LID 3306C – Nowa średnio-późna odmiana kukurydzy na ziarno

Odmiana kukurydzy LID3306C na ziarno i produkcję bioetanolu z hodowli Lidea. Odmiana średnio-późna o ziarnie typu flint/dent. Co wyróżnią odmianę? LID3306C bardzo dobrze plonuje zarówno na glebach dobrych jak i słabych, jest odmianą uniwersalną.

 

 

Transkrypcja:

LID 3306C to nowa odmiana pochodząca z hodowli Lidea, program hodowlany Euralis sygnowany marką Tropical Dent. Jest to odmiana, która została zarejestrowana w 2022 roku na ziarno.

FAO 260 powoduje, że odmiana ta plasuje się w grupie średnio-późnej. Wysokość roślin około 280 cm, jednak nie jest to powód do jakiś obaw, dlatego że LID 3306C charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na wyleganie i łamanie. Dzięki temu przy nieco dłuższym FAO, dłuższym okresie wegetacji, jesteśmy zabezpieczeni przed tymi późnymi jesiennymi wiatrami, które przychodzą i potrafią położyć plantację kukurydzy. LID 3306C dzięki swoim cechom charakterystycznym potrafi wytrwać w takich warunkach do zbioru.

Jest to odmiana o ziarnie typu dent, czyli charakteryzuje się bardzo dobrym, bardzo szybkim oddawaniem wody. Zarówno naturalnie w procesach na polu, jak również podczas suszenia na suszarniach.

Oprócz tego jest to kolba w typie flex, a więc taka, która elastycznie dopasowuje swoją wielkość i możliwości produkcyjne do zasobności stanowiska. Czyli, jeżeli idziemy na gleby bardziej zasobne, takie gdzie mamy więcej składników odżywczych, automatycznie ta kolba wykształcona, będzie większa. Jeżeli natomiast siejemy LID 3306C na glebach mniej zasobnych, ubogich w składniki odżywcze, to odmiana ta dopasuje sobie wielkość kolby, aby uzyskać maksymalną produktywność w takich trudniejszych warunkach.

Ta uniwersalność użytkowania, czy też doboru stanowiska, stanowi niewątpliwą zaletę odmiany.

LID 3306C charakteryzuje się podwyższoną zawartością skrobi w ziarnie, co powoduje, że stanowi również doskonały surowiec do produkcji bioetanolu.

Rośliny o wysokości 280 cm należą do niższych w tej grupie wczesności, w grupie średnio-późnej, dzięki czemu uzyskujemy odmianę, która potrzebuje zdecydowanie mniej wody, lepiej nią gospodaruje i bardzo dobrze radzi sobie w warunkach stresów związanych z okresowymi deficytami wody, które w ostatnich latach w Polsce nawiedzają praktycznie wszystkie plantacje kukurydzy.

Mamy więc odmianę o bardzo wysokim potencjale plonowania na ziarno, o przydatności do różnych typów stanowisk, o dobrym zabezpieczeniu, jeżeli mamy do czynienia z trudnymi warunkami. Odmianę, której zalety może wykorzystać praktycznie każdy rolnik na swoim polu.

 

Link do nasion: Przenieś do sklepu