U źródeł Rosahumusu

Ma ponad 70 milionów lat, pochodzi z serca ziemi i stanowi źródło doskonałych kwasów humusowych, które są głównym składnikiem Rosahumusu. Mowa o leonardycie, miękkim, błyszczącym, czarnym lub brązowym szklistym mineraloidzie. Ekipa Agrosimexu wybrała się z wizytą tam, gdzie z wykorzystaniem tej wyjątkowej kopaliny produkowany jest ceniony przez wielu rolników na świecie nawóz, oraz do miejsca jej wydobycia.

Krzysztof Zachaj

Ekipy Agrosimexu
Ekipy Agrosimexu i Humintechu przed zakładem w Grevenbroich
kopalnia Garzweiler
W kopalni w Garzweiler leonardyty są wydobywane z głębi ziemi przez wyszkolonych geologów

Złoża leonardytów powstały w karbonie, piątym okresie ery paleozoicznej, z rozkładu resztek roślinnych obumarłych bez dostępu powietrza. Kopalina ta jest formą pośrednią między torfem a węglem brunatnym. Jej pokłady znajdują się bezpośrednio nad złożami tego ostatniego. Leonardyty wydobywa się w kopalniach odkrywkowych. 
Charakteryzujące się bardzo wysoką aktywnością biologiczną i chemiczną mineraloidy, z których pozyskiwane są kwasy humusowe zawarte w Rosahumusie, pochodzą z jednej z największych na świecie kopalń odkrywkowych węgla brunatnego, znajdującej się w Garzweiler, w Nadrenii Północnej-Westfalii, w Niemczech. Wydobywane są z głębi ziemi przez wyszkolonych geologów. Pokłady tych leonardytów są bardzo cienkie w porównaniu do tych z węglem brunatnym. Do ich wykrycia wykorzystuje się specjalne detektory montowane na koparkach do węgla.
 Natomiast w opracowywaniu innowacyjnych i przyjaznych środowisku produktów bazujących na substancjach próchniczych od ponad 45 lat specjalizuje się zlokalizowane w Grevenbroich, w pobliżu kopalni, przedsiębiorstwo biotechnologiczne Humintech GmbH, w którym powstaje m.in. Rosahumus.

Kopalnia Garzweiler
Garzweiler to jedna z największych na świecie kopalń odkrywkowych węgla brunatnego

Dlaczego leonardyty?

Talerz do granulowania nawozu
Talerz do granulowania nawozu

Kwasy humusowe z leonardytów swoją bioaktywnością przewyższają pięciokrotnie te pochodzące z innych źródeł materii organicznej, takich jak obornik czy kompost. Mają one pozytywny wpływ na fizyczne oraz biologiczne właściwości gleb i dlatego doskonale nadają się do ich kondycjonowania, a także do rekultywacji gleb zdegradowanych. Stosowane są do zwalczania ich erozji i przeciwdziałania zasoleniu. Ponadto kwasy humusowe z leonardytów optymalizują wymianę jonową między glebą a rośliną, a także usprawniają przetwarzanie gnojowicy.

Jak powstaje nawóz?

Mikser i granulator
Mikser i granulator – element linii produkcyjnej

Humintech GmbH to światowy lider w produkcji nawozów z kwasów humusowych, dodatków paszowych i komponentów dla przemysłu pozyskiwanych z leonardytów. Przedsiębiorstwo bada właściwości i działanie substancji humusowych we własnym laboratorium, poszukując nowych i wartościowych zastosowań. Ponadto współpracuje z partnerami badawczymi, takimi jak Instytut Fraunhofera. Podczas gdy węgiel brunatny obecnie używany jest głównie jako nośnik energii, Humintech GmbH koncentruje się na materialnym, neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, wykorzystaniu leonardytów. Rezultatem są trwałe, przyjazne dla środowiska i wydajne produkty, takie jak Rosahumus.

Produkty Humintech
Produkty Humintech GmbH są dostępne w 70 krajach na całym świecie, mają różne nazwy handlowe, jedną z nich jest Rosahumus

Leonardyty są nierozpuszczalne w wodzie, dlatego w Humintech GmbH poddaje się je obróbce biologiczno-chemicznej, w wyniku której ekstrahowane są kwasy humusowe. W bardzo złożonym procesie produkcyjnym, udoskonalanym od kilkudziesięciu lat, otrzymywany jest nawóz Rosahumus.

 

 

 

 

czy wiesz, że…

…nazwa leonardyt pochodzi od nazwiska dr. A. G. Leonarda, dyrektora North Dakota Geological Survey. Została nadana w uznaniu dla osiągnięć geologa w badaniu złóż tego mineraloidu.