Podwójna siła zwalczania chwastów – Pakiet Stronger

Pakiet StrongerNa rynku w tym sezonie dostępny jest herbicydowy Pakiet Stronger, w którego skład wchodzą dwa herbicydy przeznaczone do zwalczania chwastów dwuliściennych Pike 20 WG oraz Aloksypyr 250 EC. Propozycja zastosowania mieszaniny tych dwóch produktów ze względu na swoją wysoką skuteczność z pewnością zainteresuje wielu rolników poszukujących rozwiązań problemu chwastów dwuliściennych.

Mechanizm i spektrum działania

Pike 20 WG to selektywny herbicyd o działaniu systemicznym do stosowania w uprawach zbóż. Substancją aktywną w produkcie jest metsulfuron metylowy 200g/kg środka. Pike 20 WG pobierany jest przez liście i korzenie, a następnie szybko przemieszczany w roślinie, hamuje podział komórek w stożkach wzrostu pędów i korzeni, wstrzymując wzrost i rozwój chwastów.

Pike 20 WG – najważniejsze zalety

Produkt charakteryzuje się selektywnością czynną, gdyż zboża rozkładają środek na związki nieaktywne. Efekt działania środka w postaci żółknięcia roślin wrażliwych widoczny jest po 14 dniach od wykonania zabiegu. Środek najlepiej działa na młode intensywnie rosnące chwasty. Najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się w fazie 2-6 liści.

W spektrum działania preparatu są rumianowate, maki, chabry, samosiewy rzepaku, ostrożeń polny a nawet bodziszek drobny. Metsulfuron charakteryzuje się działaniem wspomagającym na miotłę zbożową.

Aloksypyr 250 EC

Aloksypyr 250 EC przeznaczony do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych w pszenicy ozimej. Zawartą w herbicydzie substancja aktywną jest  fluroksypyr250 g w 1 litrze środka. Środek pobierany jest poprzez liście chwastów, a następnie przemieszczany do korzeni roślin, powodując ich zamieranie.

Pierwsze objawy działania środka na chwasty są widoczne po upływie 2-3 dni. Zamieranie chwastów następuje po 5-7 dniach. Aloksypyr 250 EC skutecznie zwalcza przytulię czepną w każdej fazie jej rozwoju, niszczy również chwasty niższego szczebla jasnoty i przetaczniki.

przytulia czepna zwalczanie chwastów

Zakres stosowania i dawkowanie

Pike 20 WG ma zastosowanie w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, pszenicy jarej i jęczmieniu jarym. W uprawie pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego środek stosuje się wiosną tuż po ruszeniu wegetacji od fazy 5 rozkrzewień do fazy trzeciego kolanka. Zaleca się wykonanie jednego zabiegu, dawka to 30g/ha.

W przypadku pszenicy jarej i jęczmienia jarego produkt należy stosować w dawce 20-30 g/ha od fazy 5 rozkrzewień do fazy trzeciego kolanka. Wyższą dawkę stosuje się na chwasty starsze i w razie ich dużego nasilenia.

Zabieg z użyciem preparatu Aloksypyr 250 EC  zaleca się wykonać wiosną, po ruszeniu wegetacji pszenicy ozimej do początku fazy liścia flagowego pszenicy (37 w skali BBCH). Dawkę środka 0,5-0,8 l/ha należy dostosować do fazy rozwojowej przytulii czepnej oraz liczebności chwastów występujących na polu.

Niższą dawkę stosuje się na chwasty mniej wyrośnięte, we wczesnych fazach rozwojowych i gdy zachwaszczenie jest mniejsze, natomiast wyższą z zalecanych dawek, gdy chwasty są zaawansowane w rozwoju i w przypadku silnego zachwaszczenia. Stosując środek, należy uwzględnić to, że Aloksypyr 250 EC działa skutecznie w temperaturze powyżej 8°C.

Polecane artykuły: