Nawożenie kukurydzy na ziarno – POLE express

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu rolniczego z 22.05 o nawożeniu dolistnym kukurydzy.

Z filmu dowiesz się:

00:28 – zapotrzebowanie kukurydzy na składniki odżywcze

01:08 – uzupełnienie nawożenia mineralne azotem

02:15 – biostymulacja kukurydzy

03:04 – kiedy wykonać zabiegi nawożenia dolistnego

03:52 – zapotrzebowanie kukurydzy na cynk, bor, mangan

05:30 – niedobory fosforu

05:55 – podsumowanie

 

Produkty polecane w filmie:

Rhizosum N plus
Maral
Protaminal
ASX Krzem Plus
ASX Chelat Cynku
Bolero Bor
Boramina
ASX Complex MN Forte
ASX Chelat Manganu
ASX Fosfor plus
ASX Siarczan Magnezu
Azofol

Transkrypcja

Dzień dobry, w ten słoneczny poranek omówię nawożenie dolistne kukurydzy. Zapraszam do obejrzenia odcinka, Iwona Janda-Malina, Agrosimex.

Kukurydza jest uprawą wytwarzającą bardzo duże ilości w krótkim czasie. Potencjał plonotwórczy kukurydzy jest bardzo wysoki, ale plon jest pochodną między innymi stanu odżywiania rośliny. Na dziesięć ton plonu ziarna kukurydzy pobiera ona z gleby między 200 a 300 kilogramów azotu i tutaj mamy dużą rozbieżność naukową, ale mniej więcej tak to musimy szacować. Około 100 kilogramów fosforu, aż 300 kilogramów potasu i odpowiednio po 100 kilogramów siarki w formie SO3, magnezu oraz 100 kilogramów wapnia. Na nawożenie mamy wpływ w przeciwieństwie do pogody, tak że wykorzystajmy to narzędzie w pełni. Na ten moment nawożenie makroelementowe w większości pól jest już wykonane, chyba że wybrano dwuetapowe odżywianie roślin azotem, to te dawki pogłówne jeszcze teraz są aplikowane.

Doskonałym uzupełnieniem mineralnego nawożenia azotem jest aplikacja preparatu Rhizosum N Plus w dawce 25 gramów na hektar. W ten sposób bakterie Azotobacter salinestris uzupełnią nam nawożenie mineralne azotem, udostępniając roślinie azot z powietrza w ilości minimum 50 kilogramów na hektar. Rhizosum N Plus działa doglebowo i nalistnie, tak że teraz przy okazji wykonywanych zabiegów, do karmienia dolistnego możemy zaaplikować te bakterie, będą one wiązały azot zarówno na poziomie rośliny, jak i na poziomie gleby. Oczywiście do oprysku nie dodajemy miedzi, chyba że tej miedzi jest tam kilkanaście gramów i jest ona w stu procentach zhelatyzowna i tutaj kompatybilność Rhizosum N Plus z preparatem ASX Complex, czy ASX Complex mangan forte jest zweryfikowana i wiemy, że ta miedź nie ogranicza rozwoju bakterii z Rhizosum N Plus. Kukurydza koduje kolbę fazie pięciu, sześciu liści właściwych, naszym celem jest wyprzedzenie tej fazy rozwojowej, tak by zrealizować potrzeby pokarmowe roślin, ale również wyprzedzić tę fazę kodowania kolby.

W fazie pięciu, sześciu liści właściwych kukurydza bardzo intensywnie pobiera składniki odżywcze i jeśli ten proces jest zaburzony przez temperaturę, przez suszę, przez intensywny nalot ploniarki, należy wtedy zastosować biostymulację, czy to Protaminalem w dawce 1-2 litrów na hektar czy preparatem Maral w dawce około jednego litra na hektar. W przeciwnym razie potencjał plonotwórczy kukurydzy zostanie zredukowany. Kolejna faza krytyczna w kukurydzy to faza siedmiu, ośmiu liści właściwych, wtedy się zaczyna intensywny przyrost biomasy. Jeśli chcemy wzmocnić roślinę, zwiększyć twardość skórki, tak by szkodniki miały utrudnioną pracę do wykonania w naszym łanie, by utrudnić im żerowanie, zwiększyć sztywność łodyg oraz wzmocnić fotosyntezę, do zabiegów nawożenia dolistnego warto dołożyć ASX Krzem Plus w dawce pół litra na hektar. Żeby uzyskać najlepszy efekt plonotwórczy nawożenia dolistnego, zabiegi najlepiej wykonać dwukrotnie.

