Herbicydy na kukurydzę

Pokrój i tempo wzrostu kukurydzy sprzyjają silnej konkurencji chwastów, które mocno wpływają na wielkość plonu. Dlatego ochrona herbicydowa jest niezbędna bez względu na to, czy przeznaczeniem uprawy jest zbiór na  kiszonkę, czy na ziarno.

Każdy rolnik musi zdecydować, w jaki sposób chce kontrolować chwasty w swojej uprawie kukurydzy, i czy może pozwolić sobie na niepewne i niesprawdzone rozwiązania.

Sulcotrek 500 SC – jeden produkt, wiele korzyści

Sulcotrek 500 SC zalecany jest do stosowania powschodowo, od fazy 1 do 6 liści kukurydzy. Najefektywniej działa na chwasty w fazie 1–2 liści. Środek jest skuteczny w warunkach wilgotnej i suchej gleby. Jest to bardzo ważne, ponieważ chwasty nie przestają rosnąć i negatywnie wpływać na rozwój kukurydzy nawet wtedy, gdy rozkład opadów nie jest sprzyjający lub susza jest długotrwała.

Efekty skutecznego zwalczania chwastów przez Sulcotrek 500 SC są widoczne już po 7 dniach od zabiegu. Szybkie działanie produktu i postępujące zamieranie chwastów minimalizuje ich konkurencję z kukurydzą o składniki pokarmowe, wodę i światło. Wcześniejsza eliminacja chwastów stwarza lepsze warunki do wzrostu i rozwoju rośliny uprawnej, a tym samym wpływa na uzyskanie wyższego plonu.

Biologia chwastów i ich potrzeby cieplne powodują, że niektóre rośliny wschodzą później niż pozostałe, dlatego jednorazowe zwalczenie wszystkich niechcianych gatunków może być trudne. Sulcotrek 500 SC – dzięki dodatkowemu działaniu doglebowemu – zapobiega późniejszym wschodom chwastów.

Środek zawiera dwie substancje z różnych grup i o odmiennym sposobie działania na chwasty, co jest bardzo istotne w kontekście stanowiącego problem zjawiska ich odporności na herbicydy. Skuteczność potwierdzona doświadczeniami W celu poszerzenia spektrum zwalczanych chwastów w uprawie kukurydzy o chwastnicę jednostronną i niektóre chwasty dwuliścienne zaleca się stosowanie środka Sulcotrek 500 SC łącznie z preparatami zawierającymi nikosulfuron 040 OD. Skuteczność działania tego połączenia została zaprezentowana na wykresie.

Sulcotrek 500 SC + nikosulfuron 040 OD – skuteczność działania w uprawie kukurydzy

 

SULCOTREK 500 SC TO:

  • najnowszy herbicyd do stosowania w uprawie kukurydzy,
  • strategiczny element zwalczania chwastów,
  • duża niezależność od warunków wilgotnościowych gleby,
  • szybki efekt chwastobójczy,
  • ochrona przed zachwaszczeniem wtórnym,
  • substancje o różnych mechanizmach działania.
  • Dwie substancje aktywne o różnym mechanizmie
    działania: sulkotrion 173 g/l + terbutylazyna 327 g/l

 

Justyna Pacześna-Mikurenda