Siewy buraka cukrowego, jaką technologię wybrać? | POLE express

Zapraszamy do obejrzenia filmu POLE Express z 12.04.2023 r., który porusza temat ochrony herbicydowej buraka cukrowego.

Z komunikatu dowiesz się:

01:03 – kiedy wykonać pierwszy zabieg

03:35 – kiedy wykonać zabieg T2 i T3

05:36 – jak zwalczać chwasty jednoliścienne w buraku cukrowym

Produkty polecane w filmie:
Metafix 700 SC
Oblix 500 SC
Beetup Flo
Remix
Resume
Grando
Adiuwant Amigo 95 EC
Faworyt 300 SL
Select Super 120 EC
Leopard Extra 05 EC
Zamzar
Bolero Bor
Boramina
ASX Complex

 

Transkrypcja:

Dzień dobry państwu. Nazywam się Robert Chrzanowski i zapraszam do oglądania kolejnego odcinka z serii „Pole Express”, w którym poruszymy temat ochrony herbicydowej buraka cukrowego. Zapraszam.

Uprawa buraka cukrowego cieszy się sporym i niesłabnącym zainteresowaniem, mimo że odchwaszczanie tej rośliny nie należy do najłatwiejszych zadań. Wycofanie substancji aktywnej takiej jak desmedifan wykluczyło wiele produktów z rynku i wymusiło zmianę strategii. Termin siewu, szerokość międzyrzędzi oraz długi okres odsiewu do momentu zakrycia gleby przez liście, sprawia, że chwasty stanowią duże zagrożenie w tej roślinie.

Przedstawiam państwu kilka produktów z użyciem których możemy zbudować w pełni skuteczne, bezpieczne oraz atrakcyjne cenowo rozwiązania herbicydowe oparte na sekwencyjnym stosowaniu kilku substancji aktywnych w systemie dawek dzielonych. Pierwszy zabieg wykonujemy w momencie, gdy na polu pojawią się chwasty, a ich zdecydowana większość jest w fazie liścieni, gdyż w tym momencie są one najbardziej wrażliwe.

Pierwszą substancją, którą możemy wykorzystać to metamitron, który wykazuje działanie poprzez glebę, ale i liście, i zwalcza głównie takie chwasty jak dymnica pospolita, fiołek polny, gwiazdnica, komosa biała, niezapominajka polna, psianka czarna, rdest plamisty, tasznik pospolity, czy tobołki polne. Przykładowym produktem dostępnym w naszej ofercie, zawierającym metamitron jest Metafix 700SC, którego stosujemy w ilości 1-1,5 litra na hektar.

Drugim nieodzownym komponentem naszej mieszaniny jest etofumesad i podobnie jak metamitron działa przez glebę, jak i liście, a jego spektrum zwalczanych chwastów obejmuje takie gatunki jak gwiazdnica pospolita, przytulia czepna, szarłat szorstki i mlecz zwyczajny. Produktem zawierającym tę substancję jest Oblix 500 SC, a dawkę, jaką powinniśmy zastosować to 0,33 litra w pierwszej aplikacji do maksymalnie 0,4 litra w drugiej i trzeciej aplikacji.

Ostatnim produktem uzupełniającym naszą ciecz roboczą jest fenmedifan, działający na chwasty przez liście, zwalczający między innymi tasznika pospolitego, tobołki polne, żółtlicę drobnokwiatową, rdesty, szarłat szorstki, fiołka polnego czy marunę nadmorską. Beetup Flo jest produktem, który zawiera wspomnianą substancję, a powinniśmy go stosować w dawce od 1-1,5 litra na hektar. Tworząc taką mieszaninę, bardzo istotnym dodatkiem będzie adiuwant doglebowy, zmniejszający znaczenie cieczy roboczej, poprawiający pokrycie powierzchni gleby i zabezpieczający przed wymyciem substancji aktywnej w głąb profilu glebowego, przez co ryzyko fitotoksyczności jest zniwelowane.

