Ochrona herbicydowa kukurydzy 🌽

W ochronie kukurydzy bez wątpienia najważniejsze są zabiegi herbicydowe. Walka z chwastami jest długa i wymaga rzetelnego podejścia, przede wszystkim z powodu szerokich międzyrzędzi i ich powolnego zakrywania przez rośliny uprawne. Przez to kon­kurencja chwastów we wczesnych fazach rozwojowych kukurydzy jest ogromnym zagrożeniem. Ochronę herbicydową kukury­dzy można przeprowadzić w terminach przedwschodowych i po wschodach roślin. Oba rozwiązania mają i zalety, i wady.

Maciej Mokrzan

Zachwaszczona uprawa kukurydzy
Zachwaszczona uprawa kukurydzy

W przypadku zabiegów przedwschodowych zaletami są m.in.: zabezpieczenie kukurydzy od samego początku wegetacji przed konkurencją chwastów, bezpieczeństwo i brak fitotoksyczności dla chronionych roślin oraz długie działanie odglebowe, które zapobiega wtórnym wschodom chwastów. Do wad takich rozwiązań można zaliczyć duże uzależnienie efektywności zabiegów od warunków pogodowych (ulewne deszcze mogą ją bardzo obniżyć), konieczność dobrego uwilgotnienia gleby i brak grud, a także brak skuteczności w przypadku części chwastów, takich jak perz właściwy czy ostrożeń polny. Minusem jest również znacznie wyższy koszt w porównaniu do zabiegów nalistnych.

Po wschodach wszystkich chwastów stosuje się rozwiązania nalistne. To determinuje termin zabiegu, który orientacyjnie jest wskazywany między 4. a 6. liściem kukurydzy. Trzeba pamiętać, że preparaty nalistne działają tylko na chwasty, które już wzeszły, więc jeśli wykona się zabieg zbyt wcześnie, kiedy nie wszystkie osiągnęły tę fazę, konieczna będzie poprawka na wtórne wschody. Szczególnie problematyczna jest chwastnica jednostronna (pot. prosówka), która lubi wyższe temperatury i często wschodzi dość późno, a jest jednym z najważniejszych chwastów wymagających zwalczania w kukurydzy.

Nierutynowe zwalczanie chwastów

Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie niektórych substancji doglebowych we wczesnych fazach rozwojowych kukurydzy, wtedy, kiedy pojawiają się małe siewki chwastów. Duża część substancji aktywnych działa nie tylko przez korzenie, ale również przez liście chwastów – m.in.: mezotrion, sulkotrion, terbutyloazyna (w różnych proporcjach działania odglebowego i nalist­nego). Dlatego zastosowanie takich rozwiązań na małe chwasty (w fazach liścieni – 1. liścia) będzie znacznie skuteczniejsze niż zabieg przedwschodowy, który wykorzystuje tylko działanie odglebowe.

Bardzo skuteczna jest mieszanka preparatu Sulcotrek 500 SC (sulkotrion + terbutyloazyna) ze środkiem zawierającym s-meto­lachlor (np. Metis 960 EC, Recosar 960 EC). Sulcotrek 500 SC w dawce 1,5 l/ha i Metis 960 EC w dawce 1 l/ha stosowane łącznie we wczesnych fazach rozwojowych chwastów zapewniają ich doskonałą eliminację przy braku negatywnego działania na rośliny kukurydzy. Dodatek adiuwanta Resume lub Remix pozwala na ograniczenie wypłukiwania substancji aktywnej z gleby i w kon­sekwencji na dłuższą i bardziej efektywną ochronę.

Jeszcze bardziej skuteczne, a co więcej – nieco tańsze – jest połączenie środków Metis 960 EC (s-metolachlor), Tezosar 500 SC (terbutyloazyna) i Cuter (mezotrion) – każdy w dawce 1 l/ha. Także w tym przypadku najlepszy termin to wczesne fazy rozwojo­we chwastów, czyli mniej więcej 2. liść właściwy kukurydzy. Działanie wszystkich tych substancji aktywnych doskonale wspomo­że jeden ze wspomnianych już adiuwantów – Resume lub Remix.

Poszerz spektrum zwalczanych chwastów

Rozwiązania powschodowe oparte są przede wszystkim na takich substancjach nalistnych jak nikosulfuron (Tamizan 040 OD, Stretch) lub rimsulfuron (Rim 25 WG), zwalczających głównie chwasty jednoliścienne. W celu poszerzenia spektrum ochro­ny konieczne jest połączenie tych substancji z innymi, ukierunkowanymi na zwalczanie chwastów dwuliściennych. W takim przypadku bez wątpienia świetnym partnerem jest mezotrion (Cuter lub Maisot 100 SC). Do dyspozycji rolników są nawet paki, zawierające gotowe zestawy odpowiednich produktów, np.: Pak Nikomezo na 1 ha [Maisot 100 SC (1 l) i Tamizan 040 OD (1 l)] czy Pak Rimezo na 2,5 ha [Rim 25 WG (100 g) i Maisot 100 SC (2 x 1 l)].

Niezawodny patent na zwalczanie chwastów

Efekt po terbutyloazynie – spalone chwasty
Efekt po terbutyloazynie – spalone chwasty

Chcąc jeszcze poprawić skuteczność i jednocześnie bardzo przyspieszyć szybkość nalistnego zwalczania chwastów, należy dodać do zabiegu mniej więcej 350 g terbutyloazyny, czyli 0,7 l/ha środka Tezosar 500 SC. Ta substancja, mimo że w 80% działa od­glebowo, doskonale sprawdza się nalistnie, ponieważ doprowadza do błyskawicznego „spalenia” chwastów. Kombinacja Tami­zan 040 OD  (1 l/ha, w przypadku perzu właściwego  1,5 l/ha) + Cuter (0,7 l/ha) + Tezosar 500 SC (0,7 l/ha) zadziała na każdym polu.

W przypadku rozwiązań nalistnych dodatek adiuwanta (Amigo, Flipper, Aprentis) poprawia skuteczność substancji, mimo że Tamizan (jak większość preparatów z nikosulfuronem) ma formulację OD, czyli zawiera już olej.

Uwaga! Należy pamiętać, że mezotrion niesie ze sobą ryzyko dla upraw następczych, zwłaszcza dla buraka cukrowego i roślin strączkowych.

Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie niektórych substancji doglebowych we wczesnych fazach rozwojowych kukurydzy, wtedy, kiedy pojawiają się małe siewki chwastów.