Ochrona herbicydowa zbóż jarych i ozimych | POLE Express

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu POLE Express z dnia 22.03.2023 r., w którym omówione zostały zalecenia dotyczące ochrony herbicydowej zbóż jarych i ozimych.

W filmie znajdziesz informacje na temat:

00:21 – aktualnej sytuacji na polach zbóż ozimych

01:20 – pierwszego zabiegu ochronny w zbożach ozimych i jarych – zabieg herbicydowy

03:37 – cech preparatu Mattera

05:00 – produktów polecanych do zwalczania chwastów dwuliściennych

07:08 – produktów polecanych do zwalczania chwastów jednoliściennych

Produkty polecane w filmie:

Dicurex FLO 500 SC
Mattera
Upton 050 SC
Axial
Saroksypyr 250 EC
Corida
Flipper
Aminopielik D Maxx
Fenuxar
Norton 069 EW

Transkrypcja:

Witam państwa bardzo serdecznie w kolejnym odcinku POLE Express.

Ja nazywam się Darek Przybylski i zachęcam dziś do obejrzenia komunikatu, w którym przedstawię zalecenia dotyczące ochrony herbicydowej zbóż jarych oraz zbóż ozimych. Zapraszam.

Ubiegłoroczna długa, ciepła jesień sprzyjała rozwojowi ozimin. Większość gatunków zbóż, które zostały zasiane w tych optymalnych terminach mają dość zaawansowaną fazę rozwoju. Dużą liczbę rozgałęzień, dobrze rozwinięty system korzeniowy. Również te późne listopadowe siewy wyglądają nad wyraz dobrze. Taka sytuacja jest w większości regionów kraju. Oczywiście takie mocno pokrzewione rośliny, w takich warunkach epizodycznego w tym sezonie spoczynku zimowego narażone były i nadal są tak naprawdę na zwiększoną presję chorób grzybowych, przede wszystkim septoriozy paskowej czy też mączniaka prawdziwego. Ale ochrona fungicydowa to będzie temat jednego z kolejnych odcinków. Ja dziś chciałbym skupić się i chciałbym podzielić się z państwem zaleceniami dotyczącymi zwalczania chwastów.

A z reguły jest to ten właśnie zabieg, pierwszy zabieg ochronny wykonywany w zbożach ozimych i w zbożach jarych. Bezsprzecznie jest on bardzo istotny i najlepiej byłoby gdyby w oziminach taki zabieg udało się wykonać już jesienią. Oczywiście w praktyce nie zawsze jest to realne z różnych względów, niemniej jednak taka efektywna walka z chwastami na wiosnę również jest możliwa. Najwcześniej, zarówno z uwagi na fazę rozwojową, także na niższe temperatury, które wtedy występują można zastosować chlorotoluron. W odmianach niewrażliwych oczywiście, już w pełni fazy krzewienia polecam preparat Dicurex FLO 500 SC. Zawiera on 500 gram wspomnianego właśnie chlorotoluronu. Jest to substancja przeznaczona przede wszystkim do zwalczania miotły zbożowej, ale jako inhibitor procesu fotosyntezy zwalcza również chabra bławatka, zwalcza jasnotę różową, rumiany, ptasznik, tobołki polne. Maksymalna zalecana dawka do jednorazowego zastosowania na wiosnę to trzy litry na hektar. Aby zwalczyć pozostałe chwasty dwuliścienne potrzebny jest partner, który skutecznie zniszczy choćby przytulię czepną, samosiewy rzepaku czy też dymicę. Takim doskonałym wsparciem, również w niskich temperaturach i we wczesnych fazach rozwojowych będzie herbicyd Mattera. Ma on rejestrację w pszenicy, życie, pszenżycie oraz w pszenicy jarej i w jęczmieniu jarym. Zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne. Jest to florasulan, znany, popularny, doceniany, choćby z preparatu Upton 50 SC. Drugą substancją zaś jest halauksyfen metylu. Potocznie nazywana ta substancja jest arylexem i Mattera w dawce jednego litra zwalczy między innymi chabra, gwiazdnicę, maki, marunę, rumiany, jasnotę purpurową, dymicę, ptaszniki czy też, co istotne, niezależnie od fazy rozwojowej, przytulię jęczmienną.

