Powschodowe zabiegi herbicydowe w rzepaku – różne warianty ochrony – POLE express Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu z 20.09.2021r. POLE express na temat zwalczania chwastów w rzepaku ozimym po wschodach.

Z filmu dowiesz się:
00:21 – faza wzrostu rzepaku ozimego – kondycja roślin
01:57 – herbicydowe zabiegi nalistne
02:40 – najwcześniejsze zabiegi po wschodach rzepaku
03:18 – chwasty wrażliwe na metazachlor
05:15 – zwalczanie chwastów jednoliściennych w rzepaku
07:55 – poprawa skuteczności zabiegów herbicydowych
10:00 – nawożenie po wschodach rzepaku

Produkty polecane w komunikacie kupisz tutaj:
Butisan Star 416 SC
Met-nex 500 SC
Leopard Extra 05 EC
Select Super 120 EC
Labrador Extra 50 EC
Navigator 360 SL
Amigo 95 EC – adiuwant
Flipper

 

Transkrypcja

Dzień dobry, Darek Przybylski, Agrosimex. Witam w kolejnym odcinku POLE Express.

Dzisiejszy poświęcony będzie powschodowej herbicydowej ochronie rzepaku ozimego. Zapraszam.

Jesteśmy na plantacji rzepaku w okolicach miejscowości Przasnysz. Rzepak ten w tej chwili, na tej plantacji znajduje się w fazie około czterech liści. Rośliny są tutaj naprawdę w miarę wyrównane i w bardzo dobrej kondycji, ale niestety tu na północy Mazowsza, nie wszędzie jest tak dobrze. Niekorzystne warunki pogodowe w okresie siewów spowodowały, że wschody są bardzo nierównomierne. Może to niestety powodować wiele trudności, wiele kłopotów, z wykonaniem, choćby zabiegów herbicydowych w zalecanej fazie rozwojowej rzepaku. Niektóre preparaty bowiem można stosować tylko i wyłącznie w określonych fazach rozwojowych. Dlaczego? Ponieważ one mogą oddziaływać. Zarówno na rośliny uprawne, jak i nas zwalczane agrofagi. Ważne jest więc śledzenie zarówno faz rozwojowych rzepaku, jak i chwastów. Zwłaszcza że niektóre zwalczane gatunki wykazują różną podatność na zastosowane substancje aktywne aplikowane w różnych fazach ich wzrostu. Różna może być również reakcja rzepaku na zastosowane herbicydy. Na przykład w późnych jej fazach rozwojowych może to czasem powodować fitotoksyczności. W przypadku stosowania zabiegów nalistnych bardzo ważne jest również to, aby wykonywane one były w dni bezwietrzne. Gdy liście są suche, a temperatury optymalne do zastosowania danego preparatu. Przy niekorzystnej aurze może dochodzić bowiem do znoszenia cieczy użytkowej czy też jej spływania z mokrych powierzchni roślin, rozcieńczania bądź nawet dezaktywacji użytej substancji, wówczas gdy mamy na przykład zbyt wysokie temperatury. Jak więc skutecznie, bezpiecznie chronić rzepak po wschodach? Oto kilka naszych propozycji.

Do najwcześniejszych zabiegów powschodowych można wykorzystać preparaty zawierające w swoim składzie metazachlor. Jest on w takich preparatach jak Met-nex 500 SC, Metazenex 500 SC. Substancja ta może być stosowana od czterech do sześciu liści rzepaku. W zależności od wybranego produktu. Jednak z uwagi na, przede wszystkim, doglebowe jego działanie, wykonywanie zabiegów zalecane jest, gdy chwasty nie przekraczają fazy dwóch liści właściwych. Chwasty wrażliwe na metazachlor to między innymi chwastnica jednostronna, gwiazdnica, jasnota purpurowa i różowa, komosa, rumiany, zwalcza również taszniki. W podobnych warunkach może zostać zastosowana mieszanka metazachloru z chinomerakiem. Pod handlową nazwą produkt ten występuje jako Butisan Star 416 SC. Spektrum zwalczanych chwastów zostaje wówczas rozszerzone o marunę, o miotłę, o przetaczniki, o szarłat szorstki oraz przytulię, ale tutaj zwracam uwagę, tylko tę, która nie przekracza fazy liścieni. Natomiast w przypadku konieczności zwalczania, na przykład, chabra, bławatka, maku polnego czy też rdestu powojowatego, warto sięgnąć po preparat Navigator 360 SL. Średnią wrażliwość na tę substancję, na substancje zawarte w tym preparacie będzie wykazywał również fiołek polny. Jest to herbicyd o działaniu selektywnym, układowym. Stosowany jest tylko i wyłącznie nalistnie, a w swoim składzie zawiera 240 gram chlopyralidu, 80 gram pikloramu oraz 40 gram aminopyralidu. Środek należy stosować, gdy rośliny rzepaku znajdują się w fazie, max do czterech liści, i chwasty również w fazie liścieni do max czterech liści właściwych.

