Rozkład resztek pożniwnych – komunikat rolny Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu rolnego z dnia 14.08.2020. Zobacz jak zadbać o prawidłowy przebieg rozkładu resztek pożniwnych.

 

TRANSKRYPCJA

Witam serdecznie państwa. Nazywam się Tomasz Piotrowski, jestem managerem produktu w dziale nawozów firmy Agrosimex i w dzisiejszym komunikacie chciałem poruszyć parę zagadnień związanych z rozkładem resztek pożniwnych i przedstawić państwu także kilka rozwiązań proponowanych przez firmę Agrosimex w tym temacie.

Zbliżamy się do końca żniw w roku dwa tysiące dwudziestym i w tym okresie, priorytetem dla rolników jest przygotowanie stanowiska pod rośliny następcze. Warto więc uwzględnić w tych przygotowaniach także rozkład resztek pożniwnych pozostałych po roślinie, którą zebraliśmy, wiedząc, że w wyniku rozkładu tych resztek pożniwnych udostępniamy dosyć znaczną ilość składników pokarmowych, ale nie tylko.

Jakie są korzyści prawidłowego rozkładu resztek pożniwnych?

Oprócz wartości nawozowej, prawidłowy rozkład resztek pożniwnych podnosi nam praktycznie wszystkie parametry glebowe. Między innymi poprawia nam strukturę gleby, podnosi nam zawartość próchnicy, na wiosnę gleba szybciej się ogrzewa, stymuluje ta poprawa struktury i zwiększenie próchnicy szybszy rozwój systemu korzeniowego, co powoduje lepsze i prawidłowe pobranie składników pokarmowych z gleby i prawidłowe odżywienie rośliny.

zawartość mikroelementów w słomie

Prawidłowy proces rozkładu resztek pożniwnych gleby uzyskujemy oczywiście na początku przez bardzo dobre jej wymieszanie z glebą, zoptymalizowanie PH gleby, tak aby ono się utrzymywało na odpowiednim poziomie i zawierało się w przedziale w granicach sześciu PH. Dodatkowo powinniśmy uzupełnić to stanowisko w składniki pokarmowe, a w szczególności azot, tak aby podnieść stosunek węgla do azotu an stanowisku zbliżonym do zawartości i stosunku, jaki ma węgiel i azot w próchnicy. Oprócz tego oczywiście dawka azotu od trzydziestu do pięćdziesięciu kilogramów odżywia w pewien sposób środowisko mikroorganizmów w glebie, mają one pokarm i nie konkurują w tej ważnej fazie wzrostu o ten pierwiastek z rośliny.

Prawidłowy rozkład resztek pożniwnych uzyskujemy oczywiście na początku przez dokładne wymieszanie tych resztek pożniwnych z glebą. Następnie musimy zadbać o prawidłową wartość PH gleby. Powinna ta wartość oscylować w okolicach PH równego 6,0. Dodatkowo powinniśmy uzupełnić stanowisko w składniki pokarmowe i musimy zwrócić tutaj szczególną uwagę na dostarczenie azotu.
Z dwóch przyczyn. Pierwsza jest taka, że musimy odżywić środowisko mikroorganizmów w glebie, tak ażeby nie konkurowały te mikroorganizmy z rośliną, którą zamierzamy uprawiać na tym stanowisku, właśnie o ten pierwiastek. Z drugiej strony musimy uregulować stosunek węgla do azotu na stanowisku zbliżonym do próchnicy, tak aby procesy, które mają się odbywać na tym stanowisku, były jak najlepiej ukierunkowane w proces tworzenia próchnicy, czyli proces humifikacji.

Sposoby na optymalizację rozkładu resztek pożniwnych

W celu przyspieszenia i optymalizacji procesu rozkładu resztek pożniwnych na naszym stanowisku firma Agrosimex ma dwa bardzo proste, ale z reguły okazuje się wtedy to najlepsze, sposoby na optymalizację tych rozkładów. Pierwszy z nich, standardowo stosowany albo na resztki pożniwne bezpośrednio, alby na resztki już wymieszane, to jest trzy kilogramy produktu o nazwie Rosahumus. Drugą opcją jest, tak samo, trzy kilogramy Rosahumusa z dodatkiem jednego litra Delsol na hektar,
z zaleceniem jednak, aby to drugie właśnie zalecenie było zaaplikowane bezpośrednio na resztki pożniwne.

W związku z przedstawionymi dla państwa rozwiązaniami optymalizacji rozkładu resztek pożniwnych
i przygotowania stanowiska pod rośliny następcze firma Agrosimex przygotowała dla państwa promocję związaną z zakupem produktu Rosahumus i Delsol, w odpowiedniej oczywiście konfiguracji, i jest to przeprowadzenie analiz glebowych związanych właśnie z procesem rozkładu resztek pożniwnych i poprawy jakości stanowiska pod uprawy następcze.