Jesienna regulacja rzepaku ozimego – POLE express

Zapraszamy na komunikat rolniczy z 18 września 2023 r. na temat jesiennej regulacji rzepaku.

Z filmu dowiesz się:

00:19 – w jakim celu wykonuje się zabieg jesiennej regulacji rzepaku

00:54 – w jakiej fazie wykonać zabieg

01:20 – ochrona plantacji rzepaku przed chorobami jesienią

03:42 – jak podnieść skuteczność zabiegów za pomocą adiuwantów

04:51 – demonstracja użycia roztworu z tebukonazolem z dodatkiem adiuwantu Prolonger

 

Produkty polecane w filmie:
Turret 60
Spekfree 430 SC
Flipper
Prolonger

Transkrypcja

Dzień dobry, nazywam się Robert Chrzanowski i zapraszam do oglądania kolejnego odcinka z serii POLE express, w którym omówimy temat jesiennej regulacji rzepaku ozimego. Zapraszam.

Jesienna regulacja rzepaku to działanie, którego głównym zadaniem jest przygotowanie roślin do zimowego spoczynku. Wykonanie takiego zabiegu ma na celu poprawienie zimotrwałości poprzez wzmocnienie systemu korzeniowego, pogrubienie szyjki korzeniowej oraz odpowiednie uformowanie rozety liściowej, która powinna posiadać 8-10 liści oraz nisko osadzony stożek wzrostu. Taki pokrój rośliny zapewnia optymalne przygotowanie do warunków podczas trwania zimy. Zabieg powinien być wykonany w fazie BBCH 14-16, czyli od 4 do 6 liści, ponieważ od około 6 liścia rzepak zaczyna wytwarzać gibereliny, czyli fitohormony roślinne odpowiedzialne między innymi za wzrost wydłużeniowy. Dlatego aby zabieg był jak najbardziej efektywny, powinien być wykonany właśnie przed tą fazą.

W okresie jesiennym konieczna jest także ochrona plantacji przed chorobami rzepaku. Tutaj możemy wykorzystać właściwości triazoli, czyli grupę substancji aktywnych, które nie tylko mają właściwości fungistatyczne, ale także regulacyjne. Zasiewy rzepaku po trudnych i szarpanych żniwach ze względów pogodowych są bardzo rozciągnięte terminowo, co oznacza, że na polach mamy rośliny w różnych fazach wzrostu, dlatego powinniśmy w różny sposób podejść do regulacji bardziej rozwiniętych roślin oraz tych sianych późno, które są o wiele mniejsze. W przypadku, gdy zasiewy udało się wykonać terminowo i ze względu na ciepłą pogodę w ostatnich dniach rzepak zaczyna uciekać za bardzo we wzroście, proponuję wykorzystanie metkonazolu zawartego na przykład w preparacie Turret 60, cechującego się większymi właściwościami regulacyjnymi. Dawka 0,7 litra na hektar, zapewni silną regulację, ale także ochroni plantację przed takimi chorobami, jak sucha zgnilizna kapustnych, czerni krzyżowych i szara pleśń.

W scenariuszu, gdy nasza plantacja jest w fazie wymagającej umiarkowanej regulacji, rekomenduję zastosowanie tebukonazolu na przykład w produkcie takim jak Spekfree 430 SC w dawce od 0,4 do 0,45 litra na hektar. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednią regulację, ale także zwalczy wcześniej wspomniane choroby. W wielu przypadkach siewy rzepaku były wykonane w pierwszej dekadzie września, plantacje takie nie powinny być nadmiernie skracane.

Często ze względu na wystąpienie objawów chorobowych, zwlekanie z zabiegami na późniejsze terminy nie jest możliwe. W takiej sytuacji warto sięgnąć po difenokonazol w ilości około 125 gram substancji aktywnej na hektar. Substancja ta spośród triazoli charakteryzuje się najmniejszymi właściwościami regulującymi, za to świetnie się sprawdza przeciwko suchej zgniliźnie kapustnych, zwalczając obu sprawców wywołujących tę chorobę, czyli grzyby z rodzaju Leptosphaeria maculans i Leptospheria biglobosa, ale także czerni krzyżowych.

W łatwy i tani sposób możemy podnieść skuteczność naszych zabiegów, dodając adiuwant. Polecam silikonowy produkt Flipper w dawce od 50 do 200 mililitrów na hektar, zmniejszający napięcie powierzchniowe cieczy roboczej, zwiększający zwilżenie, penetrację i pokrycie rośliny, ale także zwiększając odporność na zmywanie przez deszcz.

Kolejnym bardzo ciekawym adiuwantem jest produkt Prolonger, który po zastosowaniu tworzy na powierzchni rośliny biodegradowalną błonę, łączy się z naturalnymi woskami liści, wiąże substancję aktywną na powierzchni rośliny, systematycznie ją uwalniając do tkanek, zwiększając jej wykorzystanie. Ponadto zmniejsza szybkość parowania kropli opryskowej, wzmacnia woskową ochronę rośliny, ograniczając wnikanie patogenów, nie blokując przy tym wymiany gazowej. Znacząco uniezależnia działanie pestycydów od warunków pogodowych i powinniśmy go zastosować w dawce od 0,2 do 0,3 litra na hektar.

Teraz zapraszam na małą demonstrację. Jak widać krople są rozproszone, wiele z nich zostało odbitych. Teraz sprawdźmy rozwór z dodatkiem Prolongera. Jak widać liść pokryty jest w całości, na całą powierzchnię jest zaplikowana substancja.

W tym odcinku to już wszystko. Zapraszam do kolejnych, do subskrybowania naszego kanału i do zobaczenia.