Rzepak i zboża – szybka regeneracja

Najważniejsze czynniki decydujące o plonie zbóż i rzepaku to kondycja roślin po okresie spoczynku zimowego oraz przebieg pogody w momencie ruszania wegetacji.

Łagodna zima?

Tegoroczna zima miała łagodny charakter, a to sprzyjało zużywaniu zgromadzonych składników pokarmowych. W wielu regionach kraju występuje niedobór wody, co dodatkowo mam wpływ na kondycję roślin. Ponadto został już zastosowany azot, niestety ze względu na pogodę są trudności z jego szybkim dostaniem się do metabolizmu rośliny. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę i wykonać zabiegi nawożenia dolistnego dostarczające podstawowych składników niezbędnych do zregenerowania i pobudzenia systemu korzeniowego, głownie fosforu i azotu w połączeniu z preparatami biostymulującymi.

Zastrzyk energii dla roślin

Jako „mocny” zastrzyk energii do szybkiego zregenerowania po zimie zalecamy zastosowanie nawozu ASX FOSFOR Plus w dawce 3 kg/ha + HUMICRAFT Liquid 1 l/haASX-fosfor-plus

  • ASX FOSFOR Plus (10N, 30P2O5, 10K2O, 2MgO +mikro) – Stały, całkowicie rozpuszczalny wodzie nawóz NPKMg z wysoką zawartością fosforu i mikroskładników pokarmowych. Szybko dostarcza składników pokarmowych. Pobudza rozwój systemu korzeniowego, a tym samym przyspiesza regenerację i optymalne wykorzystanie każdego dnia wegetacji.

 

 

  • HUMICRAFT Liquid – płynny wysokiej jakości stymulator wzrostu roślin. Preparat zawiera kwasy humusowe z niemieckich Leonardytów, aminokwasy z alg morskich i hydrolizy białka, kwas alginowy oraz potas i żelazo. Dziękihumicraft wyjątkowej kompozycji substancji stymulujących:- zwiększa efektywność zastosowanych nawozów- działa jak naturalny związek chelatujący dla mikroskładników zwiększając ich dostępność dla roślin- zmniejsza stres spowodowany przez suszę i stosowanie zabiegów ochrony roślin- pobudza syntezę enzymów roślinnych i zwiększa ich aktywność

    – stymuluje rozwój systemu korzeniowego

 

Artur Kozera.