalczać chwasty po wschodach rzepaku?

Do najwcześniejszych zabiegów powschodowych można wykorzystać część środków niezużytych na przykład w zabiegach bezpośrednio po zasiewie. Dotyczy to preparatów zawierających w swoim składzie metazachlor. Jest on na przykład w preparacie MET-NEX 500 SC i Metazanex 500 SC. Substancja ta może być zastosowana do czwartego liścia lub nawet do szóstego liścia rzepaku, zależnie od wybranego produktu.

Jednak z uwagi przede wszystkim na doglebowe jej działanie wykonanie zabiegów zalecane jest, gdy chwasty nie przekroczą dwóch liści właściwych. Chwasty wrażliwe na tę substancję to między innymi chwastnica jednostronna, gwiezdnica pospolita, jasnota purpurowa, różowa, komosa biała, rumian polny czy tasznik pospolity. W podobnych warunkach można stosować mieszankę metazachloru z chinomerakiem pod handlową nazwą Butisan Star 416 SC. Spektrum zwalczanych chwastów zostaje wówczas rozszerzone między innymi o marunę bezwonną, miotłę zbożową, przetaczniki, bluszczykowy, perski czy szarłat szorstki. Zwalcza również przytulię czepną, ale tylko tę, która nie przekroczy fazy liścieni.

Jakie chwasty zwalcza Navigator 360 SC?

W przypadku konieczności zwalczania na przykład chabra bławatka, maku polnego czy też rdestu powojowatego warto sięgnąć po preparat Navigator 360 SC. Średnią wrażliwość na substancje zawarte w tym produkcie będzie wykazywał fiołek polny. Nawigator jest herbicydem selektywnym o działaniu układowym, stosowanym tylko nalistnie. Jeden litr zawiera dwieście czterdzieści gramów clopyralidu, osiemdziesiąt gramów pikloramu oraz czterdzieści gramów aminopyralidu. Środek należy stosować, gdy rośliny rzepaku znajdują się w fazie w pełni rozwiniętych liścieni, do maksymalnie czterech liści, zaś chwasty w fazie liścieni do czterech liści.

Dawki wspomnianych preparatów to odpowiednio: MET-NEX 500 SC lub Metazanex do dwóch litrów na hektar, Butisan Star 416 do trzech litrów na hektar, zaś rejestracyjna dawka preparatu Navigator to 0,2 litra na hektar. Nieuniknionymi chwastami w uprawie rzepaku są chwasty jednoliścienne, między innymi samosiewy zbóż ozimych i jarych. Ich zwalczanie jest koniecznością już teraz, już jesienią. Nawet jare formy stanowią dla uprawy rzepaku bardzo poważne zagrożenie.

Zwalczanie chwastów jednoliściennych

Herbicydy przeznaczone do zwalczania chwastów jednoliściennych popularnie nazywamy graminicydami, a najpopularniejszą grupę graminicydów stanowią te zawierające substancję aktywną chizalofop-P etylowy. Są to na przykład preparaty Labrador Extra 50 EC, Leopard Extra 05 EC czy Supero 05 EC. Są to koncentraty do sporządzania emulsji wodnej, stosowane są one nalistnie i przeznaczone do selektywnego zwalczania perzu właściwego, chwastnicy jednostronnej oraz innych gatunków chwastów jednoliściennych, samosiewów zbóż też. Substancja ta wykazuje działanie układowe, pobierana jest przede wszystkim przez liście i szybko przemieszczana jest do korzeni i rozłogów chwastów. Działanie środka na chwasty objawia się żółknięciem, a następnie zasychaniem najmłodszych liści. Pierwsze objawy widoczne są po upływie siedmiu dni od opryskania. W przypadku wystąpienia chłodów lub suszy działanie środka opóźnia się, ale nie obniża jego skuteczności.

chwasty jednoliścienne w rzepaku

Do zwalczania samosiewów zbóż, chwastnicy jednostronnej czy owsa głuchego wystarczy najniższa zarejestrowana dawka, jeden litr na hektar. Perz natomiast zostanie zwalczony dopiero po zastosowaniu nawet trzech litrów wspomnianych preparatów. Należy jednak pamiętać, że w ramach strategii antyodpornościowej warto naprzemiennie stosować preparaty zawierające różne substancje aktywne. Taką alternatywą jest na przykład kletodym z preparatu Select Super 120 EC. Podobnie jak wcześniej wspomniana substancja, chizolofop, substancja ta również wykazuje układowe bardzo szybkie działanie. Zalecana dawka to 0,8 litra w fazie od pierwszej pary liści.

Na poprawną skuteczność herbicydów ma wpływ stosowanie adiuwantów. Pozwalają one poprawić parametry cieczy użytkowej, obniżyć jej napięcia powierzchniowe, co polepsza przyczepność, zwilżyć powierzchnię blaszki liściowej w celu zwiększenia wnikania preparatu do komórek czy też zmniejszyć zmywalność powstałej powłoki. Szczególnie polecane i bardzo szeroko stosowane są właśnie z graminicydami. W optymalnych warunkach adiuwanty umożliwiają obniżenie dawki preparatu, co przekłada się na niższy koszt zabiegu.

Takim właśnie adiuwantem olejowym jest preparat Amigo, zaś łącznie z innymi herbicydami, insektycydami, fungicydami czy też regulatorami wzrostu lepiej sprawdzi się niejonowy adiuwant Flipper. Zalecane dawki to odpowiednio: Amigo litr do półtora litra na hektar, zaś Flipper odpowiednio pięćdziesiąt do dwustu mililitrów na hektar. Proszę pamiętać, że oprócz wcześniej wymienionych czynników mogących wpływać na skuteczność podejmowanej ochrony występuje cały szereg innych. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować ich negatywny wpływ.

Na dziś to już wszystko, bardzo dziękuję za uwagę, zachęcam do oglądania, komentowania i subskrybowania naszego kanału. Do zobaczenia.