Pierwszy zabieg w fazie czterech do pięciu liści właściwych. Drugi zabieg w fazie sześciu do siedmiu liści właściwych lub po około 10-14 dniach od tego pierwszego. Gdy decydują się państwo na jeden zabieg, warto wybrać fazę czterech, pięciu liści właściwych, tak by właśnie wyprzedzić moment kodowania kolby. Co wtedy zaaplikować? Wszystkie mikroelementy są ważne, dlatego bazą w programie nawożenia dolistnego są produkty ASX Complex, lub ASX Complex mangan-forte. Są to formulacje, które bardzo dobrze się rozpuszczają, są kompatybilne z pozostałą paletą produktów linii ASX, zawierają wszystkie mikroelementy i oczywiście te, które można, czyli miedź, cynk, mangan oraz żelazo, są w stu procentach zhelatyzowane. I właśnie przejdźmy teraz do tego cynku, którego kukurydza potrzebuje bardzo dużo, bo od 70 do 90 gramów na tonę plonu głównego z ubocznym. Cynk warunkuje nam rozwój korzeni, a co za tym idzie, pobieranie wody i składników odżywczych. Również metabolizm azotu zależy od stopnia odżywienia cynkiem.

Rośliny dobrze nawożone cynkiem będą odporne na stres oraz na choroby, a to wszystko finalnie ma przełożenie na zaziarnienie kolby, dlatego do zabiegu dodajemy ASX helat cynku w dawce od pół do półtora kilograma w zależności od stanowiska. Idąc dalej, bor w naszych glebach jest pierwiastkiem najbardziej deficytowym, a kukurydza również go pobiera i to w ilości od 10 do 20 gramów na tonę plonu. Dlatego przy każdym zabiegu nawożenia dolistnego aplikujemy litr preparatu Bolero bądź ASX Boraminy, tak by właśnie kukurydza nam intensywnie rosła, bo bor będzie odpowiadał za wzrost zarówno korzeni, jak i części naziemnej. Poza tym bor będzie nam powodował, że kukurydza jest odporna na wyleganie, intensywnie kwitnie, a proces zapylenia, a potem zazielenienia kolby przebiega prawidłowo. Manganu również nie pomijamy w nawożeniu dolistnym, dlatego, że od manganu zależy to, czy kukurydza będzie dobrze korzystała z podanego jej w nawozach oraz znajdującego się w glebie azotu oraz fosforu. Około 100 gramów manganu na tonę plonu, takie jest zapotrzebowanie kukurydzy na ten mikroelement. Mamy spore dawki manganu w preparacie ASX Complex mangan-forte. Jeśli stanowisko bądź rośliny tego wymagają, oczywiście do oprysku można dodać ASX helat manganu, który zawiera 130 gramów manganu na kilogram produktu. W tym roku mieliśmy do czynienia z chłodami do tej pory, zobaczymy, co będzie dalej, ale widać, że w wielu miejscach kukurydza jest czerwono-fioletowa i pokazuje te objawy niedoborów fosforu. Jeśli faktycznie taka sytuacja na państwa polu występuje, do tego pierwszego zabiegu, nawożenia dolistnego należy dodać ASX Fosfor Plus, gdzie mamy sporą ilość fosforu, a przy okazji pozostałe makro i mikroelementy.

Reasumując, w technologii dwuzabiegowej, w tym pierwszym zabiegu proponuję ASX Fosfor Plus dwa do trzech kilogramów, jeśli jest taka potrzeba. ASX Complex bądź Complex Mangan-Forte, pół do jednego kilograma, Bolero w dawce jeden litr na hektar oraz ASX helat cynku od pół do jednego kilograma. W drugim zabiegu proponuję ASX Potas Plus, dwa kilogramy na hektar, po to, by roślina mocniej pobierała składniki, lepiej gospodarowała wodą. Do tego ASX Complex bądź Comoplex mangan-forte, pół do jednego kilograma, Bolero litr na hektar oraz ASX helat cynku od pół do jednego kilograma. Zalecenia, które podaję, to są takie uniwersalne zalecenia, oczywiście warto je modyfikować w zależności od kondycji, uprawy i stanowiska. Do zabiegów zawsze warto dodać koncentrat aminokwasowy Protaminal, już pół litra na hektar spowoduje lepsze wykorzystanie wszystkich składników z cieczy roboczej, którą podajemy roślinom w łanie.

Dodatkowo warto sięgnąć po siarczan magnezu i te pięć kilogramów na hektar przy okazji zabiegów do karmienia dolistnego zaaplikować roślinom. Siarczan magnezu można zamienić na Azofol, tam mamy azot, siarkę i magnez, wszystko jest na bazie lignosulfunianów, jest to doskonała alternatywa dla mocznika łączonego z siarczanem magnezu w różnych zabiegach. W przypadku technologii jednozabiegowej warto wypośrodkować te dwa zestawy nawozów dolistnych, tak by właśnie zrealizować potrzeby pokarmowe rośliny na swoim stanowisku. Jeśli dążą państwo do uzyskania wysokich plonów kukurydzy, nie można pomijać zabiegów nawożenia dolistnego. Również przypominam o aplikacji Rhizosum N Plus w swoich łanach kukurydzy, bo to bardzo dobry sposób na to, by efektywnie odżywiać roślinę również w tych późniejszych fazach rozwojowych, gdy pula składnika odżywczego z nawozów się kończy, a stanowisko nie zawsze jest w stanie zrealizować potrzeby pokarmowe rośliny.

Zapraszam do śledzenia treści na tym kanale.