Polecam produkt Remix bądź Resume w dawkach 0,2 litra na hektar. Produkt Resum jest bardziej przyjazny dla środowiska, gdyż wykonany w 98% z odnawialnych źródeł. Drugi i trzeci zabieg wykonajmy kolejno po sobie, co następne, pięć-dziesięć dni, w momencie wschodów nowych chwastów, stosując analogiczne preparaty wykorzystane w pierwszym zabiegu, wzbogacone o triflusulfuron metylu, poprawiający zwalczanie fiolka polnego, komosy białej, samosiewek rzepaku, gwiazdnicy pospolitej, tasznika pospolitego, przytuli czepnej czy bodziszka drobnego. Produktem zawierającym wspomnianą substancję aktywną jest Grando, którego stosujemy w ilości 10-20 gram na hektar. W aplikacjach T2 i T3, do mieszaniny w celu lepszego pokrycia roślin dodajemy adiuwant Amigo, w ilości jednego litra na hektar. Czasami zachodzi w przypadku intensywnej ochrony i dużej presji chwastów w celu zachowania optymalnego efektu potrzeba wykonania kolejnego, czwartego, zabiegu.

Przedstawione wcześniej rozwiązania rekomenduję w przypadku standardowych, optymalnych warunków, natomiast jeśli zachodzi konieczność wzmocnienia działania chwastobójczego, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe oraz wzmożoną presję chwastów wywołaną na przykład wadliwym zmianowaniem, możemy wykorzystać triflusulfuron metylu już od pierwszego zabiegu i dodajemy do kolejnych produkt Grando w większej dawce 30 gram na hektar. Warto wspomnieć, że w zabiegach T2 i T3 w przypadku wystąpienia ostrożnia polnego, chabra bławatka oraz rumianów bardzo skuteczne jest dodanie chlopyralidu zawartego w produktach Faworyt lub Clap, które możemy zastosować w dawkach od 0,2 do 0,3 litra na hektar.

Jestem pewien, że przedstawione rozwiązania zapewnią pola czyste u państwa i kompleksowo rozwiążą zagadnienie zwalczania chwastów dwuliściennych. Natomiast w przypadku konieczności zwalczania chwastów jednoliściennych, powiem kilka słów o gramicydynach pomocnych w zwalczaniu samosiewów zbóż, chwastnicy jednostronnej czy perzu właściwego. Kletodym to substancja, która z powodzeniem sprawdzi się w zwalczaniu wymienionych gatunków.

Przykładowym takim produktem zawierającym kletodym jest preparat Select Super 120 EC i zastosować możemy go w dawkach od 0,8 do 2 litrów. Ta większa w przypadku zwalczania perzu właściwego. Kolejną substancją z grupy gramicydów jest chizalofop-P-etylowy, który znalazł się w składzie takich preparatów jak Leopard Extra 05 EC, Labrador Extra 050 EC lub Zamzaru. Dawka dla wszystkich produktów to 0,75 do nawet trzech litrów i tutaj ta większa w przypadku zwalczania perzu właściwego. W przypadku zastosowania gramicydów należy pamiętać o dodatku adiuwantu lewego. Może to być na przykład już wcześniej wspomniany Amigo. Właściwa faza do stosowania wspomnianych produktów w przypadku chwastów prosowatych i samosiewów zbóż to 2-4 liście, natomiast w przypadku perzu właściwego to cztery-sześć liści u wymienionych gatunków. Na koniec wspomnę o odżywianiu plantacji buraka, bo to roślina z dużym potencjałem i zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe. Najważniejsze makroelementy rośliny powinny pobierać z gleby, natomiast w fazie od 4-6 liści do momentu zakrywania międzyrzędzi powinniśmy podawać roślinom mikroelementy. Na początku intensywnego wzrostu rośliny pobierają duże ilości boru i tutaj polecam produkt Bolero w dawce od 1,5-2 na hektar lub Boraminę w ilości od dwóch do czterech litrów na hektar. Dodatkowo w celu dostarczenia pozostałych kluczowych mikroelementów takich jak miedź, kobalt, żelazo, mangan, molibden i cynk warto zastosować nawóz mikroskładnikowy ASX Complex w ilości 1-1,2 kilograma na hektar.

W tym odcinku to już wszystko. Zapraszam do oglądania kolejnych i do zobaczenia.