Nawadnianie upraw zraszaczami – skuteczna i oszczędna metoda

Niezależnie od rodzaju uprawy i jej wielkości jedną z najtrudniejszych rzeczy jest zarządzanie kosztami i uzyskiwanie najlepszego zwrotu z poniesionych nakładów. Plantatorzy nieustannie poszukują nowych sposobów na obniżenie kosztów przy jednoczesnym zwiększeniu i poprawie jakości plonów. Precyzyjne nawadnianie i fertygacja zapewniają kontrolę, której potrzeba, aby każda roślina zawsze otrzymywała dokładnie takie ilości wody i składników odżywczych, jakich potrzebuje.

Katarzyna Byliniak

Nawadnianie upraw zraszaczami to proste rozwiązania zapewniające najlepsze efekty. Pozwala zarządzać ilością wody i nawozów w miarę potrzeb związanych z rozwojem sezonu.

Na rynku dostępna jest szeroka gama zraszaczy, mikrozraszaczy i emiterów przeznaczonych do różnych zastosowań. Zraszacze w ofercie Agrosimexu są podzielone na trzy główne grupy: pola uprawne, sady, uprawy pod osłonami. Każdy segment ma inne potrzeby i wymagania. Na otwartym polu podstawowe zastosowanie zraszaczy to przygotowanie gleby oraz kiełkowanie i nawadnianie upraw warzywnych, takich jak ziemniaki, marchew, cebula, czosnek, sałata, brokuły itp.

Zraszacze plastikowe

Zraszacze polowe plastikowe – w odróżnieniu od metalowych – charakteryzują się mniejszym zasięgiem i niższym przepływem wody. Krótszy zasięg i mniejsza ilość wody zapewniają strumień o delikatnej i drobnej kropli, co sprawia, że urządzenia te mogą być stosowane do nawadniania młodych roślin, wrażliwych na silny opad z góry. Porównanie cech i parametrów pozwoli dobrać najlepsze rozwiązanie dla danej uprawy i jej indywidualnych wymagań.

Charakterystyka 
wybranych modeli zraszaczy

MegaNet™ 24D to hermetyczny i niezawodny zraszacz uderzeniowy o dużym kącie trajektorii wody. Jest przeznaczony do upraw polowych i nawadniania warzyw.

Unikalne cechy zraszacza MegaNet 24D to:

 • 
jednolite zwilżanie i wysoka wydajność – urządzenie ma symetryczną strukturę, która umożliwia podział wody na dwa równe strumienie, co zapewnia jej bardzo równomierną dystrybucję i przyczynia się do zrównoważonego zraszania,
 • 
ochrona przed zapychaniem – zintegrowany filtr wewnątrz zraszacza zapewnia czystą wodę wewnątrz dyszy; filtr można łatwo wyczyścić w razie potrzeby,
 • 
ochrona przed owadami – innowacyjna, zamknięta konstrukcja z unikalnym mechanizmem wyskakującym, który otwiera się tylko podczas pracy, przedłuża żywotność dyszy i innych ruchomych części, zapobiegając blokowaniu zraszacza przez owady i cząsteczki brudu.

Zwiększenie skuteczności kiełkowania zapewnione jest przez delikatny strumień wody i stosunkowo małe krople blisko ziemi. Nie tworzą one bruzd w glebie podczas całego nawadniania (łącznie z uruchomieniem i wyłączeniem), co zapobiega wydostawaniu się nasion z gleby. Ponadto instalowanie i konserwacja tego zraszacza są bardzo proste, nie wymagają specjalistycznych narzędzi ani dodatkowych akcesoriów, co oszczędza czas i koszty prac.

MegaNet 24D – specyfikacja i zalecenia:

– 
pełne pokrycie w rozstawie 10 x 12 m,
– 7 różnych natężeń przepływu (l/h): 200, 250, 350, 450, 550, 650, 750 (nominalne natężenie przepływu przy 2,3 bara),
– zalecany zakres ciśnienia: 2,0–3,0 bara,
– kąt trajektorii wody: 24o,
– ochrona dysz: zintegrowany filtr na wlocie do zraszacza,
– mechanizm podnoszenia: do ochrony przed owadami,
– dystrybucja wody: za pomocą obracającej się turbiny oraz dwóch identycznych i symetrycznych dysz,
– kodowanie kolorami w celu łatwej identyfikacji: nasadka jest oznaczona kolorem zgodnie z natężeniem przepływu; sworzeń blokujący dla modelu 24D jest czarny,
– materiały: wykonany z wysokiej jakości surowców odpornych na promieniowanie UV, na wszystkie warunki klimatyczne i składniki odżywcze wtryskiwane w  zastosowaniach rolniczych,
zalecana filtracja: 400 mikronów/40 mesh.

Zraszacze MegaNet ™ spełniają normy ISO 8026 (SI 1406), a ich produkcja jest certyfikowana przez Israel Standards Institute (SII).

Zraszacz D-Net 9575 w uprawie ziemniaka

D-Net™ 9575 – wyjątkowo trwały zraszacz udarowy 3⁄4” z unikalnym ramieniem 3D i kątem trajektorii wody 24o. Przeznaczony do upraw polowych i nawadniania warzyw. Jego cechy to:
bardzo wysoka równomierność dystrybucji wody i wyższa wydajność – innowacyjne ramię dyfuzyjne 3D zapewnia jeden z najwyższych poziomów równomierności dystrybucji wody na rynku – w zależności od natężenia przepływu i odstępów montażowych – do 15 x 18 m,
specjalna konstrukcja, gwarantująca maksymalną ilość wody i wydajność użytkowania,
wytrzymałość i długotrwałe działanie.

Zraszacz D-Net 9575 ma specjalną konstrukcję, która sprawia, że jest odporny na zużycie i zapewnia wysoką wydajność przez cały okres eksploatacji. Obniżone koszty instalacji i łatwa konserwacja pozwalają na wszechstronne zastosowanie tego produktu. D-Net 9575 może być instalowany na stałych zestawach lub na zdejmowanych stojakach polowych. Zraszacz jest łatwy w utrzymaniu – specjalny klucz do dysz umożliwia ich proste czyszczenie.

D-Net 9575 – specyfikacja i zalecenia:

 • 
pełne pokrycie z rozstawem do 15 x 18 m,
 • 
5 różnych natężeń przepływu (l/h): 1200, 1400, 1600, 1800, 2000 (nominalne natężenie przepływu przy 3,0 bara),
 • zalecany zakres ciśnienia: 2,0–4,0 bara,
 • kąt trajektorii wody: 24o,
 • rozprowadzanie wody jest osiągane przez połączenie 2 dysz,
 • dysza przednia i dysza tylna,
 • 1 typ króćca wlotowego: gwint zewnętrzny 3⁄4”,
 • kodowanie kolorami dysz dla łatwej identyfikacji natężenia przepływu,
 • materiały: wykonany z wysokiej jakości surowców odpornych na promieniowanie UV, na wszystkie warunki klimatyczne i składniki odżywcze wtryskiwane w zastosowaniach rolniczych,
 • zalecana filtracja: zgodnie z instrukcjami producenta.

Pamiętaj, że…

…aby osiągnąć najwyższą wydajność i optymalną jakość w uprawach, należy starannie dobrać produkt do nawadniania odpowiedni do przeznaczenia. W zastosowaniach polowych, które wymagają nakładania się zraszaczy na siebie, ważne jest sprawdzenie, czy naniesiona woda jest równomiernie rozprowadzana na nawadnianym obszarze.