Kukurydza – skuteczne rozwiązanie na drutowce i stonkę kukurydzianą

Larwa stonki kukurydzianej
Larwa stonki kukurydzianej

Pełna ochrona roślin już od siewu to ważny aspekt uprawy kukurydzy. Drutowce czy stonka kukurydziana stanowią poważne zagrożenia dla wielkości i jakości plonu. Co więcej, ten drugi szkodnik, w zależności od stadium rozwoju, może niszczyć zarówno podziemne, jak i nadziemne części roślin. W związku z tym warto wiedzieć, jak działa innowacyjny insektycyd Belem 0,8 MG.

Justyna Pacześna-Mikurenda

Larwy drutowca
Larwy drutowca

W ochronie upraw przed szkodnikami w glebie doskonale sprawdza się Belem 0,8 MG – innowacyjny insektycyd apliko­wany w trakcie siewu. Środek ma postać mikrogranulatu, który nie jest rozpuszczalny w wodzie. Skutecznie chroni ziarna kukurydzy przed drutowcami i stonką kukurydzianą.

Cykl rozwojowy stonki kukurydzianej
Cykl rozwojowy stonki kukurydzianej

Sposób działania Belem 0,8 MG

Belem 0,8 MG działa jak bariera wokół rośliny. Preparat ma działanie kontaktowe i żołądkowe przez 4 miesiące. Układ nerwowy insektów zostaje sparaliżowany w wyniku ich kontaktu z mikrogranulami środka.

Schemat aplikacji i działania środka Belem 0,8 MG
Schemat aplikacji i działania środka Belem 0,8 MG

Stosowanie Belem 0,8 MG

Środek rozsypuje się w linii wysiewu, za pomocą mikrogranulatora przymocowanego do siewnika z dyfuzorem DXP. Belem 0,8 MG jest aktywny miejscowo, dlatego konieczne jest, żeby granulat został umieszczony w bezpośredniej bliskości nasion rośliny chronionej oraz przykryty glebą.

Belem 0,8 MG – charakterystyka i dawkowanie

Środek Substancja aktywna Szkodnik Dawka
Belem 0,8 MG cypermetryna (8 g/kg) stonka kukurydziana, drutowce 12–24 kg/ha