Żniwa 2021. Jak plonowała pszenica Venecja? – POLE express Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu z 6.08.2021 r. Ekspert opowie o zbiorach na plantacjach chronionych technologią Agrosimex. Odwiedzamy je po raz kolejny i sprawdzamy wielkość zbiorów.

00:27 – zbiory na plantacji pszenicy ozimej – 9,6 t/ha
01:46 – pszenica z późnych siewów – zbiory 7,6 t/ha

Transkrypcja

Dzień dobry państwu. Maciej Mokrzan. Firma Agrosimex. Żniwa 2021. Zapraszam państwa do obejrzenia mojej krótkiej relacji z przebiegu żniw pszenicznych na Śląsku Opolskim. Zabiorę państwa do kilku lokalizacji, na kilka plantacji. Zobaczymy z jakim efektem się spotkaliśmy.

Znajdujemy się w tej chwili na polu, na którym już byliśmy kiedyś, pszenica Venecja, rozmawialiśmy wtedy o ochronie, rozmawialiśmy wtedy o jej skróceniu odpowiednim. Zbiór w tym roku, zbiór pszenic, zbóż, także rzepaku nie należy do najłatwiejszych. Pogoda płata nam figle. Przez cały czas zdarzają się lokalne burze, opady, nie mamy do końca możliwości w odpowiednim momencie zbioru. Na tej plantacji akurat udało się, jest ona zebrana w całości. 22,5 hektara. I co możemy powiedzieć, osiągnęliśmy tutaj bardzo dobry wynik. 9,6 tony z hektara przy zachowaniu pełnych parametrów ziarna. Jest to bardzo fajny wynik, ochrona spisała się, mimo że była tylko dwuzabiegowa fungicydowa. Musieliśmy robić natomiast poprawkę herbicydową, dlatego że w późniejszym czasie okazało się, że pojawiło się zachwaszczenie przede wszystkim przez chabra. To spowodowało na pewno też lekkie obniżenie w plonie. Gdyby nie to, podejrzewam, że 10 ton na tym polu byłoby murowane. To właśnie pokazuje nam moc i plonotwórczość samej odmiany Venecja.

Proszę państwa, w tej chwili znajdujemy się na innym polu, ale tutaj już też kiedyś byliśmy. Na wiosnę prezentowałem to jako ciekawostkę. Pszenicę ozimą, która została zasiana w grudniu, dopiero piętnastego grudnia. Ona na wiosnę była dużo mniejsza, zaczynała się dopiero krzewić, natomiast sprawiała wrażenie, że będzie z niej dobry pożytek. Jak wyszło? Kolejny raz słuszność miała zasada, że nawet najgorsza pszenica ozima będzie miała dużo lepszy plon niż nawet najlepsza pszenica jara. I tutaj na tej plantacji, 40 hektarów, średni plon wyniósł 7,6 tony z hektara. Bardzo wysoki, dobre parametry, można powiedzieć opłacało się zaryzykować, mimo że kiedy był wykonywany ten siew w grudniu leżał jeszcze śnieg, sialiśmy praktycznie w śnieg i w błoto. A efekt pozytywny