Plonowanie rzepaku w sezonie 2020 – ASX Nasiona – komunikat rolny Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu rolnego z dnia 31.07.2020r. na temat plonów rzepaku w sezonie 2020. Zobacz jak plonowała odmiana rzepaku Inspiration F1 w trudnym sezonie wegetacyjnym 2020.

Czego dowiesz się z filmu?

00:39 – podsumowanie trudnego sezonu dla rzepaku

00:58 – wpływ zmiennych warunków atmosferycznych na uprawy rzepaku

02:23 – wybór odmiany rzepaku

02:53 – zobacz co wyróżnia odmianę rzepaku Inspiration F1 oraz jakie plony uzyskała w sezonie 2020

 

TRANSKRYPCJA

Dzień dobry państwu. Maciej Mokrzan, firma Agrosimex. Dziś chcę zaprosić państwa na krótką relację z żniw rzepaczanych.

Znajdujemy się w tej chwili na polu rzepaku, gdzie jeszcze kilka dni temu stał rzepak ozimy. To kulminacyjny moment dla każdego rolnika, gdzie po jedenastu miesiącach od siewu możemy w pełni
i wymiernie określić efekty, jakie uzyskaliśmy podejmując przez cały okres wegetacji decyzje i zabiegi agrotechniczne.

sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, szara pleśńWpływ warunków atmosferycznych na uprawy rzepaku

Miniony sezon nie był łatwy dla rzepaku ozimego. Długa i ciepła jesień spowodowała bardzo dużą presję chorób grzybowych, takich jak sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych oraz szara pleśń. Wiosna stała natomiast pod znakiem ogromnej suszy. Bardzo dużym czynnikiem stresogennym okazały się amplitudy temperatur, różnice między temperaturą za dnia i w nocy. Nocne przymrozki często doprowadzały do pękania łodyg rzepaku. Przez te pęknięcia wdawały się jeszcze większe infekcje grzybowe. Szczególnie w okresie czerwca, kiedy nastąpiły nieustanne, częste opady deszczu. Deszcze nawalne i silne wiatry spowodowały uginanie łanu i często powodowały uszkodzenia łuszczyn. Niekiedy lokalnie następowały gradobicia doprowadzające do całkowitego zniszczenia plantacji.

pęknięte łodygi rzepaku wrotami

Nie był to łatwy rok, dlatego osiąganie wysokich plonów, szczególnie tutaj, na terenie Śląska Opolskiego, gdzie rzepak zaczął kwitnąć już w połowie kwietnia, kończył w okolicach połowy maja,
a w tym okresie kwitnienia był opad maksymalnie kilkunastu litrów, niewystarczający na to, żeby zawiązać odpowiedni plon. Łuszczyny zostały zredukowane, zarzucały się na końcu i nie były do końca wypełnione.

W tych trudnych warunkach czy my mogliśmy cokolwiek zmienić? Czy mogliśmy ustrzec swój rzepak? No na pewno nie.

Wybór odpowiedniej odmiany rzepaku

Natomiast podejmując decyzje mogliśmy ograniczyć te straty, wybierając odmianę o odpowiednich cechach, wymieniając odmianę tolerującą słabsze stanowiska, która przy okresowych niedoborach wody byłaby w stanie wykształcić zadowalający plon, również odporną na ugięcie łanu oraz pękanie łuszczyn i nawet w przypadku dużych wiatrów i deszczy nawalnych nie stracimy swojego plonu. Taką odmianą jest właśnie rzepak Inspiration, pochodzący z hodowli Rapool. Dodatkowo ma on wiele innych bardzo wartościowych cech, takich jak duża mrozoodporność oraz tolerancja dla uprawy uproszczonej. Na tym polu rzepak Inspiration osiągnął plon 3,95 tony z hektara. Jest to wynik doskonały jak na te warunki, w okolicy, której średnia nie przekraczała trzech ton z hektara.

Życząc państwu wysokich plonów, dziękuję za obejrzenie naszej relacji, zapraszam do oglądania następnych naszych komunikatów oraz subskrybowania naszego kanału na YouTube. Dziękuję i do widzenia.