Powstanie sieć monitoringu ślimaków

pomrowik plamistyŚlimaki stanowią zagrożenie dla prawie wszystkich gatunków roślin rolniczych i wielu gatunków warzyw. Ochrona upraw przed tymi szkodnikami może być znacznie bardziej efektywna, jeśli będziemy monitorować ich występowanie i w porę reagować na zagrożenie. Firma Agrosimex we współpracy z francuską firmą De Sangosse uruchomi ogólnopolski system monitoringu ślimaków.

Zasady działania systemu monitoringu

System monitoringu ślimaków z powodzeniem funkcjonuje od wielu lat we Francji. Dane o występowaniu ślimaków zbierane są tam ze specjalnych pułapek ulokowanych w około 1000 gospodarstw w całym kraju. Informacje te są następnie przetwarzane przez program, który określa poziom zagrożenia na danym obszarze. Na tej podstawie doradcy przygotowują konkretne zalecenia dla rolników.

– Wiosną tego roku będziemy wdrażać system monitoringu ślimaków w Polsce i dostosowywać go do lokalnych warunków. Etap ten zakończy się w czerwcu. Dołożymy starań, aby możliwie szybko dobrać grupę reprezentatywnych gospodarstw i w ten sposób badać nasilenie występowania ślimaków. Na tej podstawie będziemy doradzać jak i kiedy chronić uprawy – informuje Janusz Miecznik z działu marketingu firmy Agrosimex.

Uczestnictwo w systemie

Rolnicy zainteresowani uczestnictwem w systemie monitoringu ślimaków bądź otrzymywaniem informacji o zagrożeniach proszeni są o kontakt z numerem telefonu 48 66 80 846. Aktualne informacje o rozwoju projektu będzie można znaleźć także na stronie www.Doradca-Rolniczy.pl.

Wszystkich chętnych zapraszamy do uczestnictwa w programie!

Polecane artykuły:

magazyn - doradca rolniczy