Dawki wspomnianych preparatów to odpowiednio: Met-nex 500 SC – dwa litry, Butisan Star 416 SC – do trzech litrów, zaś zarejestrowana dawka Navigatora to jest 0,2 litra na hektar. Oczywiście oprócz chwastów dwuliściennych, nieuniknionymi chwastami w uprawie rzepaku są te jednoliścienne, między innymi samosiewy zbóż ozimych czy jarych nawet. Ich zwalczanie jest tak naprawdę konieczne już teraz na jesieni, ponieważ nawet jare formy mogą stanowić dla uprawy rzepaku bardzo poważne zagrożenie. Najpopularniejszą grupę graminicydów stanowią te zawierające substancję aktywną chizalofop-p-etylowy. Są to preparaty Labrador Extra 50 EC, czy Leopard Extra 50 EC. Są to koncentraty do sporządzania emulsji wodnej. Stosowane są nalistnie i przeznaczone do selektywnego zwalczania perzu właściwego czy też chwastnicy jednostronnej, samosiewów zbóż. Substancja ta wykazuje działanie układowe. Pobierana jest przez liście, szybko przemieszcza się do korzeni, rozłogów chwastów, powodując ich zahamowanie ich wzrostu i rozwoju. Działanie środka na chwasty objawia się na liściach. Pierwsze widoczne objawy, widoczne są po upływie około siedmiu dni od wykonania zabiegu. W przypadku występowania chłodów lub suszy, działanie środka opóźnia się, ale nie obniża to jego skuteczności. Do zwalczania samosiewów zbóż czy też chwastnicy jednostronnej, czy też owsa głuchego, wystarczy zastosować najniższą z zalecanych dawek. Jest to jeden litr na hektar, natomiast, kiedy mamy konieczność zwalczania, na przykład, perzu, dawkę należy zwiększyć nawet do trzech litrów. Warto pamiętać, iż w ramach strategii antyodpornościowej, naprzemiennie warto stosować preparaty zawierające inne substancje aktywne. Alternatywą dla chizalofopu jest na przykład kletodym z preparatu Select Super 120 EC. Podobnie jak wcześniej opisana substancja, kletodym jest również substancją układową, bardzo szybko działającą, a zalecana dawka preparatu Select to 0,8 litra na hektar. Faza rozwojowa to tak do pierwszej pary liści.

Na poprawę skuteczności herbicydów ma wpływ stosowanie adiuwantów. Pamiętajmy o tym. Poprawiają one parametry cieczy użytkowej, obniżają jej napięcie powierzchniowe, co polepsza przyczepność, zwilża powierzchnię blaszek liściowych w celu zwiększenia wnikania preparatu do komórek czy też zmniejsza zmywanie powstałej powłoki. Szczególnie polecane i bardzo szeroko stosowane zresztą, są właśnie z graminicydami. W optymalnych warunkach pozwalają one nawet ograniczyć ilość stosowanych preparatów, ograniczenie dawki tych preparatów. Takim adiuwantem olejowym, zalecanym właśnie do graminicydów jest preparat Amigo. Z innymi preparatami typu herbicydami czy też insektycydami, fungicydami również, czy też regulatorami wzrostu, lepiej sprawdza się niejonowy adiuwant silikonowy, jest to Flipper. Zalecana dawka to odpowiednio: Amigo – litr, do półtora litra na hektar, zaś Flipper – od 50 do 200 mililitrów na hektar.

Warto pamiętać również o szkodnikach. Jest to czas, jest to pora, kiedy one atakują. Również tu, na tej plantacji, pierwsze ślady żerowania pchełki zostały już zaobserwowane. Substancja, która świetnie sobie poradzi, między innymi z pchełkami, to deltametryna, ale również acetamipryd. Substancje te zwalczą również tatnisie, zwalczą śmietkę, mszycę czy też gnatarza, chowacza, czy również miniarki.

Przypominam również o nawożeniu dolistnim. Przede wszystkim bor. Jest to kluczowy pierwiastek, który wspomaga bezpieczne przezimowanie rzepaku. Polecam preparat Bolero, który w składzie swoim ma dziesięciowodny pentaboran sodu z dodatkiem sorbitolu, dzięki czemu trzy razy szybciej wnika do roślin niż standardowy bor. Dawka to do dwóch litrów na hektar w fazie sześciu liści.

Na koniec zachęcam również do zastosowania już jesienią Rhizosum N Plus, czyli bakterii glebowych, Azotobacter, mających wyjątkową zdolność wiązania azotu atmosferycznego. Pobierany azot, w konsekwencji dalszych przemian rzepaku, na wiosnę wykorzysta do budowania plonu.

Na dziś to już wszystko. Bardzo dziękuję za uwagę. Zachęcam do oglądania, komentowania, subskrybowania naszego kanału. Jesteśmy również do państwa dyspozycji na Facebooku. Pozdrawiam serdecznie. Do zobaczenia.