Ranman TOP najbardziej uniwersalny fungicyd ziemniaczany

Ranman TopRanman Top 160 SC jest nowym, innowacyjnym fungicydem o działaniu kontaktowym przeznaczonym do ochrony ziemniaka przed zarazą ziemniaka. Jego zastosowanie przed wystąpieniem objawów choroby zapewnia długotrwały efekt ochrony.

Substancja aktywna Ranman Top

Zastosowana w preparacie substancja aktywna – cyjazofamid, jest unikalną molekułą, która charakteryzuje się jednym z najwyższych poziomów ochrony liści oraz bulw. W skali prezentowanej przez Euroblight znajduje się  w grupie najskuteczniejszych  substancji aktywnych. Euroblight jest niezależnym, europejskim systemem wymiany danych o zarazie ziemniaka, w ramach którego prezentowane są wyniki skuteczności substancji aktywnych.

Substancja aktywna z adiuwantem

Bez wątpienia jedną z czołowych zalet fungicydu jest zastosowany w składzie adiuwant krzemoorganiczny, który pozwala na perfekcyjne pokrycie liści. Reagując z woskiem roślinnym adiuwant już po 15 minutach od aplikacji preparatu na suche liście jest odporny na zmycie nawet przez duże  ilości wody.

Ochrona nowych przyrostów

Produkt stosowany w momencie dynamicznego wzrostu umożliwia ochronę nowych przyrostów ziemniaka. Jest to możliwe dzięki sile adiuwanta, który 'rośnie’ wraz z liściem. Substancja aktywna znajduje się w równym stopniu zarówno w starych jak i młodych liściach. Środek działa na wszystkie stadia Phytophtora infestans, sprawcy zarazy ziemniaka, dzięki czemu zapewnia kompleksową ochronę ziemniaków.

Skuteczność Ranman Top w ochronie liści i bulw

Przy wysokiej ilości opadów radzi sobie znakomicie zapewniając lepszą ochronę liści ziemniaka przez objawami zarazy niż produkty systemiczne. Ranman Top jest jednym z niewielu preparatów wykazujących wysoką skuteczność w niszczeniu zarodników pływkowych, które spłukiwane z liści mogą powodować wtórne infekcje w dolnych partiach roślin lub docierać do gleby, gdzie mogą porażać bulwy.

Substancja aktywna tworzy warstwę ochronną, która niszczy zarodniki pływkowe. Występujące opady deszczu zwiększają skuteczność środka w ochronie bulw przez wmywanie substancji aktywnej  w głąb profilu glebowego.

Stosowanie Ranman Top

Ranman Top można stosować do 6 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Zalecana dawka wynosi 0,5 l/ha, ilość wody do użycia podczas zabiegu 200-400 l/ha. Dla wzmocnienia  efektu ochrony  zaleca się stosowanie preparatu naprzemiennie z innymi produktami o działaniu systemicznym oraz wgłębnym. Możliwe jest stosowanie produktu w mieszaninach z innymi produktami.

Mieszaniny Ranman Top z innymi produktami

Zapewnienie ochrony plonów przed: potencjalną wczesną infekcją zarazą ziemniaka, wczesnej ochrony bulw ziemniaka oraz uzyskanie bardzo dobrego poziomu ochrony przed alternariozą zapewni stosowanie Ranman Top 0,4 l/ha + mankozeb 80 WP 1,75 kg/ha.

W warunkach wysokiego ryzyka porażenia ziemniaków przez zarazę poleca się wykonanie mieszaniny Ranman Top 0,5 l/ha + Drum 45 WG 0,2 l/ha w celu zahamowania i zaleczenia infekcji. Swoim działaniem zapobiegawczym produkt zabezpieczy ziemniaka przed infekcjami wtórnymi. W warunkach wysokiej presji choroby umiarkowana cena mieszaniny zapewnia jednocześnie jeden z najwyższych możliwych poziomów ochrony ziemniaka.

Lepsza skuteczność desykacji dzięki zawartemu adiuwantowi i zabezpieczenie bulw przed ewentualnym późnym porażeniem zarazą zapewni zastosowanie mieszaniny Ranman Top 0,5 l/ha + Spotlight Plus 1 l/ha + jon dikwatu 200 SL 1-1,5 l/ha.

Polecane artykuły: