Czas na nalistny zabieg herbicydowy kukurydzy – jaki herbicyd wybrać? POLE express Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka Pole Express. W dzisiejszym materiale poruszymy temat zabiegów herbicydowych na polach kukurydzy.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:14 Faza 3-4 liścia

1:06 Zabiegi polecane na chwastnice

4:51 Odżywienie roślin azotem

6:22 Zakończenie

 

 

Transkrypcja:

Dzień dobry państwu. Maciej Mokrzan, Agrosimex. Zapraszam dziś do obejrzenia kolejnego filmiku z cyklu Pol Express. Dzisiaj z plantacji kukurydzy.

Znajdujemy się w tej chwili na plantacji, która nie była jeszcze chroniona w tych terminach przedwschodowo. To widać. Chwasty zaczęły się naprawdę robić coraz większe, już zaczynają konkurować mocno z samą rośliną uprawną. Warto zastosować już zabieg herbicydowy. Oczywiście, przeważnie wykonuje się go w okolicach 5-6-go liścia, natomiast tutaj jak widać, nie ma na co czekać. Ważne jest, żeby nasz bank nasion, który ma skiełkować, skiełkował. Tutaj mówimy przede wszystkim o chwastnicy, która lubi, kiedy jest cieplej, kiedy gleba jest wygrzana i potrafi wschodzić dopiero później. Na tej plantacji widać, że to już nastąpiło, więc możemy bez problemu uderzyć zabiegiem herbicydowym, takim nalistnym, nie bojąc się, że po naszym zabiegu nastąpią te tak zwane wtórne wschody.

Jakie zabiegi? Na pewno standardem bardzo wysokiej klasy jest tutaj produkt Sulcotrek 500 SC. Zawiera dwie substancje aktywne z dwóch różnych grup, jest to terbutylazyna i sulkotrion. Obydwie razem praktycznie zadbają o wyczyszczenie naszej plantacji ze wszystkich chwastów dwuliściennych. Dodatkowo usuwają też trudniejsze takie chwasty, z którymi inne produkty mogą mieć problem, a same w sobie nie mają żadnej fitotoksyczności dla kukurydzy. Czyli możemy je stosować zawsze, nie martwiąc się, po pierwsze, o to działanie fito, a po drugie one też nie powodują ograniczenia wzrostu. Niektóre produkty z grupy regulatorów, i tu mam na myśli 2,4-D, przede wszystkim dikambe, które są zarejestrowane w kukurydzy, spowodują znaczne spowolnienie wzrostu kukurydzy, co jest niekorzystne na pewno. Dlatego, że to nie jest kwestia opóźnienia plonu czy niższego plonu, ale tak naprawdę ta kukurydza będzie nam dłużej zakrywać międzyrzędzia, ergo chwasty będą miały większe pole do popisu. Nie powinniśmy sobie na to pozwolić, więc wybierajmy może takie rozwiązania, które nie będą nam oddziaływać na naszą roślinę uprawną.

Oczywiście, Sulcotrek to jest rozwiązanie na chwasty dwuliścienne. Niewiele jednoliściennych on tak naprawdę zwalcza, więc wymaga odpowiedniego partnera. I takim partnerem jest albo rimsulfuron, czyli produkt Rim 25 WG lub też nikosulfuron. I tutaj mogę zaproponować produkt Stretch. Stretch jest klasycznym nikosulfuronem 40, w wersji olejowej, czyli podajemy go litr na hektar. Do tego półtora litra Sulcotreku jako taki standard. Oczywiście, jeżeli mamy zachwaszczenie takimi

trudniejszymi chwastami jednoliściennymi jak perz właściwy, podnosimy dawkę nikosulfuronu tak, żeby dać 60 gram czystej substancji, czyli półtora litra Stretchu. Stretch jest olejowy, jak wspomniałem. Natomiast przy tych pogodach, kiedy jest bardzo gorąco, kiedy jest duże nasłonecznienie, kiedy jest sucho, warto zastanowić się, czy nie dołożyć odrobiny jeszcze adiuwantu olejowego. Takim adiuwantem jest Amigo. Dodatek litra na hektar spowoduje, że łatwiej będzie substancjom przedrzeć się przez okrywę woskową chwastów. Okrywa jest naturalną bronią chwastów przeciwko niekorzystnym warunkom pogodowym, czyli właśnie tym wysokim temperaturom, suszy, nasłonecznieniu. Nasz herbicyt musi dojść, systemicznie musi być pobrany przez roślinę. Jeżeli nie przedrze się przez kutykulę woskową niestety spadnie nam skuteczność działania właśnie samego herbicytu.

