Przedwschodowa ochrona herbicydowa kukurydzy – POLE express

Zapraszamy do obejrzenia odcinka POLE express na temat ochrony herbicydowej kukurydzy.
Sprawdź zalecenia naszych doradców.

Z filmu dowiesz się:

00:28 – terminy zwalczania chwastów w kukurydzy

00:52 – polecane rozwiązania doglebowego zwalczania chwastów

03:37 – odżywianie kukurydzy

Produkty polecane w filmie kupisz tu:
Sulcotrek 500 SC
Recosar 960 EC
Remix
Resume
Microstar PZ
Microstar PMX

Transkrypcja

Dzień dobry, nazywam się Robert Chrzanowski i zapraszam do oglądania kolejnego odcinka z serii Pole Express, w którym poruszymy temat ochrony herbicydowej kukurydzy. Zapraszam.

Kukurydza to roślina, która nie lubi konkurencji i ponadto szerokie rzędy oraz termin siewu powodują, że konkurencja chwastów stanowi duże zagrożenie w tej uprawie. W przypadku tej rośliny mamy dwa podstawowe terminy zwalczania chwastów. Mianowicie możemy odchwaszczanie wykonać doglebowo w terminie przedwschodowym lub po wschodach kukurydzy.

Zbliżają się siewy kukurydzy, a takim fenologicznym wskaźnikiem, że warunki temperaturowe są odpowiednie, jest początek kwitnienia mniszka lekarskiego. Dziś omówimy sobie pierwszy doglebowy wariant odchwaszczania. Warunki wilgotnościowe w tym roku do zabiegów doglebowych zdecydowanie są sprzyjające ze względu na przeokropną pogodę w ostatnich dniach. Pierwszym rozwiązaniem, które polecam jest wykorzystanie sulkotrionu i terbutylazyny zawartych w preparacie Sulcotrek 500 SC, którego powinniśmy zaaplikować półtorej litra na hektar. Rozwiązanie to zwalczy szerokie spektrum chwastów, takich jak fiołek polny, gwiazdnica pospolita, maruna nadmorska, tobołki polne, przetacznik perski, przytulia czepna, komosa biała, rdestówka powojowata czy rdest ptasi. Dodanie Recosaru lub Metisu 960 EC w dawce jednego litra na hektar zapewni zwalczanie chwastów prosowatych oraz psianki czarnej.

Należy koniecznie pamiętać o dodaniu adiuwantu doglebowego. Może to być produkt Remix bądź Resume w ilości dwóch dziesiątych litra na hektar. Dodatek wspomnianych adiuwantów poprawia pokrycie powierzchni gleby, znacząco zmniejsza znoszenie cieczy użytkowej i zabezpiecza przed przepłukaniem substancji aktywnych w głąb profilu glebowego, w ten sposób znacząco niwelując wystąpienie ryzyka fitotoksyczności.

Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie terbutylazyny zawartej w produkcie Tezosar 500 SC w ilości jednego litra na hektar oraz esmetolachloru w preparatach Recosar lub Metis 960 EC w dawce jednego litra na hektar. Nie zapominamy, tak jak w pierwszym rozwiązaniu o dodaniu adiuwantu doglebowego, produktu Remix bądź Resume w ilości dwóch dziesiątych litra na hektar. Taka mieszanina wyeliminuje szereg chwastów, między innymi komosę białą, przytulię czepną, rdestówkę powojowatą, fiołka polnego, tasznika pospolitego, przytacznika polnego, marunę nadmorską, psiankę czarną, szarłat szorstki czy chwastnicę jednostronną.

Możemy wzmocnić działanie wspomnianego rozwiązania o zwalczanie na przykład gorczycy polnej, gwiazdnicy pospolitej i samosiewów rzepaku, dodając około sto gram mezotrionu. Jednak trzeba pamiętać, że mezotrion nie jest obojętny dla roślin następczych, takich jak buraki, rośliny bobowate czy słonecznik. Zdecydowanie zachęcam do zadbania o naszą plantację od samego początku i wykorzystania zalet rozwiązań doglebowych, czyli dużej skuteczności oraz bezpieczeństwa dla naszej plantacji. Wspomnę jeszcze kilka słów o odżywianiu kukurydzy, bo jest to gatunek o wysokim zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe. W momencie kiełkowania i wschodów bardzo ważne jest, aby młode siewki kukurydzy miały dostęp przede wszystkim do fosforu, azotu, siarki, cynku. Doskonałym sposobem na dostarczenie kukurydzy tych składników jest aplikacja mikrogranulatów Microstar PZ lub Microstar PMX w dawce 20 kilogramów na hektar. Dzięki temu rośliny będą miały wysoki wigor, nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Oczywiście należy zastosować również nawożenie makroelementowe powierzchniowo na całym polu oraz warto zaaplikować fosfor w podsiewaczu w dawkach dostosowanych do stanowiska oraz prognozowanego plonu. A gdy kukurydza osiągnie fazę trzech-czterech liści właściwych, rozpocząć nawożenie dolistne, o czym już niebawem na naszym kanale.

W tym odcinku to już wszystko. Zapraszam do oglądania kolejnych i do zobaczenia.