Unikatowy fungicyd dedykowany wyłącznie do jęczmienia

W roku 2014 obok potencjału genetycznego oferowanego w odmianach mieszańcowych, firma Syngenta wprowadza na rynek produkt do ochrony przed chorobami grzybowymi. Preparat Bontima 250 EC® jest fungicydem przeznaczonym wyłącznie do ochrony upraw jęczmienia, zarówno formy ozimej, jak i jarej. Kompozycja preparatu została przygotowana w oparciu o wnikliwą analizę uwarunkowań uprawowych gatunku, a przede wszystkim uwzględniono podatność jęczmienia na specyficzne dla tego gatunku choroby.

SZEROKIE SPEKTRUM ZWALCZANYCH CHORÓB

Jęczmień jest porażany patogenami, które występują rzadziej na innych gatunkach zbożowych. Od początku wegetacji wiosennej, szczególnie w warunkach wilgotnej i chłodnej pogody, rośliny jęczmienia narażone są na atak:

  • rynchosporiozy,
  • plamistości siatkowej jęczmienia,
  •  rdzę jęczmienia,
  • mączniak prawdziwy, którego forma nieco różni się od formy występującej na pszenicy, gdyż wytwarza delikatniejszy wojłokowaty nalot.
  •  ramularia – choroba powodowana przez patogeny grzybowe, która różni się swym pochodzeniem od innych bardzo podobnych do niej plam powodowanych stresem fizjologicznym.
  1. Oprócz chorób powodujących plamistości liści, jęczmień, a właściwie jego forma ozima, porażana jest również przez grzyby powodujące choroby podsuszkowe. Na kłosach jęczmienia jarego i ozimego rozwijają się patogeny powodujące fuzariozy. Fuzarioza kłosów jęczmienia jest patogenem rzadziej pojawiającym się w porównaniu z fuzariozą kłosów pszenicy, jednak w skrajnych przypadkach powoduje dotkliwe straty w plonach.

Jak widać, jęczmień porażany jest przez wiele patogenów, które w znaczący sposób wpływają na redukcję plonowania. Ważne jest więc skuteczne zabezpieczenie przed całym kompleksem chorób.

NOWY, UNIKALNY FUNGICYD

W laboratoriach Syngenta stworzono produkt, który jest kombinacją dwóch substancji aktywnych. Jedna z nich, izopirazam jest przedstawicielem nowej grupy chemicznej. Substancja stworzona jest w zaawansowanej technologii tzw.  „podwójnego wiązania”.

  • Pierwsza część wiązania zapewnia mocne połączenie z patogenem, które skutkuje zwalczaniem jednostki chorobotwórczej na najwyższym poziomie.
  • Druga część podwójnego wiązania to zdolność mocnego połączenia z woskiem zapewniająca długotrwałe działanie poprzez stabilnie utrzymujący się rezerwuar substancji w warstwie woskowej.

Oprócz izopirazamu Bontima zawiera uznany przez producentów jęczmienia cyprodynil, który jest stosowany na milionach hektarów upraw na całym świecie. Obydwie substancje różnią się spektrum zwalczanych chorób, jednak w połączeniu stanowią kompleksowe zabezpieczenie przed wszystkimi atakującymi uprawę jęczmienia patogenami.

BONTIMA_250_EC_CMYKProdukt Bontima charakteryzuje również działanie fitotoniczne, czyli pozytywny wpływ na przebieg procesów fizjologicznych i redukcję negatywnego wpływu czynników stresowych. Cecha ta pozwala na dłuższe utrzymanie łanu w formie asymilującej i tworzącej plon. Szczególnie na jęczmieniu widoczne są wyraźnie objawy stresu oksydacyjnego. Działanie czynników stresowych objawia się tworzeniem brunatnych plam zwłaszcza na górnych liściach, których pojawianie się często mylone jest z infekcją patogeniczną. Po zastosowaniu produktu Bontima, roślina do końca okresu wegetacji wyróżnia się pełnym wigorem, zieloną powierzchnią liścia wolną od plam. Uprawiany w takich warunkach jęczmień plonuje wysoko, wydając dobrze wypełnione ziarno o wysokiej wartości.

długotrwały efekt zielonego liścia

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie