Lustracja i pierwsze zabiegi w rzepaku ozimym – wiosna POLE express

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu POLE express z 13.03 dotyczącego pierwszej lustracji rzepaku oraz zabiegach fungicydowych i insektycydowych w rzepaku ozimym.

Z filmu dowiesz się:

0:20 Jak wygląda plantacja rzepaku ozimego?

0:52 Jakie zabiegi ochrony roślin należy wykonać w tym momencie?

1:20 Kiedy i z użyciem jakich środków warto chronić rzepak przed szkodnikami?

2:34 Jak wykonać wiosenną regulację i ochronę fungicidową rzepaku ozimego?

3:00 Jakie fungicydy zastosować w rzepaku ozimym?

4:18 Jakie rozwiązanie zastosować na plantacjach z dużą presją suchej zgnilizny kapustnych?

5:39 O czym warto pamiętać, jeśli w jednym zabiegu stosujemy fungicydy i insektycydy?

Dowiedz się więcej o produktach omawianych w komunikacie

Produkty polecane w ochronie insektycydowej

Cyperkill Max

Kobe 20 SP

PAK Carnazume

Produkty polecane do regulacji i ochrony fungicydowej

Tebucur

Spekfree 430 EC

Mentor

Turret 60

Dovvo 375 SC

Flipper

Chcesz być na bieżąco z informacjami prosto z pola? Zapisz się do naszej grupy Doradca Rolniczy na Facebooku. Znajdziesz tam porady i rozwiązania, a także aktualne komunikaty dotyczące sytuacji na polu. Uczestnictwo w grupie daje również bezpośredni dostęp do kontaktu z naszymi ekspertami. Stań się uczestnikiem grupy klikając w link: https://www.facebook.com/groups/doradcarolniczy

Transkrypcja

Dzień dobry. Nazywam się Robert Chrzanowski i zapraszam do oglądania kolejnego odcinka z serii Pole Express, w którym omówimy stan plantacji rzepaku ozimego oraz jakie zabiegi powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności. Zapraszam do oglądania.

Dzisiaj jestem na plantacji rzepaku ozimego w okolicach Poznania. Ze względu na łagodną oraz ciepłą zimę rośliny są w bardzo dobrej kondycji, ale także jak na tę porę roku plantacja jest w zaawansowanym stadium rozwoju. Pełzająca wegetacja w okresie zimowym sprawiła, że na początku marca rośliny rzepaku są w początkowych fazach wydłużania pędu. Średnio mamy fazę BBCH 31-33, czyli od 1 do 3 widocznych międzywęźli. Jest okres, w którym powinniśmy wykonać zabieg regulacyjno-fungicydowy oraz bacznie monitorować szkodniki. Ja mam wystawione żółte naczynka na tej plantacji oraz w okolicy od kilkunastu dni, ale do tej pory progi ekonomicznej szkodliwości dla chowacza brukwiaczka oraz chowacza czterozębnego nie zostały przekroczone. Jednak dzisiaj w naczynku odłowiło się kilka szkodników.

Przypominam, że oprysk jest uzasadniony ekonomicznie, gdy odłowimy w żółte naczynka w ciągu 3 dni 10 chowaczy brukwiaczków lub 20 chowaczy czterozębnych. Patrząc na prognozy pogody na najbliższe dni, widać ocieplenie, co zwiastuje wylot wspomnianych szkodników. Jako ochronę rekomenduję zastosowanie acetamiprydu, który działa kontaktowo oraz żołądkowo. Na roślinie wykazuje działanie powierzchniowe, wgłębne oraz systemiczne. Przykładowy produkt to Kobe 20 SP w ilości 0,2 kilograma na hektar w połączeniu z cypermetryną z grupy pyretroidów zawartą w Cyperkillu Max 500 EC w dawce 50 mililitrów na hektar.

Chciałbym także poinformować o promocji 4+1 za złotówkę na produkty do zwalczania szkodników w rzepaku. Promocja dotyczy preparatów Cyperkill Max 500 EC oraz Asset, ale także zestawu tych produktów na 5, 20 i 100 hektarów w paku o nazwie Carnazume. Zachęcam do skorzystania z promocji i zaoszczędzenia na wydatkach. Tak jak wspomniałem, rzepak jest w fazie, w której powinniśmy wykonać regulację, ale także ochronę przed chorobami.

Regulacja w okresie wiosennym ma na celu pobudzenie do wzrostu pędów bocznych oraz przyhamowanie wzrostu pędu głównego. Konieczna jest także ochrona przed chorobami takimi jak sucha zgnilizna kapustnych, czerni krzyżowych czy szara pleśń. W tym celu powszechnie wykorzystywane są produkty z grupy triazoli, które oprócz działania fungicydowego także regulują wzrost roślin. Pierwszym a zarazem najprostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie czystego tebukonazolu na przykład w produkcie Tebucur w dawce 1 litra na hektar. Taki zabieg wnosi 250 gram wspomnianej substancji aktywnej, jednocześnie regulując plantację i chroniąc przed wcześniej wspomnianymi chorobami takimi jak sucha zgnilizna kapustnych, czerni krzyżowych czy właśnie szara pleśń.

Kolejnym rozwiązaniem, które państwu przedstawię, jest mieszanina produktów Spekfree 430 EC w dawce 0,4 litra na hektar i Mentor 0,5 litra na hektar. W tym zabiegu wykorzystamy tebukonazol zawarty w Spekfree oraz metkonazol i chlorek mepikwatu będący w preparacie Mentor. Taka mieszanina z wykorzystaniem dwóch triazoli oraz chlorek mepikwatu, który jest regulatorem, sprawdzi się na plantacje, które wymagają nieco większej regulacji, ale także pozwoli kontrolować najgroźniejsze patogeny.

Na plantacjach z dużą presją suchej zgnilizny kapustnych warto wykorzystać difenokonazol w ilości 100-125 gram substancji aktywnej w połączeniu z metkonazolem z produktu Turret 60 w ilości 0,4 litra na hektar. Te dwie substancje bardzo dobrze się uzupełniają, gdyż difenokonazol zwalcza obu sprawców wywołujących suchą zgniliznę kapustnych, czyli grzyb Plenodomus lingam, dawniej Leptosphaeria maculans oraz Plenodomus biglobosus, wcześniejsza nazwa to Leptosphaeria biglobosa. Jednak sam difenokonazol spośród triazoli ma najmniejsze właściwości regulacyjne i właśnie metkonazol jest tym komponentem mieszaniny, który reguluje mocniej.

Ponadto zakres zwalczanych chorób zwiększa się o cylindrosporiozę. Wartym polecania jest fabryczne połączenie dwóch triazoli, difenokonazolu i paclobutrazolu w produkcie Dovvo 375 SC, którego aplikujemy w dawce 0,35 litra na hektar, dającym dobry efekt regulacyjny i ochronę fungicydową. Niewątpliwie zabiegi fungicydowe w najbliższym czasie zbiegną się z ochroną insektycydową i tworząc mieszaninę warto zadbać o parametry cieczy użytkowej.

Polecam dodatek adiuwantu silikonowego Flipper w ilości 50 do 200 mililtrów na hektar, co poprawia zwilżenie i pokrycie cieczą użytkową roślin, zwiększając pobranie substancji aktywnej i jednocześnie zwiększając odporność na zmywanie przez deszcz.

W tym odcinku to już wszystko. Zapraszam do oglądania kolejnych, do subskrybowania naszego kanału i do zobaczenia.