Tytan i krzem – odżywiające pierwiastki

Tytan i krzem – odżywiające pierwiastki.Dbałość o właściwe odżywienie roślin uprawnych poprzez stosowanie nawozów jest oczywistym faktem dla każdego rolnika. Wszyscy dobrze wiemy, że aby mieć wysokie plony, musimy dostarczyć roślinie odpowiedniej ilości makro- i mikroskładników.

Ważny jest każdy składnik pokarmowy, ponieważ zgodnie z prawem minimum Liebiga to właśnie ten pierwiastek, który wystąpi w najmniejszej ilości, będzie decydował o plonie.

Czy zatem istnieje w dziedzinie odżywiania roślin coś więcej poza dostarczaniem makro- i mikroskładników w odpowiedniej ilości, czy możemy w tym temacie znaleźć nowe obszary, które sprawią, że będziemy mogli pełniej wykorzystać potencjał genetyczny roślin uprawnych?

Zanim odpowiemy sobie na te pytania, warto przez chwilę przyjrzeć się ogólnemu kierunkowi postępu genetycznego roślin uprawnych, jaki wyznaczają hodowcy.

Poziom plonowania roślin uprawnych

Zajmując się produkcją roślinną, chcemy uzyskiwać najwyższe plony zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Dla przykładu plon pszenicy na poziomie 10 t/ha czy rzepaku ok 4,5 t/ha w roku o dobrym przebiegu nie jest czymś nadzwyczajnym. Jednak takie plony kilkanaście lat temu były w zasadzie nieosiągalne. Mało kto wtedy zbliżał się do wyniku 7 t/ha pszenicy czy więcej niż 3,5 t/ha rzepaku.

Obecny poziom plonowania roślin uprawnych to w dużej mierze zasługa postępu hodowlanego zmierzającego do tworzenia odmian coraz bardziej plennych, a więc takich, które wysoki plon mają zapisany w swojej genetyce. Właśnie dzięki temu potencjałowi współczesne nawożenie i odżywianie roślin staje się coraz bardziej wysublimowane i zróżnicowane.

Jak uzyskać wysoki poziom plonu ?

Okazuje się, że chcąc uzyskiwać wysokie plony, nie wystarczy tylko zasiać dobrych odmian roślin uprawnych i nawozić je podstawowymi składnikami pokarmowymi. Trzeba im również dostarczać produktów, które sprawią, że ich metabolizm, a co za tym idzie – produkcja plonu, będą na najwyższym poziomie. Dopiero wtedy będziemy w stanie sięgnąć po ich prawdziwy potencjał zaprogramowany przez hodowców.

W tym wyścigu po plon, z punktu widzenia odżywiania, na stałe wpisały się produkty o działaniu biostymulującym. Pojawiają się także nowe, mniej znane składniki pokarmowe, jakimi są tytan i krzem.

Siła tytanu

Tytan występuje w skorupie ziemskiej na poziomie 0,44–0,63%. Jest wykorzystywany m.in. do podnoszenia wytrzymałości stali i zabezpieczania powłoki przed korozją. Znajduje zastosowanie również w rolnictwie, gdzie odpowiada za siłę i moc roślin.

ASX Tytan plus z formułą TPS może stanowić solidne zaplecze plonotwórcze upraw, co zostało potwierdzone licznymi badaniami i doświadczeniami. Niewielka dawka 0,2–0,4 l/ha oraz możliwość stosowania we wszystkich najważniejszych uprawach sprawiają, że nawóz ten jest preparatem uniwersalnym.

Jest podstawowym składnikiem nawozu ASX Tytan plus, w którym – w połączeniu z substancjami biostymulującymi (gibereliny, cyto- kininy) oraz borem – tworzy unikalną formułę Titanium Power System (TPS). Taka konstrukcja nawozu ASX Tytan plus wpływa dodatnio na przebieg najważniejszego procesu, jakim jest fotosynteza (poprzez stymulację syntezy chlorofilu oraz aktywację całego procesu).

Formula TPS

Formuła TPS zawarta w nawozie ASX Tytan plus powoduje również wyższą tolerancję roślin na niekorzystne warunki atmosferyczne, których wystąpienie może znacznie ograniczyć przebieg procesu wegetacji, a co za tym idzie – potencjał plonotwórczy. ASX Tytan plus zastosowany na rośliny uprawne to ponadto wyższa efektywność zapylenia i zapłodnienia oraz wytwarzania owoców na najwyższym poziomie. Kiedy roślina przechodzi do fazy tworzenia plonu, formuła TPS dba o to, aby rzeczywisty potencjał genetyczny upraw był jak najpełniej wykorzystany.

Zastosowanie ASX Tytan plus
Zastosowanie ASX Tytan plus

Krzem na zdrowie

Zawartość krzemu w skorupie ziemskiej osiąga znacznie wyższy poziom niż tytanu, ponieważ sięga poziomu ok. 26,95%. Mimo takiego nasycenia nie jest on dostępny dla roślin uprawnych, ponieważ występuje w formie krzemionki SiO2.

Aby uzupełnić ten niedobór, musimy sięgnąć po produkty zawierające krzem. Doskonałym przykładem nawozu zawierającego ten pożyteczny składnik jest ASX Krzem plus z innowacyjną formułą Silicon Insurance System (SIS). Krzem występuje w nim w formie kwasu ortokrzemowego, która jest najchętniej pobierana przez rośliny. Efektywność pobierania zwiększa także obecność witaminy B. Dopełnieniem produktu jest zawartość dwóch mikroskładników – boru i miedzi.

Działanie ASX Krzem plus

Jak działa ASX Krzem plus? Krzem odkładający się pod naskórkiem rośliny wzmacnia jej odporność na porażenie chorobami, tworzy warstwę izolacyjną chroniącą przed zimnem

i nadmierną utratą wody w okresie suszy. Co więcej, występujący w formule SIS krzem tworzy na powierzchni rośliny coś w rodzaju tarczy obronnej składającej się z mikrokryształków, która podrażnia aparaty gębowe szkodników.

Formuła SIS zawarta w ASX Krzem plus, tworząc pryzmat, ułatwia przesyłanie promieni słonecznych do tkanek, w których zachodzi proces fotosyntezy. Można niejako powiedzieć, że w ten sposób SIS maluje rośliny na zielono, zwiększając efektywność fotosyntezy oraz produkcję asymilatów.

Zastosowanie ASX Krzem plus
Zastosowanie ASX Krzem plus

ASX Krzem plus z formułą SIS to zdrowie i siły witalne upraw. Jego pozytywne efekty działania potwierdzają liczne doświadczenia w wielu uprawach.

Paweł Kocel