Zaprawianie zbóż ozimych – komunikat rolny Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu rolnego z dnia 28.09.2020. Nowość na rynku – zaprawa Seman zabezpieczy ziarna zbóż przed chorobami grzybowymi: zgorzel siewek, pleśń śniegowa zbóż i traw, głownia pyląca jęczmienia, pasiastość liści jęczmienia.

Czego dowiesz się z filmu:

00:30 – przygotowanie nasion zbóż do siewu

00:48 – preparaty stosowane do zaprawiania nasion

01:03 – nowość na rynku – SEMAN

01:48 – zaprawa SEMAN – zabezpiecza ziarna przed chorobami grzybowymi

 

TRANSKRYPCJA

Dzień dobry państwu, Maciej Mokrzan, firma Agrosimex. Zapraszam dziś do obejrzenia komunikatu dotyczącego nowych zasiewów zbóż ozimych. W obecnym momencie każdy rolnik rozpoczął lub rozpoczyna właśnie zasiew nowych pól, zasiew zbóż ozimych. Jest to zarówno jęczmień, żyto, także już pszenica ozima. Natomiast poza odpowiednim przygotowaniem pola, poza odpowiednią agrotechniką, musimy pamiętać o przygotowaniu naszych nasion do tego, aby dobrze poradziły sobie w tych wczesnych fazach rozwojowych.

Jakie zaprawy chronią przed chorobami grzybowymi?

Musimy przede wszystkim zabezpieczyć się przed chorobami grzybowymi. W tym celu używamy zapraw, które mają za zadanie zabezpieczyć małe rośliny przed tymi patogenami. Naszą propozycją jest zaprawa Seman. Seman jest to nic innego jak drugi, nowy brand znanej i popularnej zaprawy Kinto Duo.

Zarówno Kinto Duo jak i Seman, bo jest to to samo, produkowane są przez firmę BASF, znanego, bardzo popularnego i posiadającego dobrą opinię producenta środków ochrony roślin. Zaprawa Seman zawiera dwa składniki. Jest to prochloraz oraz tritikonazol. Dzięki współdziałaniu bardzo dobrze uzupełniających się substancji aktywnych zabezpiecza nasze siewki przed wszystkimi ważnymi chorobami grzybowymi.

Jakie to choroby?

Przede wszystkim fuzarioza, czyli zgorzele siewek, ale również pleśń śniegowa, także głownia pyląca zarówno pszenicy jak i jęczmienia, a także pasiastość liści jęczmienia. Zwróciłbym też uwagę, że prochloraz, który jest w zaprawie Seman, to bardzo dobry składnik ochrony przeciwko łamliwości, która bardzo często występuje w naszych uprawach zbożowych poprzez częste zmianowanie zbożowe. Prochloraz będzie zapobiegał tym chorobom podsuszkowym, więc tym bardziej warto sięgnąć właśnie po tą zaprawę.

Nowym rozwiązaniem z BASF-u jest zaprawa Kinto Plus. Jeżeli chcielibyśmy na kształt Kinto Plus dodać do produktu Seman zaprawę Sistiva, pochodzącą również z firmy BASF, a zawierającą nową substancję z grupy SDHI, czyli fluxapyroxad, czyli tak zwane xemium, wystarczy do naszego Semana dodać wystarczającą dawkę piętnastu mililitrów Sistivy i otrzymamy preparat bardzo zbliżony do zaprawy Kinto Plus.

Natomiast jeżeli byśmy chcieli naprawdę wykorzystać całą potęgę działania Sistivy, używamy wtedy pełną dawkę, czyli sto pięćdziesiąt mililitrów na sto kilo ziarna. Seman zarejestrowany we wszystkich uprawach ozimych, czyli zarówno w pszenicy, w jęczmieniu, w pszenżycie ozimym, w życie, a także w uprawach jarych, czyli pszenicy jarej i jęczmieniu jarym, ma jedną dawkę dwieście mililitrów na sto kilo ziarna. Wybarwia bardzo ładnie zboże na czerwono, zabezpiecza je przed wszystkimi chorobami i możemy naprawdę cieszyć się później bardzo dobrą jakością ziarna, bardzo dobrymi wschodami i małą ilością porażeń patogenami grzybowymi. Polecamy serdecznie. Ja tymczasem dziękuję za uwagę, zapraszam do obejrzenia naszych kolejnych komunikatów.