Stan plantacji rzepaku, zalecenia na pierwsze zabiegi – POLE express Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego komunikatu o zabiegach w rzepaku.

 

Z filmu dowiesz się:

00:34 – rzepak w sezonie 2022

01:23 – jak stymulować rzepak w obecnej fazie?

01:50 – nalot chowacza – zwalczanie

 

 

Transkrypcja:

Dzień dobry. Maciej Mokrzan, Agrosimex. Dziś zapraszam państwa do obejrzenia filmu, w którym opowiem, co dzieje się w tej chwili na plantacjach rzepaku ozimego. Plantacja, na której w tej chwili znajdujemy się, jak widać, jest dość nietypowa. Została zasiana w technologii strip till, bezpośrednio ściewnie. Nie okazała się aż tak dużym sukcesem, jak można byłoby spodziewać. W tej chwili rośliny są dość małe, nierówne. Natomiast spodziewamy się, że tak naprawdę rozwinie się nam dużo lepiej. W tym roku trzeba by było zauważyć, że rzepaki zachowują się w ogóle dość słabo. Podobnie zboża, ale w rzepakach widać to szczególnie. Mimo że zasilanie azotowe zostało przeprowadzone już praktycznie miesiąc temu. Nie ma skutków takich właśnie pobudzenia wegetacji. Widać, że rośliny cierpią na brak składników pobieranych z gleby. Dlaczego? No, wszystkiemu winna pogoda. Widzimy, co się dzieje. Mamy bardzo niskie temperatury, szczególnie w nocy. Natomiast podczas dnia ta temperatura też aż tak mocno nie rośnie. Rzepaki wyglądają na dość zdrowe i w tej chwili potrzebują tak naprawdę tylko takiego właśnie bodźca, aby pójść do góry, aby rozpocząć pełną wegetację. Czy możemy im pomóc? No, na pewno możemy poczekać na ciepło. Jeżeli byśmy chcieli jakby dodatkowo je zastymulować, aby poprawić ich zdrowotność, poprawić ich witalność, polecamy na pewno preparat taki biostymulujący, jak Maral, który w swoim składzie zawiera zarówno odżywki mikroelementowe, jak i właśnie fitohormony roślinne, takie pomagające właśnie na ten start wiosenny.

Jeżeli chodzi o inne zabiegi. No, tutaj pojawił się w poprzednim tygodniu, na początku tygodnia przez te dwa, trzy cieplejsze dni, nalot chowacza. Przede wszystkim był to chowacz brukwiaczek. Trzeba zwrócić uwagę jednak, że ten szkodnik odławiamy do żółtych naczyń i jak mówi próg szkodliwości, powinniśmy mieć średnią z trzech dni powyżej dziesięciu osobników. Był tak naprawdę nalot praktycznie jednego dnia. Chowacz po przebudzeniu się, po spoczynku zimowym na pewno zaczynają samice najpierw żerować. Dopiero później zabierają się do składania jaj. Czyli w tym momencie możemy liczyć, że on jeszcze nie zdążył spowodować jakichś ujemnych skutków, nie zdążył przeprowadzić właśnie składania larw, które będą nam później uszkadzać nasze rośliny. Chowacz, jak sama nazwa wskazuje, chowa się. Kiedy przyszło tylko troszeczkę ochłodzenia, od razu znikły z plantacji chowacze. Żółte naczynia, które monitorujemy tutaj od kilku dni, są przez cały czas puste. Góra jeden, dwa osobniki. Zmieni się to, jak tylko pojawi się dodatnia temperatura, co mam właśnie mieć miejsce teraz w tym tygodniu. Dodatnia temperatura w nocy, no i całkiem ciepłe dni. Pilnujmy tego. Chowacze są bardzo trudnym do wychwycenia, ich nalot, który jest dość specyficzny, musimy

przez cały czas monitorować, aby zabieg zastosować w odpowiednim momencie. Do zabiegu używamy przeważnie pyretroidów. My tutaj możemy polecić na pewno preparat Cyberkill Max. Natomiast jeżeli ktoś chciałby zadziałać skuteczniej, ktoś chciałby zadziałać mocniej, dlatego, że pyretroid to tylko działanie kontaktowe, powierzchniowe. Nie za długie, bo oczywiście on ulegnie spłukaniu, nawet jeżeli zastosujemy do tego jakiś adiuwant specjalny typu Flipper lub Prolonger, który zabezpieczy na dłużej ten preparat kontaktowy, to nie jest systemik. W tej chwili z preparatów systemicznych mamy do dyspozycji praktycznie tylko acetamipryd. Polecam preparat Kobe. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że jest rozwiązanie w postaci paku. Pak, który właśnie jest połączeniem Cyberkillu Max oraz preparatu Kobe, czyli czystego acetamiprydu. Taki pak ma uzasadnienie też ekonomiczne. W pakiecie wyjdzie taniej. Polecam serdecznie.

Jeżeli chodzi o zabiegi fungicydowe i skracające, mamy na to jeszcze czas, więc na pewno porozmawiamy o tym w następnym filmiku. Dziękuję bardzo, zapraszam do oglądania naszego kanału na YouTubie i subskrybowania.

 

Produkty kupisz tutaj:

Maral 

Cyperkill max 500 SC

Flipper

Kobe 20 SP 

Pak Carnazume