Ochrona upraw przed ślimakami – Metarex
W ostatnich latach stale rośnie znaczenie gospodarcze szkód wyrządzanych przez ślimaki nagie. Szczególnie narażone na ich atak są oziminy: rzepak i pszenica. Dla upraw zagrożenie mogą stanowić: pomrowik plamisty, ślinik pospolity (luzytański), ślinik wielki czy ślinik zmienny.
Rośliny rzepaku ozimego najbardziej ucierpią bezpośrednio po wschodach. Najczęściej dochodzi wtedy do całkowitego zniszczenia plantacji, gdyż ślimaki zjadają liścienie, pierwsze liście i pąki wierzchołkowe, zupełnie demolując rośliny. Często jest tak, że siewki rzepaku odcinane są przy gruncie i potem zjadane w całości.
Trochę inaczej wygląda to w przypadku pszenicy, która jest uszkadzana już bezpośrednio po siewie w stadium ziarna. Ślimaki zjadają zarodki i bielmo. Efektem jest brak wschodów, którego często nie łączy się z występowaniem ślimaków. Po wschodach pszenicy ślimaki zjadają pochewki liściowe i pierwszy liść, a później obgryzają brzegi liści, wydrapują tkankę między nerwami (strzępienie) i wygryzają otwory w liściach. Plantacja rzepaku czy pszenicy zaatakowana przez ślimaki w okresie bezpośrednio po siewie może ulec nawet całkowitemu zniszczeniu. Szkody czynione przez ślimaki w fazach późniejszych mają charakter obniżający plon ze względu na zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej i większą wrażliwość na przesuszenie czy wymarzanie.

Ślimaki nagie żerują głównie nocą, gdy temperatura powietrza wynosi od kilkunastu do 20oC, a wilgotność przekracza 90%. Pomrowik plamisty intensywnie żeruje także wtedy, gdy wilgotnej ziemi towarzyszy wilgotne powietrze, nawet przy niskich temperaturach. Nocny czas żerowania nie sprzyja zauważeniu obecności ślimaków na plantacji. Dlatego niezwykle ważne jest monitorowanie szkodników za pomocą specjalnych pułapek.
Kiedy zacząć obawiać się ślimaków?
Odpowiedzieć na to pytanie pomoże monitoring z użyciem specjalnej pułapki (zdjęcie obok). Monitorowanie obecności szkodników na plantacji rzepaku nie jest niczym nowym – od wielu już lat rolnicy obserwują naloty owadów, wystawiając żółte naczynia. Natomiast do monitorowania obecności ślimaków należy używać specjalnych trójwarstwowych folii o wymiarach 50 x 50 cm. Zewnętrzna warstwa pułapki to folia aluminiowa odbijająca promienie słoneczne, środkowa zbudowana jest z filcu, a ta od strony gleby z folii z czarnego tworzywa. Pod takimi pułapkami umieszczonymi na powierzchni gleby tworzą się dogodne warunki do przebywania ślimaków. Dodatkową zachętą do skorzystania z folii przez ślimaki jest wykładany pod nią atrakcyjny pokarm, np. z liści kapusty pekińskiej.

Folie wykłada się na pola na dwa tygodnie przed siewem rzepaku w miejscach, gdzie mogą gromadzić się ślimaki, tj. w obniżeniach terenu, w pobliżu rowów czy zadrzewień itp. Potem sprawdza się obecność ślimaków co trzy dni, najlepiej rano. Pojawienie się nawet pojedynczych ślimaków w okresie około siewu i około wschodów jest sygnałem do wykonania zabiegu zwalczającego. Monitoring pozwoli zapobiec ogromnym stratom i racjonalnie stosować produkty ślimakobójcze.
Dlaczego warto stosować Metarex Inov?
- Środek ślimakobójczy musi zawierać silną truciznę – taką ma Metarex Inov.
- Ślimaki zwalcza się bardzo trudno, gdyż najczęściej przebywają w ziemi i nie ma do nich dostępu, a żerują nocą – skuteczne ich zwalczanie polega na wysypaniu na pole silnej trucizny, która zostanie chętnie przez ślimaki zjedzona. Tylko Metarex Inov jest dla ślimaków bardziej atrakcyjny niż „przysmak”, jakim są siewki rzepaku! Ślimaki nie „wpadają” na granulki przypadkowo i nie spożywają ich „od niechcenia”, one granulek Metareksu poszukują, bo są smaczniejsze niż rośliny!
- Stosując Metarex Inov mamy pewność, że zjedzona zostanie trucizna, a nie chroniony rzepak!
- Moluskocyd nie może ulegać rozpuszczeniu pod wpływem wilgoci czy deszczu, gdyż szybko przestanie być atrakcyjny dla ślimaków. Tylko Metarex Inov jest atrakcyjny dla ślimaków przez dwa tygodnie i dłużej, mimo deszczu – to aż nadto, by zabić wszystkie ślimaki na polu.
- Środek ślimakobójczy musi być na polu rozsypany bardzo równomiernie, a granule Metarex Inov nie rozpadają się w czasie wysiewu i łatwo rozsypać je właściwie.
- Granule Metarex Inov są mechanicznie trwałe, przez co cała dawka Metareksu rozsiana na polu jest atrakcyjna dla ślimaków. Nie pyli się i nie kruszy w czasie siewu, czyli nie ma strat ilościowych środka – dawka pozostaje odpowiednia.
Jak aplikować Metarex Inov?
Metarex Inov należy rozsypać równomiernie na polu w ilości 5 kg/ha. Zgodnie z etykietą-instrukcją stosowania należy zastosować Metarex Inov 04 RB „za pomocą mechanicznego aplikatora/rozrzutnika lub ręcznie w przypadku mniejszej powierzchni. Stosowanie na całą powierzchnię uprawy za pomocą aplikatora/rozrzutnika wyposażonego w obrotowy dysk daje najlepsze wyniki”.
Bardzo dobrymi rozrzutnikami do Metareksu Inov są popularne rozsiewacze nawozów, takie jak Amazone serii ZA-M czy ZA-X, a także Unia serii MS czy MX. Bez problemu dają się one precyzyjnie wyregulować do wydatku 5 kg preparatu Metarex na hektar.
W przypadku, gdyby posiadany rozsiewacz nawozów nie miał możliwości regulacji do dawki 5 kg/ha, stosuje się „rozcieńczanie” moluskocydu poprzez równomierne wymieszanie go z nawozem o podobnych parametrach i wysypanie na pole razem. Często stosowany do tego jest mocznik, który ma podobną granulację i gęstość nasypową, np. mocznik z Puław: 2,44 mm i 0,78 kg/l, a Metarex odpowiednio 2,98 mm i 0,8 kg/l.
Mając na uwadze to, że granule Metarex Inov są stosunkowo małe – nieduży jest również ich ciężar – należy przyjąć, że szerokość rozrzutu mieści się w dolnej granicy przewidzianej dla danego typu tarcz. Dokładną szerokość rozrzutu warto ustalić na polu, mając na względzie również siłę i kierunek wiatru.
Ciekawą alternatywą do aplikowania preparatu Metarex Inov rozsiewaczami nawozów są tarczowe siewniki do poplonów lub specjalne, o takiej samej konstrukcji, aplikatory moluskocydów. Są to urządzenia stosunkowo małe, przez co dają się zamontować zarówno na ciągniku, jak i na quadzie czy burcie pick-upa. Godne polecenia są różnej wielkości urządzenia firmy APV dostępne w całej Polsce. Można je wykorzystywać do siewu moluskocydów i siewu poplonów. Cena tych urządzeń nie jest duża, a łatwość montażu na różnych pojazdach bardzo atrakcyjna. Szerokość rozrzutu wynosi w zależności od urządzenia od 12 m do 24 m.

Kiedy stosować preparat?
Metarex Inov należy stosować w rzepaku po zaobserwowaniu ślimaków (folie-pułapki) lub pierwszych szkód wyrządzonych przez ślimaki od 7 dni przed siewem do fazy rozwiniętego 7. liścia właściwego. W zbożach zabiegi chemicznego zwalczania ślimaków należy przeprowadzić od 7 dni przed siewem do końca fazy krzewienia. Zabiegi trzeba wykonać w czasie największej aktywności szkodnika, tj. w godzinach popołudniowych, wieczornych lub nawet nocą – jeżeli warunki na to pozwolą.
CO MUSISZ WIEDZIEĆ O ŚLIMAKACH:
- to zwierzęta nocne – gdy zobaczysz je w dzień, to dla twojej plantacji może już być za późno,
- mają ogromne zdolności reprodukcyjne (do 700 jaj w roku) i praktycznie nie da się ich całkowicie z pola wyeliminować,
- wcale nie są delikatne, potrafią przeżyć w trudnych warunkach,
- ślimaki są bardzo żarłoczne (zwłaszcza młode) – w ciągu jednej nocy potrafią zjeść tyle, ile połowa masy ich ciała,
- stale obecne są na polach – w korzystnych warunkach populacja rośnie gwałtownie,
- szczyt ich liczebności przypada na późne lato i wczesną jesień, gdy wschodzą oziminy,
- jaja ślimaków są przenoszone przez maszyny rolnicze.
DLACZEGO ROLNICY POWINNI OBAWIAĆ SIĘ ŚLIMAKÓW?
- Bo ślimaki są obecne praktycznie na każdym polu.
- Bo upraszczają uprawę, a to ułatwia ślimakom życie.
- Bo zimy są coraz łagodniejsze i łatwo je przetrwać także ślimakom.
- Bo wystarczy kilka dni pogody sprzyjającej agrofagom, by pojawiła się ich inwazja.
- Bo często szkody czynione przez ślimaki „zrzucają” na inne czynniki, niepotrzebnie akceptując straty, którym można było zapobiec, właściwie oceniając szkodnika.
- Bo żerują tylko w nocy i łatwo ich nie zauważyć, a straty mogą być ogromne, wręcz całkowite.
Zapraszamy do odwiedzenia strony Metarex.pl
Tomasz Sikorski