Spekfree 430 SC do ochrony rzepaku ozimego przed chorobami grzybowymi i wymarzaniem
Tebukonazol jest aktualnie jedną z najbardziej popularnych i powszechnie stosowanych substancji aktywnych używanych do produkcji fungidcydów, przeznaczonych m.in. do zwalczania ważnych chorób grzybowych w rzepaku ozimym, a jego forma płynna jest dzisiaj też najczęściej używana.

Tebukonazol wykazuje działanie układowe, tzn. wnika do rośliny i przemieszcza się w niej, zapewniając także ochronę w miejscach, na które preparat nie został naniesiony. Przykładem takiego środka jest środek grzybobójczy Spekfree 430 SC. Produkt zawiera aż 430 g tebukonazolu w 1 litrze. Środek przeznaczony jest do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie rzepaku ozimego przed chorobami grzybowymi, i może być stosowany zarówno w terminie jesiennym jak i wiosennym. Działa zapobiegawczo, to znaczy zapobiega infekcji nie dopuszczając do niej oraz interwencyjne, tzn. hamuje rozwój patogena, gdy doszło już do infekcji i później, kiedy organizm chorobotwórczy zaczyna pasożytowanie na roślinie. To działanie łączy się z niszczeniem struktur patogena i tworzonych przez niego zarodników, które mogą być źródłem kolejnych infekcji.

Tebukonazol ma dodatkowo korzystny wpływ na rozwój roślin rzepaku. Spekfree 430 SC ponad opisywane powyżej doskonałe właściwości fungicydowe kształtuje właściwy pokrój rośliny, w taki sposób, aby pęd główny nie rozwinął się nadmiernie, a roślina miała zwartą, krępą budowę. Bujna i wysoka rozeta liściowa jesienią nie jest pożądana, ponieważ zakłóca rozwój systemu korzeniowego i prowadzi do nadmiernego wyniesienia szyjki korzeniowej, co może sprzyjać wymarzaniu. Zabieg taki wykonuje się kiedy roślina wytworzy przynajmniej 4–6 liści właściwych. Udoskonalona formulacja fungicydu pozwala na ograniczenie stresu pestycydowego. Formulacja 430 SC jest na tyle efektywna, że nawet pełna jej dawka w rzepaku jesienią wynosi jedynie 0,45 ltr/ha co daje 190 g tebukonazolu.
Formulacja SC to płynny koncentrat zawiesinowy. To bardzo zaawansowana technologicznie i złożona formulacja, wymagająca dużej precyzji podczas produkcji. Preparaty o tej formulacji mimo stanu płynnego zawierają substancję aktywną w postaci bardzo rozdrobnionych cząstek stałych. Płyn wzbogacony jest w dyspersanty zapobiegające osiadaniu cząstek na dnie (sedymentacji), a preparaty nie wymagają stałego mieszania, dzięki różnym substancjom dodatkowym (środki dyspergujące, aktywujące i modyfikujące). Środki o formuacji SC są łatwe w użyciu, gwarantują dobre pokrycie opryskiwanych upraw, i są dla nich bezpieczne.