Bor w rzepaku warto stosować jesienią

Objawy niedoboru boru - listopad 2012 r.

Bor w uprawie rzepaku jest najważniejszym mikroelementem. Odpowiada za rozwój strefy włośnikowej systemu korzeniowego, jest niezbędny w procesie kwitnienia, odpowiada za lotność pyłku i zawiązanie nasion. Bor ma także bardzo duży wpływ na procesy biochemiczne zachodzące w roślinie. W związku z faktem, że do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego i wzrostu roślin bor jest niezbędny od początku wegetacji bardzo istotne jest dobre zaopatrzenie w ten składnik już jesienią.

Sucha i ciepła pogoda po siewach oraz brak wody w glebie na początku wzrostu rzepaku bardzo ograniczają dostępność boru w glebie oraz pobieranie boru przez rośliny. Ponieważ ponad 90% gleb Polski jest ubogich w bor, nawożenie tym składnikiem jest wręcz konieczne. Już jesienią na wielu plantacjach można zauważyć pierwsze objawy deficytu boru w postaci pustych przestrzeni w szyjce korzeniowej. Brak nawożenia borem jesienią pogłębia deficyt tego składnika i wiosną doprowadza do pękania łodyg, w wyniku czego następuje uszkodzenie wiązek przewodzących i słabsze zaopatrzenie zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe. Ponadto takie rośliny są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Do likwidacji niedoborów boru jesienią polecamy do wyboru 3 nawozy :

Rheobor jest nawozem nowej generacji opracowanym przez firmę ROSIER. Bor w tym nawozie występuje w postaci boranu wapnia, który jest naturalnym składnikiem naszej planety. Nawóz występuje w postaci stężonej zawiesiny refluidalnej. Surowce używane do produkcji nawozu poddawane są procesowi mikronizacj w wyniku czego powstają mikrocząsteczki nawozu o wielkości ok. 2 µm. Dla porównania aparat szparkowy (stomata) ma wielkość 5-10 µm. Na 1mm2 liścia występuje 50-150(na dolnej stronie ) aparatów szpakowych. Nawóz jest w pełni bezpieczny dla roślin, środowiska i ludzi. Nie powoduje fitotoksyczności oraz wykazuje przedłużone działanie w roślinie. Nawóz jest pobierany przez liście w ciągu 2 godzin od zabiegu. Po wniknięciu do rośliny nawóz ulega dysocjacji do jonów B+++,OH-, Ca++ dzięki czemu wszystkie składniki są wykorzystywane w metabolizmie roślin. Szczególnie korzystna dla roślin jest zawartość łatwo dostępnego wapnia, który rośliny wykorzystują do budowy ścian komórkowych zapewniając odpowiednią sztywność łodyg rzepaku(jest składnikiem związków pektynowych i blaszki środkowej).Wapń wpływa na właściwą gospodarkę hormonalną roslin,kontroluje właściwą strukturę i funkcjonowanie błon cytoplazmatycznych oraz organelli tj. jądro i mitochondria.Wpływa na podziały komórek,ich wzrost oraz funkcjonowanie. Działa odwadniająco na koloidy plazmy

Wapń reguluje także aktywność aparatów szparkowych, dzięki czemu rośliny pobierają więcej dwutlenku węgla niezbędnego do procesu fotosyntezy.,.

Rzepak ze wszystkich upraw rolniczych pobiera najwięcej wapnia – nawet do 200kg/ha. Ponieważ większość gleb Polski ma niską zawartość przyswajalnego wapnia, wniesienie tego składnika jesienią razem z borem ma ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu roślin i przygotowania rzepaku do zimy. Rheobor polecamy szczególnie na glebach ubogich w bor oraz na glebach kwaśnych, gdzie deficyt wapnia jest największy. Nawóz zawiera 90g boru oraz 120g wapnia w 1 litrze. Zalecana dawka 2-3L/ha

Bolero – produkowany przez firmę S-D-P z Francji jest płynnym nawozem borowym o wyjątkowych właściwościach, którego specyficzny system odżywiania roślin oparty jest na zdolności boru do tworzenia związków kompleksowych z cukrami i alkoholami, co powoduje zwiększenie ruchliwości boru jako pierwiastka i jego szybkie przemieszczanie się w roślinie.W ten sposób bor po wniknięciu przez szparki i pory, przenika bezpośrednio do łyka i drewna, do stref, w których następuje rozwój i reprodukcja roślin. Po dotarciu Bolero do miejsca działania, wiązania między cukrami i borem ulegają zerwaniu, a bor wnika bezpośrednio tam, gdzie jego działanie jest najbardziej skuteczne i najszybsze, zmniejszając wydatkowanie energii przez roślinę. Ponadto nawóz zawiera środki zwilżające i powierzchniowo czynne, co zapewnia wysoką skuteczność działania. Nawóz ten szczególnie polecamy tym plantatorom rzepaku, którzy chcą szybko zlikwidować deficyt boru oraz w okresach niekorzystnych warunków atmosferycznych(zimno, sucho lub nadmiar wody), kiedy zdecydowanie spada pobieranie składników pokarmowych stosowanych w tardycyjnych formach. Nawóz zawiera 120g boru w 1 litrze.vZalecana dawka 1-3L/ha.

Missibor – całkowicie rozpuszczalny w wodzie nawóz borowy zawierający 21% boru w postaci trzywodnego oktaboranu sodu przeznaczony do nawożenia doglebowego i dolistnego. Nawóz rozpuszcza się w wodzie bardzo szybko i w 100%. Nawóz ten polecamy rolnikom szukajacym skutecznych rozwiazań w konkurencyjnej cenie. I dealny nawóz dolikwidacji niedoborów boru w glebach bardzo ubogich w ten składnik (zawartośc boru w glebie <0,6mgB/100g gleby). W tym przypadku nawóz stosujemy doglebowo w dawce 5-10kg/ha. Do nawożenia dolistnego rzepaku zalecana dawka 1-2kg/ha.

W zależności od deficytu boru w glebie i przebiegu pogody jesienią nawozy borowe należy stosować w fazie 4-8 liści.