Belem – Skuteczny środek na szkodniki w rzepaku

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Pan Stefan Batóg z firmy Rolpol opowie o stosowaniu oraz właściwościach preparatu Belem odnośnie uprawy rzepaku. Poruszony został również temat ochrony przed szkodnikami 🙂

 

 

Transkrypcja:

Znajdujemy się w miejscowości Zajączkowo koło Słupska, nazywam się Stefan Batóg, zajmuję się produkcją rolną w tym gospodarstwie. To jest gospodarstwo o nazwie Przedsiębiorstwo Rolno Handlowe. Gospodarujemy na gruntach o powierzchni 800 hektarów, uprawiamy rzepak i zboża. Tego rzepaku na tej powierzchni jest średnio od 300 do 360 hektarów w każdym roku. Oprócz tego uprawiamy pszenicę, pszenżyto, nieco żyta, czasami rośliny strączkowe. Wracając do rzepaku, jest problem tej natury, że zostały wycofane substancje aktywne, które w mojej ocenie były skuteczne w zwalczaniu szkodników rzepaku, do jakich zaliczamy między innymi śmietkę oraz pchełki. Śmietkę kapuścianą. I ponieważ funkcjonuje na rynku preparat o nazwie Belem, którego dystrybutorem jest firma Agrosimex, z którą współpracujemy owocnie i został nam on zaoferowany jako preparat skuteczny, ponieważ z tym preparatem jest już dość dużo doświadczeń, więc jest zarejestrowany w rzepaku. Powiem od razu, że w tym roku ten preparat będzie na dużej powierzchni zaaplikowany tu w naszym gospodarstwie, bo to jest około 350 hektarów, więc ten preparat musi być podany na tę samą głębokość i bardzo blisko tych nasion rzepaku, żeby stworzyć taką barierę dla much, które tam będą żerować i będą miały chęć znosić jaja do roślin i które właśnie… Te pędraki, które się z tych jaj wyklułyby, niszczą nam szyjkę korzeniową i efekty tego potem są opłakane, dlatego że taki rzepak już źle zimuje, źle przewodzi asymilaty, więc siłą rzeczy nie rokuje to dobrze na przyszły plon rzepaku.

Nie wiem, czy widać, ale to pole nie było orane, jest to siew z użyciem takich dłut, które spulchniają glebę na głębokość około 30 centymetrów, od razu jest podawany w górnej części tej bruzdy, nazwijmy to, tej szczeliny, nawóz wieloskładnikowy NPK 8-20-30 w ilości 240 kilogramów na hektar oraz przez zamontowany aplikator podawany jest ten preparat, o którym wspomniałem, nazywa się Belem. Jest to mikro granulat oparty o Cypermetrynę. I ten preparat jest podawany w pobliżu tych nasion rzepaku, żeby stworzyć taką barierę dla tych szkodników, które w postaci much mają naloty jesienią, między drugim a piątym liściem, mniej więcej, rzepaku. Jest to rozciągnięte w czasie i inne metody w postaci oprysku może są skuteczne, nie neguję, natomiast nie da się ich wykonać w krótkim czasie na tak dużej powierzchni, więc ten preparat daje nam ten komfort, że on ma się uwalniać przez kilka tygodni, więc ten problem byśmy mieli rozwiązany.

No widać za mną to pole, na którym jest przeprowadzany siew metodą bezorkową, oszczędza to też nam i czas i pieniądze i mamy mniejsze czasy, której nam brakuje w ostatnich czasach bardzo dotkliwie, ponieważ nie jest przewracana skiba, więc myślę, że to jest metoda, która będzie powszechnie stosowana, siew bezpośredni.

Podsumowując, uważam, że rozwiązanie, które przyjęliśmy w naszym gospodarstwie skutecznie zabezpieczony nam uprawę przed żerowaniem przynajmniej śmietki kapuścianej i pchełki rzepakowej. Na temat chowaczy, które też jesienią czynią pewne szkody, dobrze będzie, jeśli też w jakimś stopniu zabezpieczy.

 

Produkt z filmu kupisz tutaj:

https://agrosimex.pl/belem-0-8-mg?utm_source=youtube&utm_medium=film&utm_campaign=belem_2022