Nawożenie dolistne pszenicy ozimej – komunikat rolny Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu rolnego z dnia 12.10.2020r. Zobacz jakie czynniki wpływają na plonowanie pszenicy ozimej oraz na jakie składniki pokarmowe zwrócić uwagę w jesiennym nawożeniu pszenicy ozimej.

Czego dowiesz się z filmu:

00:20 – czynniki wpływające na plon pszenicy ozimej

01:49 – poprawa rozwoju systemu korzeniowego pszenicy – preparat STARTUS ACTIVE DUO

02:19 – właściwe odżywienie pszenicy ozimej

04:06 – na jakie pierwiastki zwrócić szczególną uwagę w jesiennym programie nawożenia

 

 

TRANSKRYPCJA

Witam serdecznie państwa. Nazywam się Tomasz Piotrowski i jestem managerem produktu w dziale nawozu firmy Agrosimex. Dzisiejszy komunikat rejestrujemy na plantacji pszenicy ozimej znajdującej się na terenie Żuław, w północnej części Polski.

Czynniki wpływające na plon pszenicy ozimej

Zapewnienie komfortowych warunków wzrostu i rozwoju już w trakcie jesiennej wegetacji to podstawa budowania plonu roślin ozimych. Staranna agrotechnika, zbilansowanie stosowanych nawozów i ich odpowiednie wymieszanie z glebą, terminowy siew to początek tworzenia optymalnych warunków uprawy. To właśnie takimi zabiegami w okresie jesiennym rolnik programuje plon ozimin, ponieważ roślina w tym czasie koduje swój potencjał plonowania.

Dobrze odżywiona i prowadzona od początku uprawy roślina lepiej przezimuje, a wiosną szybko się zregeneruje. Źle odżywiona roślina szybko traci swój potencjał plonowania, a w najgorszym przypadku nie będzie w stanie przezimować. Pszenica ozima zasiana w terminie optymalnym powinna jeszcze przed okresem zimy zdążyć wytworzyć zaczątki dwóch-trzech źdźbeł. Te wykształcone na jesieni są silniejsze od budowanych na wiosnę i w przypadku stresów rzadziej ulegają zredukowaniu lub są redukowane w mniejszym stopniu niż źdźbła wytworzone wiosną.

Gdy opóźniamy termin siewu pszenicy ozimej, powinna ona mieć czas na wytworzenie zaczątków pierwszego rozkrzewienia, a tym samym źdźbła. Po wytworzeniu przez pszenicę trzeciego liścia roślina rozbudowuje swój system korzeniowy, wytwarzając liczne korzenie boczne. Dzięki rozbudowanemu korzeniowi i wytworzonym źdźbłom w okresie jesiennym pszenica szybciej rusza z wiosenną wegetacją. Poprawienie rozwoju systemu korzeniowego powoduje zwiększenie też możliwości pobierania składników pokarmowych z gleby. Roślina jest lepiej odżywiona, co wpływa na jej stan, zdrowotność i możliwości dalszego wzrostu.

nawożenie zbóż jesienią

Startus Active Duo – aktywizuje rozwój systemu korzeniowego pszenicy

W celu poprawy i przyspieszenia rozwoju systemu korzeniowego pszenicy sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu Startus Active DUO. Zawiera on w swoim składzie związki próchniczne, najważniejsze składniki pokarmowe, takie jak azot, fosfor, potas i mikroelementy, a także substancje stymulujące rozwój rośliny. Zalecane i sprawdzone rozwiązanie poprawy kondycji plantacji w omawianej fazie to oprysk tym preparatem w dawce trzy litry na hektar. Jesienne rozkrzewienie pszenicy ozimej nie będzie możliwe bez jej właściwego odżywienia. Należy zatem ustalić potrzeby pokarmowe rośliny na wytworzenie plonu, uwzględniając parametry gleby wpływające na pobieranie składników pokarmowych, takich jak zasobność gleby czy jej odczyn.

Pierwszą fazą krytyczną jest stadium formowania zawiązków kłosa, o którym decyduje odżywianie pszenicy azotem. Niedobór azotu działa niekorzystnie na rozwój zbóż już od fazy dwóch liści, ogranicza rozwój korzeni, a więc pobieranie składników pokarmowych i wody z gleby. Do wykształcenia kłosa są zdolne tylko te pędy, które wytworzą i zbudują system korzeniowy, czyli dostatecznie zaopatrzone w fosfor.

Późną jesienią, przed spoczynkiem zimowym, lub bardzo wczesną wiosną dobrze jest zastosować magnez i siarkę, jeśli stosowane są one w nawozach szybko działających. W przypadku potasu można zastosować system dawek dzielonych. Stosuje się albo połowę, albo trzy czwarte dawki przed siewem, a pozostałą część tuż przed spoczynkiem zimowym lub bardzo wczesną wiosną, ale nie później niż na dwa tygodnie przed ruszeniem wegetacji.

Jak przygotować roślinę przed zimą

Roślina dobrze odżywiona jesienią lepiej znosi okresy niskich temperatur i długość ich trwania, a wiosną nie traci czasu na regenerację. Warto więc zastanowić się nad zaopatrzeniem plantacji nie tylko w makro-, ale też i w mikroskładniki. Niestety to, co wielu rolników odstrasza od ponoszenia kosztów związanych z jesiennym nawożeniem nalistnym mikroelementami, to możliwość wymarznięcia plantacji, ponieważ koszt poniesiony na tę aplikację się nie zwraca. Miejmy na uwadze jednak to, że lepiej odżywiona roślina jest silniejsza, bardziej odporna na czynniki stresowe, a co za tym idzie, ma większe szanse na przezimowanie. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zasilenie w okresie jesiennym plantacji pszenicy ozimej preparatami z odpowiednio zbilansowanymi makro- i mikroskładnikami.

Program nawożenia nalistnego powinien obejmować takie pierwiastki jak fosfor, cynk, mangan oraz miedź. Polecamy także państwu włączenie w ten program nawet niewielkiej ilości boru. Aplikację preparatu z borem oprócz okresu jesiennego warto powtórzyć wiosną, razem z zabiegiem fungicydowym T1.

Naszą propozycją zabiegu przygotowującego plantację pszenicy ozimej do przezimowania to zabieg składający się z czterech preparatów. Pierwszy to jest ASX Complex w dawce jeden kilogram na hektar, drugi to jest ASX Fosfor Plus w dawce jeden kilogram na hektar, dodatkowo Protaminal, pół litra na hektar, no i preparat z borem, czyli nasze Bolero, 0,2 litra na hektar.

Bardzo dziękuję państwu za uwagę, serdecznie pozdrawiam i zachęcam do korzystania z naszych rozwiązań.