Ważną cechą Arylexu, właśnie zawartego w Matterze jest jego bardzo szybkie działanie, również w takich trudnych termicznie warunkach pogodowych. Już kilka godzin po zabiegu na niektórych gatunkach chwastów widoczne będą takie objawy zahamowania wzrostu, deformacje łodyg, ogonków liści czy też chlorozy chwastów. Mattera jest też herbicydem, który wykazuje dużą odporność na zmywanie przez deszcz, już po jednej godzinie po zabiegu. Co więcej, jest to herbicyd, który sprawdza się nie tylko we wczesnych fazach rozwojowych, ale również w tych późniejszych. Jest bezpieczny, jest skuteczny nawet do fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego. Jest to też doskonały partner do mieszanin zbiornikowych, z tribenuronem metylu, na przykład z Coridy, z Assynta, z pinoksadenem z preparatu Axial, wtedy, kiedy mamy możliwość, konieczność rozszerzenia spektrum zwalczanych chwastów o miotłę zbożową. Co oprócz Mattery? Wspomniałem o preparacie Upton, zawierającym florasulan.

Nie sposób nie wspomnieć o również popularnej i bardzo skutecznej substancji, jaką jest fluroksypyr. Tu polecam w uprawach ozimych, jęczmieniu jarym, ale także w odchwaszczaniu choćby przydomowych trawników, preparat Dicolen 200 EC, a także w pszenicy ozimej, Saroksypyr 250. Wymieniłem również preparaty Corida i Assynt, które mają w swoim składzie tribenuron metylu. Wszystkie te substancje, wszystkie te preparaty to skuteczne i bezpieczne herbicydy do zwalczania chwastów dwuliściennych, zarówno jako taka zasadnicza wiosenna technologia, jak również jako korekta po jesiennych zabiegach. Dawki to odpowiednio: Upton 0,1, Corrida, Assynt od 20 do 30 gram, w zależności od wybranego preparatu, Dicolen 200 EC w dawce minimum 0,6 litra, skutecznie zwalczy między innymi przytulię czepną, ptaszniki, tobołki, gwiazdnicę. Koniecznie polecam stosowanie tych preparatów z adiuwantem silikonowym Flipper w dawce minimum 50 mililitrów na hektar. W zwalczaniu chwastów dwuliściennych w pszenicy jarej, w jęczmieniu jarym, ale także w uprawach ozimych, tak maksymalnie do fazy końca krzewienia, świetnie sprawdzi się również preparat Aminopielik D Maxx. Zawarte są w nim dwie substancje. 24D oraz dikamba, które bardzo szybko uporają się z chwastami takimi jak bodziszki, jak gwiazdnica, jasnota, purpurowa i różowa, komosy, maruna, przetaczniki. Zwalczy również przytulię czepną, rdesty, samosiewy, ptaszniki i tobołki. Dawka Aminopielu D Maxx, zarówno w jarych, jak i w ozimych to półtora litra na hektar.

Do zwalczania chwastów jednoliściennych z kolei, oprócz wspomnianych wcześniej Axiala oraz omówionego Dicurexu Flo, zastosowanie znajdą na wiosnę również preparaty Fenuxar i Norton 69 EW. Są to herbicydy, które zawierają substancje fenoskatopy etylu, która oprócz miotły zbożowej w oziminach, w pszenicy jarej, w jęczmieniu jarym zwalczy również owies głuchy czy też chwastnicę jednostronną. Maksymalna zalecana dawka do takiego jednorazowego zastosowania to 1,2 litra na hektar. W kwestii ochrony herbicydowej na dziś to już wszystko.

W kolejnych odcinkach POLE Express podzielimy się z państwem zaleceniami dotyczącymi choćby regulacji zbóż, ochrony fungicydowej. Już dziś zachęcam do oglądania, do subskrybowania naszego kanału. Jesteśmy również do państwa dyspozycji na Facebooku, na profilu Doradca Rolniczy. Pozdrawiam.