Słodyszek i Zgnilizna twardzikowa w natarciu – zalecenia – POLE express Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu rolniczego z 10.05.2021, z którego dowiesz się:

1:00 – ocena stanu plantacji
1:48 – słodyszek rzepakowy

4:18 – infekcje chorób grzybowych – Zgnilizna twardzikowa

Transkrypcja

Dzień dobry, Darek Przybylski, Agrosimex. Po wielu tygodniach chłodów, opadów w końcu mamy ciepło i w końcu mamy słońce. Efekt jednak niekorzystnych dotychczas warunków pogodowych to opóźnienia. Opóźnienia zarówno w rozwoju upraw rzepaków, zbóż, ale opóźnienia z wykonywaniem zabiegów. Na dzień dzisiejszy mamy zaległości  w ochronie zbóż, w ochronie rzepaku, czekają kukurydze, buraki cukrowe. Z jakimi zagrożeniami będziemy mieli do czynienia w najbliższych dniach, w najbliższym czasie w rzepaku ozimym odpowiedź w dalszej części komunikatu, zapraszam.

Jesteśmy w północnych regionach województwa mazowieckiego, w powiecie ciechanowskim. Za moimi plecami rośnie  rzepak ozimy odmiany Aurelia, odmiany o najwyższym potencjale plonotwórczym wśród odmian mieszańcowych i jak na dziesiąty dzień maja stan tej plantacji, ale również większości w tym regionie jest  mocno opóźniony. Na dzień dzisiejszy rośliny rzepaku znajdują się w fazie BBCH 55-56. Pąki kwiatowe na bocznych rozgałęzieniach są całkowicie wyodrębnione z okrywy liściowej i w tej fazie bardzo dużym zagrożeniem dla plonu jest słodyszek rzepakowy. Jest to chrząszcz wielkości od 2 do 2,5 milimetra, czarny z metalicznymi zielonawo-niebiesko-brązowymi połyskami. Przegryza on pąki w celu pozyskania pyłku kwiatowego. Uszkodzone pąki żółkną, zasychają i opadają. Najczęściej wykorzystywane substancje do zwalczania tego szkodnika to cypermetryna, deltametryna oraz acetamipiryd. W naszej ofercie będą to odpowiednio preparaty Cyperkill max 500 EC, którego dawka to 50 mililitrów na hektar, Delta Glob 25 EC, dawka 0,2 litra na hektar oraz acetamipiryd z preparatów Kobe 20 SP oraz Carnadine 200 SL. Ich dawki to odpowiednio Kobe do 120 gram na hektar, natomiast Carnadine do 0,3 litra na hektar. Bardzo dobrze sprawdza się połączenie acetamipirydu i cypermetryny. Gotowy pak handlowy zawierający właśnie Cyperkill max oraz Carnadine to Carnazume. Podwójny mechanizm działania tych substancji aktywnych skutecznie i długotrwale zwalcza słodyszka. Przygotowując się nie mniej jednak do zabiegów insektycydowych proszę pamiętać jednak o owadach pożytecznych, o pszczołach. Zabiegi, wszelkie zabiegi w rzepaku w tym momencie należy wykonywać tylko po oblocie pszczół. W rzeczywistości najlepiej je wykonać przed wieczorem.

Słodyszek jest tak naprawdę zagrożeniem tylko do momentu, kiedy rośliny mają pąk. Chrząszcze nalatujące w okresie pełni kwitnienia nie wyrządzają szkód, wręcz wspomagają zapylanie kwiatów. Niestety po  przekwitnięciu mamy do czynienia z kolejnym zagrożeniem w postaci  chorób grzybowych, a myślę tu przede wszystkim o zgniliźnie twardzikowej. Pierwsze objawy pojawiają się w fazie tak zwanego opadania pierwszych płatków. Zainfekowane płatki opadają na liście, na łodygi, infekując je. Powstaje wówczas gnijące zbrunatnienie na łodygach, na różnych wysokościach powstaje biało-szarawa koncentryczna plama. W warunkach dużej wilgotności  na zewnątrz i wewnątrz porażonej rośliny powstaje biała watowata grzybnia, a na niej w kolejnym etapie tworzy się najpierw szara, a potem czarna  forma przetrwalnikowa grzyba, tak zwane sklerocja. Porażone rośliny więdną, porażone rośliny zamierają. W latach sprzyjających rozwojowi tej choroby spadek plonów może sięgnąć nawet 60%. Ważnym więc elementem technologii jest skuteczna ochrona, skuteczna walka z tą chorobą. Najczęściej stosowanymi i dedykowanymi preparatami do zwalczania zgnilizny twardzikowej są te zawierające substancje z grupy triazoli, imidiazoli oraz strobilurin. Naszą propozycją jest kombinacja protiokonazolu i azoksystrobiny. Konkretnie preparatów Poleposition 300EC oraz Sinstaru lub Tazera 250EC. Dawki to odpowiednio Poleposition od 0,3 do 0,6 litra na hektar. Zaś Sinstar lub Tazer maksymalnie do 1 litra. Protiokonazol wykazuje długotrwałe działanie zapobiegawcze, działa również leczniczo i pobudzająco, zaś azoksystrobina lokalnie, układowo i translabinarnie stosowana jest głównie zapobiegawczo. Razem stanowią one bardzo skuteczne, wzajemnie uzupełniające się i długo działające działanie. Gorąco polecam. Bardzo dziękuję za uwagę, zachęcam do oglądania, do komentowania i subskrybowania naszego kanału. Jesteśmy również dla państwa na Facebooku na profilu Doradca rolniczy. Pozdrawiam i do zobaczenia w kolejnym odcinku.