Powschodowa ochrona kukurydzy – POLE express

Zapraszamy na komunikat POLE express z 17 maja o powschodowej ochronie kukurydzy.

Z filmu dowiesz się:

00:27 – kiedy wykonać odchwaszczanie powschodowe kukurydzy

01:20 – polecane produkty do zabiegów herbicydowych stosowanych powschodowo

02:35 – ochrona pola z presją perzu

03:40 – rozwiązania na pola kukurydzy z dużym zachwaszczeniem

 

Produkty polecane w filmie:
Pak Nikomezo
Tamizan 040 OD
Maisot 100 SC
Rim 25 WG
Pak Rimezo
Tezosar 500 SC
Recosar 960 EC
Sulcotrek 500 SC

 

Transkrypcja

Dzień dobry, nazywam się Robert Chrzanowski, zapraszam do oglądania kolejnego odcinka z serii Pole Express, w której omówimy temat powschodowej ochrony herbicydowej kukurydzy. Zapraszam.

W poprzednim odcinku przedstawiłem ochronę kukurydzy w wariancie doglebowym oraz zalety takiego rozwiązania, dziś skupię się na terminie powschodowym. W przypadku niewykonania zabiegu doglebowego ze względu na różne czynniki, po wschodach kukurydzy mamy kilka możliwych wariantów odchwaszczania. Tak jak wspomniałem, kukurydza jest wrażliwa na zachwaszczenie i teraz jest właściwie ostatni dobry moment na wykonanie zabiegu. Etykiety co prawda dopuszczają stosowanie niektórych substancji do późnych faz rozwojowych kukurydzy, nawet ósmego liścia, jednak zdecydowanie nie polecam zwlekać tak długo z zabiegiem ze względu na dużą konkurencję chwastów względem kukurydzy o składniki pokarmowe, światło, czy wodę. Jednocześnie wyrośnięte chwasty są bardziej odporne na aplikowane dawki substancji aktywnych, dlatego ważne jest, żeby wykonać odchwaszczanie we wczesnych fazach rozwojowych chwastów i kukurydzy.

Pierwszym rozwiązaniem w terminie powschodowym, które zaproponuję, jest wykorzystanie nikosulfuronu i mezotrionu z połączenia preparatów Tamizan 040 OD i Maisot 100 SC lub Cuter w dawce po jednym litrze na hektar. Nikosulfuron to substancja pobierana głównie przez liście o działaniu układowym, natomiast mezotrion działa także układowo, ale jest pobierany przez liście oraz dodatkowo przez korzenie chwastów, szybko przemieszcza się w roślinie, hamując jej wzrost i rozwój. Połączenie wymienionych preparatów zabezpiecza plantację przed uciążliwymi chwastami, a rekomendowany czas aplikacji to faza od trzech do maksymalnie sześciu liści kukurydzy. Zwalczymy wtedy takie chwasty jak gwiazdnica pospolita, maruna nadmorska, rdest pospolity, szarłat szorstki, kwastnica jednostronna, komosa biała, fiołek polny, psianka czarna i chwasty z rodziny kapustowatych. W sprzedaży jest dostępny gotowy pak o nazwie Nikomezo, zawierający produkty Tamizan 040 OD i Maisot 100 SC w gotowym zestawie. Kolejną propozycją będzie wykorzystanie rimsulfuronu oraz mezotrionu. Jest to podobne rozwiązanie do przedstawionego wcześniej w zakresie zwalczanych chwastów, jednak zastosowanie rimsulfuronu sprawdzi się lepiej na polach z presją perzu. Proponowanymi produktami w tym przypadku będzie Rim 25 WG w dawce 40 gramów na hektar, plus Maisot 100 SC w ilości 0.8 litra na hektar. Dodatkowo w tej kombinacji konieczny jest adiuwant, na przykład Aprentis, poprawiający pokrycie roślin cieczą roboczą, co przekłada się na lepsze zwilżenie i penetrację oraz lepsze wnikanie substancji do komórek roślinnych. W tym przypadku dostępny jest fabryczny zestaw o nazwie Rimezo. Zaletą takich rozwiązań jest duża skuteczność, bezpieczeństwo dla rośliny uprawnej oraz niski koszt zakupów w przeliczeniu na hektar.

Teraz powiem o rozwiązaniach na pola z trudnym zachwaszczeniem i dużą presją opartą o trzy substancje aktywne, które wszystkie cechuje działanie doglebowe, czyli są pobierane przez korzenie oraz dodatkowo poprzez liście chwastów. Mianowicie mam na myśli połączenie mezotrionu i terbutylazyny ukierunkowane na zwalczanie chwastów dwuliściennych oraz esmetolachloru sprawdzającego się w zwalczaniu chwastów jednoliściennych i psianki czarnej. Do takiej mieszaniny możemy wykorzystać produkt Cuter w dawce jeden litr na hektar, Tezosar 500 SC oraz Recosar lub Metos 960 EC także w dawkach po jednym litrze na hektar. Najlepiej oprysk wykonać w fazie BBCH 12 -14, czyli od dwóch do czterech liści kukurydzy. Taka mieszanina zabezpieczy poprzez działanie doglebowe przed zakwaszeniem wtórnym oraz ma bardzo szeroki zakres zwalczanych chwastów. Trzeba jednak pamiętać, że przedstawione rozwiązania zawierające mezotrion mają ograniczenia w przypadku takich roślin następczych jak buraki czy rośliny bobowate.

Jeżeli planujemy zasiewy rośliny następczej, wrażliwej na mezotrion, to możemy go zastąpić i wykorzystać sulkotrion. Przykładowe rozwiązanie to Sulcotrek 500 SC w ilości półtora litra na hektar, zawierający 173 gramy sulkotrionu oraz 327 gramów terbutylazyny w jednym litrze z dodatkiem Recosaru lub Metisu 960 w dawce jednego litra na hektar jako wzmocnienie na chwasty jednoliścienne. Takie rozwiązanie zwalczy głównie fiołek polny, gwiazdnicę pospolitą, marunę nadmorską, tobołki polne, przetacznik perski, przytulię czepną, tasznik pospolity, żółtlicę drobnokwiatową i chwastnicę jednostronną. Tworząc mieszaniny, nie zapominajmy o adiuwantach, które znacząco podnoszą skuteczność. Polecam produkt Flipper w dawce od 50 do 200 mililitrów na hektar.

W tym odcinku to już wszystko, zapraszam do oglądania kolejnych i do zobaczenia.