Innym rozwiązaniem, powiedziałbym niskobudżetowym, w tej chwili jest to chyba najtańsze rozwiązanie na rynku, jakie można zastosować w kukurydzy i nazwać je kompleksowym, czyli zwalczającym cały wymiar chwastów, jest proste rozwiązanie nikosulfuron plus mezotrion. Mezotrion w produkcie Maisot. Tam jest 100 gram czystego mezotrionu, czyli dawka pełna to jest litr na hektar. Do tego właśnie litr tego nikosulfuronu i praktycznie mamy wyczyszczone pole. Bardzo ekonomicznie. Z minusów trzeba pamiętać o tym, że mezotrion lubi zalegać w glebie. Te jego metabolity mogą zalegać dosyć długo i będą problemy później może z następstwami roślin i tutaj przede wszystkim kwestia buraka cukrowego oraz strączków. Jeżeli nam to nie grozi, nie chcemy wydawać większej sumy pieniędzy właśnie na porządne odchwaszczanie typu sulkotrion z terbutylazyną, czyli produkt Sulcotrek, możemy jak najbardziej zastosować Maisot. Ma też tę zaletę Maisot, że to nie jest też regulator taki, że nie będzie wstrzymywał nam wzrostu kukurydzy, więc jak najbardziej polecam.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że na polach tak, jak teraz tutaj właśnie widzimy 3-4 liść kukurydzy, można do tego zabiegu, a w zasadzie trzeba się zastanowić oczywiście czy jest taka potrzeba, ale przy obecnych cenach nawozów azotowych myślę, że zdecydowanie warto, „dorzucić” jakby trochę azotu.

Chciałbym tutaj zaproponować rozwiązanie o nazwie Rhizosum N plus, czyli bakterie, azotobacter salinestris, które będą wiązać azot atmosferyczny do gleby i będą w stanie nam dać od 30 do 70 nawet kilo czystego azotu. Co nam to da? No przede wszystkim będziemy mieli uzupełniony ten bilans azotowy, ale proszę zwrócić uwagę, że kukurydza najwięcej potrzebuje azotu wtedy, kiedy wiechuje, czyli to będzie gdzieś lipiec, a wtedy podane przedsiewnie czy w tych wczesnych fazach po głównie nawozy azotowe, no niestety już, nie są tak dostępne. Są wypłukane albo już pobrane bądź też w formie amidowej mogły przejść w amoniak, mogły się utlenić. Natomiast Rhizosum będzie wtedy działać. Dlatego, że bakterie, azotobacter salinestris, muszą się nagromadzić i będą stopniowo wiązać azot atmosferyczny wykształcając taki enzym – nitrogenaze. I praktycznie właśnie w momencie, kiedy będzie lipiec, kiedy będzie ciepło, kiedy będą miały bardzo dobre warunki, będą w stanie nam go dostarczyć dla roślin. A to jest właśnie niezmiernie ważne.

Z tej strony to już chyba wszystko. Zapraszam oczywiście do polubień i subskrybowania naszego kanału na Youtubie. Zapraszam do obejrzenia kolejnych naszych filmów. Pozdrawiam i życzę tylko udanych, wysokich plonów oraz czystych pól.

 

Produkty polecane w filmie znajdziesz tutaj:

Sulcotrek 500 SC – https://agrosimex.pl/sulcotrek-500-sc…

Rim 25 WG – https://agrosimex.pl/rim-25-wg?utm_so…

Stretch – https://agrosimex.pl/stretch-5l?utm_s…

Amigo – https://agrosimex.pl/adiuwant-amigo-9…

Nikomezo – https://agrosimex.pl/pak-nikomezo?utm…

Rhizosum N plus – https://agrosimex.pl/rhizosum-n-plus?…