LID 1015C – Kukurydza wczesna z wysokim potencjałem plonowania

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym nasza ekspertka opowie o wczesnej odmianie kukurydzy – LID 1015C.

 

 

Transkrypcja:

LID 1015C, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi od francuskiego hodowcy, Lidea. Odmiana wczesna o FAO 2020.

W przypadku tej odmiany szczególną uwagę musimy zwrócić na dość nietypowe, co do tej grupy wczesności, ziarna. Śmiało możemy stwierdzić, że jest to jeden z najwcześniejszych mieszańców o typie ziarna dent na polskim rynku. Odmiany z grupy wczesnej bardzo rzadko charakteryzują się tym typem ziarna. Jest to raczej domena odmian z grupy średnio-późnej i późnej. Ale co tak naprawdę daje nam ziarno typu dent? Daje nam przede wszystkim niższą wilgotność ziarna podczas zbioru, a także lepsze oddawanie wody w procesie dosuszania ziarna na suszarni. Musimy jednak pamiętać, że odmiany w typie koński ząb potrzebując nieco bardziej nagrzanej gleby do siewu, a niżeli odmiany w typie flint.

LID 1015C został wpisany do krajowego rejestru odmian w roku 2022 na podstawie wyników uzyskanych w doświadczeniach rejestrowych COBOR-u w latach 2020-2022. Średni plon LID-a 1015C to niespełna trzynaście i pół tony z hektara, co na tle innych badanych odmian daje bardzo dobry rezultat. Odmiana dedykowana na stanowiska średnie i bardziej zasobne, ale także bardzo dobrze radzi sobie w okresowych niedoborach wody. Odmiana o dużej odporności na wyleganie łodygowe oraz korzeniowe, a także mocno odporna na porażenia przez grzyby z rodzaju Fusarium.

W przypadku uprawy kukurydzy na ziarno bardzo ważnym aspektem jest zbiór naszego plonu o jak najniższej wilgotności. Gdy ściągamy kukurydzę z pola z wysoką wilgotnością, ponosimy dodatkowe nakłady na dosuszenie ziarna. Myślę, że bardzo dobrym rozwiązaniem, a zarazem bezpiecznym, jest wybór właśnie takich odmian jak LID 1015C, czyli odmiany, która ma bardzo rzadkie połączenie cech najlepszych odmian dentowych z wczesnością.