Prawidłowy rozkład resztek pożniwnych – kilka praktycznych wskazówek – POLE express Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu z 20.08.2021 r. i dowiedz się w jaki sposób prawidłowo zadbać o resztki pożniwne.

00:58 – ureguluj PH
01:39 – pamietaj o azocie
02:44 – dostarczaj kwasów humusowych

Produkty polecane w komunikacie kupisz tutaj:

Wapniak Kornicki

Rhizosum N plus

Rosahumus

ACTI HUMUS PRO STYMULATOR

Transkrypcja

Dzień dobry państwu. Maciej Mokrzan. Agrosimex. Dziś zapraszam do obejrzenia mojego filmu, w którym przedstawię w jaki sposób prawidłowo powinniśmy zadbać o resztki pożniwne.

Jesteśmy w momencie kiedy już praktycznie żniwa dobiegły końca. Zostały nam ścierniska, została nam masa organiczna. Jest bardzo istotne, aby o nią zadbać. Stanowi ona dla nas doskonałe źródło wartości mineralnej oraz próchnicy. Przy obecnych cenach nawozów mineralnych warto tym bardziej zadbać o to, co już mamy na polu i wykorzystać to w pełni. Aby to wykorzystanie było pełne, musimy w prawidłowy sposób postępować z naszymi resztkami. Bardzo istotne jest ich rozdrobnienie oraz wymieszanie z glebą. Musimy zadbać o uregulowane pH. Oprócz tego powiązane jest pH dostarczanie samego wapnia, który jest czynnikiem bardzo istotnym, strukturotwórczym, pomaga również w rozkładzie resztek pożniwnych i buduje też rezerwuar w naszej warstwie próchniczej. My do tego celu polecamy wyjątkowo młode pokłady kredy, które mamy w ofercie jako Wapniak Kornicki. Jest to wapniak granulowany, przez co bardzo łatwo jest go również rozsiewać.

Kolejnym aspektem jest dostarczenie na pole azotu. Oczywiście możemy wykorzystać azot mineralny w postaci roztworu saletrzano-mocznikowego lub samego mocznika, jednakże chcemy zwrócić uwagę, że możemy do tego użyć nowego produktu jakim jest Rhizosum N Plus. Zawiera on bakterie azotobacter, a ta grupa ma zdolność właśnie do wiązania azotu atmosferycznego do gleby. Będziemy dzięki nim mieli pełne pole azotu, bo są w stanie związać nawet kilkadziesiąt kilo tego azotu. Jako uzupełnienie na jesień plus jako odżywka dla naszych pożytecznych mikroorganizmów, które będą nam przetwarzać nasze resztki pożniwne. Co więcej nie wchodzi Rhizosum do bilansu azotowego, więc nie musimy się przejmować, że będziemy musieli w późniejszym czasie na wiosnę ograniczyć nawożenie azotowe, a azot będzie.

Jeżeli chodzi o ostatni i chyba najważniejszy punkt, jest to nawożenie kwasami humusowymi. Dostarczenie kwasów humusowych, dobrych, w wysokim stężeniu, które będą w stanie wyżywić nam nasze mikroorganizmy, które będą w późniejszym czasie przetwarzać naszą słomę, nasze resztki pożniwne. Jeżeli chodzi o kwasy humusowe, one mają też działanie strukturotwórcze, a także powiększają nam możliwość wykorzystania składników mineralnych. Są bardzo istotne. Jako kwasy humusowe polecamy sztandarowy produkt jakim jest Rosahumus. Jest to ewenement. Sam produkt, który zawiera 85% kwasów humusowych. Jest w formie pylistej i jako że jest to nieco uciążliwe w stosowaniu, mimo niewielkich dawek, 3 kilo na hektar, do 6 maksymalnie, ale 3 kilo przyjmijmy na resztki pożniwne jest dobrym zastosowaniem. Mamy również w ofercie i polecamy już gotowy roztwór o nazwie Astihumus. Actihumus Pro jest zarejestrowanym biostymulatorem i możemy go używać razem właśnie z nawozami azotowymi, tak samo jak Rosahumus, oraz tak samo możemy używać z Rhizosum w jednym zabiegu na pole. Dzięki temu nasze resztki będą w pełni przełożone, będziemy budować warstwę próchniczą, o którą nam przede wszystkim chodzi, a także będziemy wiedzieć, że nasza gleba zmienia się. Zobaczymy jej gruzełkowatość, napowietrzenie, a w konsekwencji lepszy plon, czego właśnie państwu życzę.