Zabieg T3 – Ochrona kłosa. POLE express Agrosimex.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka POLE express. Ekspert rozwinie temat ochrony kłosa zabiegiem T3.

 

O czym dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:30 Choroby grzybowe

1:44 Fuzarioza

2:40 Septorioza plew

3:42 Czernienie zbóż

4:04 Ochrona zbóż

6:15 Szkodniki

6:35 Zakończenie

 

 

Transkrypcja:

Cześć. Darek Przybylski, Agrosimex. Zapraszam do obejrzenia kolejnego odcinka Pole Express. Dzisiejszy będzie w pewnym sensie kontynuacją poprzedniego, w którym to mówiłem o ochronie liścia flagowego. Wskazywałem wówczas, że zabieg T-2 decyduje o wysokości plonu, ale ukoronowaniem zbóż ozimych jest zabieg T-3. Zabieg, którego zadaniem jest ochrona przede wszystkim kłosa. Zapraszam.

Większość zbóż ozimych już się wykłosiła lub jest w trakcie kłoszenia. Tu, na północy Mazowsza, zwłaszcza te późno siane oziminy po kukurydzy, po burakach mogą się jeszcze kłosić. W tym momencie dużym zagrożeniem dla uprawy są choroby grzybowe zarówno liści, liścia flagowego, ale także kłosa. Na łodygach, na liściach może występować mączniak prawdziwy, septorioza paskowana, rdza żółta, rdza brunatna oraz DTR. Niemniej jednak w okresie kłoszenia, czy też tuż po wykłoszeniu polonom zagrażają również choroby kłosa takie jak fuzariozy, septorioza plew oraz choroby czerniowe.

Bardzo dużym zagrożeniem jest przede wszystkim dla pszenicy fuzarioza kłosów. Obniża ona masę tysiąca nasion oraz pogarsza jakość tego ziarna. Zniżka plonu powodowana przez fuzariozę to od kilku, nawet w skrajnych przypadkach, do 60%. Ponadto porażone przez niektóre gatunki z rodzaju fuzarium ziarna mogą zawierać trujące mykotoksyny. Fuzarioza rozprzestrzenia się za pomocą zarodników konidialnych, które wraz z kroplami rosy, mgły, czy też deszczu przenoszą się z dołu do góry na górne części rośliny. Dlaczego z dołu do góry, z głębi łanu? Bo źródłem infekcji jest materiał siewny, są resztki pożniwne oraz gleba, a do najgroźniejszych infekcji dochodzi, gdy zboża kwitną, lub na początku mlecznej dojrzałości ziarna. Objawem na kłosach są takie żółte przebarwienia. Czasami plew niektórych kłosków, czasami całego kłosa. Choroba ta rozwija się bardzo szybko. Mamy mniej więcej trzy do siedmiu dni na interwencję, a termin zastosowania fungicydu ma w tym przypadku, w przypadku tej choroby decydujący wpływ na skuteczność.

Kolejną groźną chorobą jest septorioza plew. W wilgotnych latach straty powodowane przez tę chorobę mogą sięgać nawet do 50%, a jej objawy mogą być widoczne w zasadzie na wszystkich organach, Oczywiście najbardziej charakterystyczne występują te na plewach. Duży wpływ na stopień porażenia plew mają zmiany chorobotwórcze na liściach. Po wykłoszeniu widoczne są wówczas takie brązowe, brązowawo-fioletowe plamy na brzegach plew. I podobnie jak fuzarioza, septorioza zimuje w resztkach pożniwnych. A czynnikiem warunkującym wystąpienie infekcji jest duża wilgotność powietrza oraz

temperatura w graniach 22-24 stopni Celsjusza. Okres inkubacji to siedem, czternaście dni. Ale do wywołania infekcji wystarczą tylko trzy godziny wysokiej wilgotności. Z kolei czernienie, które również jest efektem infekcji grzybowej, nasila się po intensywnych opadach. Po intensywnych opadach deszczu w końcowym okresie dojrzewania zbóż. Powoduje czernienie łanu, a w późniejszym okresie może rozwijać się również w magazynie, powodując pleśnienie ziarna.

Kiedy zatem i czym skutecznie ochronić oziminy przed tymi chorobami? W zbożach obcopylnych jak żyto, pszenżyto za bieg należy wykonać po kwitnieniu, ponieważ jest ryzyko, że zabieg obniży plon. W pszenicy ozimej zaś tak zwane T-3 powinniśmy wykonać po wykłoszeniu w chwili, gdy pylnik zaczynają opadać. Mamy wtedy możliwość pokrycia ich cieczą roboczą. Dlaczego w tym momencie? Ponieważ opadające pylniki stają się pożywką i źródłem infekcji między innymi dla chorób z grupy fuzarium, wiemy kiedy. Teraz ważna kwestia, czym ochronić kłos. Otóż triazole i strobiluryny to te substancje, to te grupy substancji aktywnych, które najskuteczniej ochronią plantację przed fuzariozami, przed septoriozą plew. Nasza propozycja opiera się na tebukonazolu, metkonazolu oraz azoksystrobinie. Zalecamy kombinację preparatu Spekfree, zawierającego 430 gram w litrze tebukonazolu oraz preparat Micosar, który w swoim składzie ma 60 gram metkonazolu. Dawki to maksymalnie 0,5 litra jednego i 0,5 litra drugiego. Jest to mieszanka polecana tam, gdzie jest duża presja chorób z grupy fuzarium. Średnia, niska septorizoy plew. W przypadku jednak dużego zagrożenia również tę ostatnią chorobą rozwiązanie należy uzupełnić o 125 gram azoksystrobiny z preparatu Sinstar, Azoksar lub Latifa 250 SC. Alternatywnie polecam też skorzystać z gotowego koncernowego rozwiązania, jakim jest zestaw Revytop. Jest to rozwiązanie fungicydowe na kłos w formie takiego dziesięciohektarowego paku, który tworzą dwa fungicydy, sulky, zawierający rewolucyjną substancję czynną revysol oraz Simveris.

Warto też pamiętać o szkodnikach, mszyce, skrzypionki nadal mogą atakować. Skutecznym rozwiązaniem będzie preparat Cyperkill Max w dawce 50 mililitrów na hektar lub Afinto, zawierający flonikamid. Jego dawka to 140 gram na hektar.

Bardzo dziękuję za uwagę, zachęcam do oglądania, do subskrybowania, do komentowania. Przypominam, że jesteśmy również na Facebooku na profilu Doradca Rolniczy. Do zobaczenia.

 

Produkty polecane w filmie kupisz tutaj:

Spekfree 430 SC – https://agrosimex.pl/spekfree-430-sc?…

Micosar 60 SL – https://agrosimex.pl/micosar-60-sl?ut…

Sinstar 250 SC – https://agrosimex.pl/sinstar-250-sc-c…

Azoksar 250 SC – https://agrosimex.pl/azoksar-250-sc?u…

Latifa 250 SC – https://agrosimex.pl/latifa-250-sc?ut…

Revytop – https://agrosimex.pl/revytop-sulky-5l…

Cyperkill Max 500EC – https://agrosimex.pl/cyperkill-max-50…

Afinto – https://agrosimex.pl/afinto-0-5kg?utm…