Rzepak – chwasty zwalczajmy jesienią

Rzepak to roślina, która silnie konkuruje z innymi roślinami o wodę, składniki odżywcze i miejsce na polu. Obecność chwastów sprawia, że walcząc o dostęp do światła nadmiernie „wybiega” – a wówczas naraża się na wymarznięcie zimą. Dlatego na polu rzepaku chwastów nie powinno być już jesienią.

Skoro chwasty muszą być zwalczone już jesienią, pojawia się pytanie, jaki zabieg wybrać: przedwschodowy czy powscho­dowy? Korzystniejszy wydaje się za­bieg przedwschodowy, który eliminuje konkurencję chwastów, tak że już wschodzący rzepak jest całkowicie wolny od ich obecności! To rozwiązanie jest też bezwarunkowo konieczne, w sytuacji gdy gleba jest wilgotna. Utrzymanie jesienią pola wolnego od chwastów daje roślinom rzepaku możliwość osiągnięcia poprawnego, „zimotrwałego” pokroju oraz zachowuje zasoby wody i składników pokarmowych wyłącznie dla roślin, które wydadzą plon.

Im wcześniej, tym lepiej

Zabieg chwastobójczy można wykonać jeszcze przed siewem rzepaku, wykorzystując jedyny zarejestrowany do stosowania w tym czasie herbicyd – Devrinol 450 SC. Substancja aktywna Devrinolu – napropamid – najskuteczniej niszczy chwasty w okresie ich kiełkowania. Do skutecznie zwalczanych chwastów należą: gwiazdnica pospolita (niezwalczana potrafi zakwitnąć, gdy rzepak ma dopiero liścienie), komosa biała, maruna bezwonna, tasznik pospolity, wiechlina roczna, chwastnica jednostronna, gorczyca polna, iglica pospolita, pokrzywa żegawka, rdesty, rumianek pospolity, szarłat szorstki i wiele innych – w zależności od zastosowanej dawki. Devrinol można stosować także po siewie w mieszaninie ze środkami zawierającymi chlomazon, np. Kalif 480 EC – stosowany w mieszaninach nie wymaga mieszania z glebą. Warto pamiętać, że działanie Devrinolu na kiełkujące chwasty utrzymuje się do wiosny. Popularną mieszaniną stosowaną w rzepaku jest metazachlor (np. Metazanex 500 SC) z chlomazonem (np. Kalif). Ciekawymi rozwiązaniami są też Sultan Top (metazachlor + chinomerak) czy Navigator (chlopyralid + pikloram + aminopyralid). W razie wystąpienia na plantacji problemów z tak trudnymi chwastami jak: rumianek pospolity, rumian polny, maruna bezwonna, chaber bławatek czy ostrożeń polny w fazie od trzech liści rzepaku (także wiosną) znakomicie poradzi sobie z nimi zawierający chlopyralid herbicyd Vivendi 300 SL.

Na chwasty jednoliścienne

Chwasty jednoliścienne, w tym samosiewy zbóż, bezwzględnie należy zwalczać jesienią! Zwalczamy także samosiewy zbóż jarych, które, jak mówią rolnicy: „I tak zginą zimą”, lecz przecież aż do zimy będą niebezpieczną konkurencją dla rzepaku. Najpopularniejszą substancją aktywną stosowaną do zwalczania chwastów jednoliściennych jest chizalofop, który znajdziemy m.in. w graminicydach Targa czy Leopard Extra 05 EC. Jednak używanie tylko jednej substancji aktywnej i jej stała presja na chwasty może doprowadzić do pojawienia się problemów ze skutecznością. Warto zatem stosować także herbicydy z innych grup chemicznych. Dobrą propozycją do stosowania w rzepaku jest kletodym zawarty w graminicydzie Select Super 120 EC. Zwalcza on samosiewy zbóż i inne chwasty jednoliścienne. Pobierany jest bardzo szybko poprzez liście, a następnie przemieszczany do korzeni i rozłogów chwastów, powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin jednoliściennych. Warto wiedzieć, że opady deszczu występujące już w godzinę po zabiegu nie mają wpływu na działanie środka.

Tomasz Sikorski

środek chwstobójczy
devrinol-450-sc