Optymalizacja wzrostu kukurydzy 🌽 – Składniki, których nie możesz pominąć

Już od wielu lat kukurydza jest w Polsce jedną z najważniejszych upraw rolniczych. Choć w produkcji roślinnej nikt nie ma wpływu na przebieg pogody, to już na wybór odpowiednich narzędzi, w tym wysokiej jakości nawozów granulowanych i dolistnych, owszem. Warto też wiedzieć, jak dysponować dostarczanymi przez nie składnikami, żeby maksymalnie wykorzystać potencjał plonotwórczy kukurydzy.
Julia Zalewska

Pola kukurydzyW przypadku kukurydzy uprawianej na ziarno zapotrzebowanie na składniki pokarmowe niezbędne do wytworzenia 1 tony suchej masy wraz ze słomą kształtuje się następująco:

  • azot (N): 20–32 kg,
  • fosfor (P2O5): 8–10 kg,
  • potas (K2O): 22–32 kg,
  • magnez (Mg): 4–6 kg,
  • wapń (Ca): 4–5 kg,
  • siarka (S): 4 kg,
  • cynk (Zn): 85–150 g

Składników odżywczych nie może zabraknąć przez cały okres wegetacji roślin uprawnych. Są jednak momenty krytycznego zapotrzebowania na poszczególne pierwiastki.

Początkowy etap wegetacji kukurydzy

W uprawie kukurydzy okres po wschodach do momentu wykształcenia 5. liścia ma szczególny wpływ na przyszłe plony ziarna. Stopień odżywienia roślin w tym czasie determinuje pierwotną strukturę plonu ziarna, w tym liczbę zawiązków liści i kolb. Wtedy intensywnie rozbudowywany jest również system korzeniowy. Bardzo istotny wpływ na rozwój systemu korzeniowego kukurydzy ma dostępność fosforu oraz optymalne nawożenie cynkiem. Trzeba też pamiętać o azocie, potasie i magnezie.

Drugi etap wegetacji kukurydzy

Faza od 6. do 12. liścia (5–6 tygodni) to czas, kiedy kukurydza intensywnie rośnie i formuje strukturę plonu ziarna. Na tym etapie rozwoju ustala się liczba rzędów w kolbie i ziarniaków w rzędzie. Wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na dostępność azotu i potasu. Niedobór tych pierwiastków powoduje obniżenie liczby płodnych kwiatów w kolbie.

Trzeci etap wegetacji kukurydzy

Formowanie wiechy – wzrost ziarniaka (od 3 tygodni przed kwitnieniem do 3 tygodni po nim) to etap, na którym ustala się ostateczna liczba ziarniaków w rzędzie. W tym szczególnym okresie o prawidłowym zapyleniu decyduje przede wszystkim dostępność wody, a także czynniki wpływające na jej pobieranie z gleby oraz na gospodarkę wodną w roślinie. Kluczową rolę odgrywają zatem azot i potas oraz bor i cynk, które wpływają na żywotność i kiełkowanie pyłku.

Czwarty etap wegetacji kukurydzy

Krytyczny okres to także wzrost i dojrzewanie ziarniaków, kiedy ustala się ostateczna liczba ziarniaków w kolbie oraz masa pojedynczego ziarniaka. W tej fazie należy zaopatrzyć kukurydzę w potas, fosfor, magnez i żelazo, ale najważniejszymi pierwiastkami będą azot i cynk.

Nawożenie kukurydzy – sprawdzone preparaty

Kolby kukurydzyProducenci kukurydzy mają do dyspozycji całą gamę nawozów, granulowanych i dolistnych, które pozwalają zabezpieczyć uprawę w niezbędne składniki odżywcze na każdym etapie wegetacji, z uwzględnieniem różnych niekorzystnych warunków.
W każdej grupie nawozów – począwszy od granulatów startowych po wysoko skoncentrowane preparaty dolistne – są produkty szczególnie warte polecenia. Warto więc kierować się opiniami praktyków i wiedzą doradców.
W przypadku nawożenia startowego kukurydzy doskonale sprawdza się mikrogranulat Microstar PZ. Natomiast w niezbędne mikroelementy rośliny skutecznie zaopatrzą m.in. ASX Complex czy ASX Complex Mn forte. Godny zarekomendowania jest również CaTs Tiosiarczan wapnia, który zapewnia odżywienie roślin w siarkę i wapń, a ponadto jest opatentowanym w USA stabilizatorem azotu i inhibitorem ureazy. Nawóz hamuje straty związane z ulatnianiem się azotu (amoniaku) oraz z jego wymywaniem. Zaleca się jego aplikację doglebową lub w formie nalistnej, w dawce 5–20 l/ha, 1–3 razy w sezonie, wg jednego z poniższych schematów:

  • nawożenie doglebowe razem z RSM (10 l CaTs/100 l RSM/ha),
  • nawożenie dolistne (5–10 l/ha),
  • nawożenie doglebowe z gnojowicą(2 l CaTs/1000 l gnojowicy).

W produkcji polowej, pod gołym niebem, nie da się wyeliminować niektórych czynników stresogennych dla roślin, ani nawet na nie wpłynąć. Są natomiast rozwiązania pozwalające uniknąć problemów wynikających ze stresu, na który narażona jest kukurydza, lub zminimalizować ich skutki. Takim produktem jest Maral – nawóz biostymulujący z dodatkiem alg morskich, znanych z dobroczynnych właściwości, który:

  • pobudza naturalną zdolność roślin do obrony w sytuacjach stresowych,
  • poprawia sprawność aparatów szparkowych i lotność pyłków,
  • zmniejsza transpirację, dzięki czemu rośliny zachowują w tkankach więcej wody,
  • wpływa na poprawę jakości i wielkości plonu.

Nawóz jest przeznaczony do stosowania dolistnego. W przypadku kukurydzy poleca się aplikować go:

  • od fazy 4–5 liści właściwych w celu zintensyfikowania wzrostu rośliny oraz wzmocnienia rozbudowy systemu korzeniowego,
  • najpóźniej, jak tylko da się wjechać z opryskiem, aby wesprzeć proces kwitnienia oraz zawiązywania kolby i ziarniaków,
  • gdy uprawa jest prowadzona na słabszych stanowiskach,
  • gdy termin siewu jest opóźniony,
  • gdy uprawa się „męczy” (chłody, duża presja ploniarki, sucho/zasklepiona gleba),
  • gdy trzeba rośliny regenerować po źle zastosowanych herbicydach.

Zawsze trzeba pamiętać, że ustalanie planu nawozowego i wybór określonych produktów powinny odbywać się w odniesieniu do wyników analizy gleby i zakładanego plonu z hektara. W przypadku dokarmiania dolistnego konieczna jest też lustracja plantacji w celu określenia niedoborów pierwiastków.