Jesienna ochrona fungicydowa rzepaku ozimego – komunikat rolny Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu rolnego z dnia 22.09.2020. Ochrona rzepaku ozimego po wschodach – zobacz jakie preparaty zastosować aby skutecznie ochronić rośliny.

Czego dowiesz się z filmu:

00:50 – choroby rzepaku ozimego po wschodach

01:35 Spekfree 430 SC – tebukonazol

02:42 – mieszaniny z preparatem Spekfree 430 SC

 

TRANSKRYPCJA

Dzień dobry państwu, Maciej Mokrzan, firma Agrosimex. Zapraszam do obejrzenia krótkiego komunikatu dotyczącego jesiennej ochrony fungicydowej rzepaku ozimego.

Rzepak posiany kilka tygodni temu, trzy-cztery tygodnie temu, znajduje się w obecnym momencie w fazach rozwojowych BBCH między dziesięć a czternaście, czyli między fazą liścieni a czwartym liściem właściwym. Jest to odpowiedni moment, aby przemyśleć i przygotować się do zabiegów fungicydowych. Dodatkowo nasze zabiegi fungicydowe mają często też rolę retardantów, czyli chcemy wyregulować odpowiednio kształt naszej rośliny rzepaku.

Choroby rzepaku ozimego po wschodach

W obecnym momencie na polu możemy dostrzec często na liściach szare plamy z charakterystycznymi czarnymi punktami. Jest to foma, czyli sucha zgnilizna kapustnych. Bardzo często występująca i bardzo groźna choroba. Inne uszkodzenia właśnie okalającą nekrotyczną czarną obwódką, a w zasadzie taką tarczą strzelniczą, czyli wielokrotnością tych obwódek, to czerń krzyżowych, również często występujący na liściach rzepaku. Mniej popularne, ale coraz więcej spotykane choroby, to cylindrosporioza oraz wertycylioza. Możemy im wszystkim zapobiegać stosując preparaty oparte głównie na triazolach.

Spekfree 430 SC w uprawie rzepaku

My polecamy do tego preparat Spekfree 430 SC. Zawiera on tebukonazol w dawce 430 gramów i jego zarejestrowana dawka to 0,45 litra na hektar. Dodatkowo tebukonazol, tak jak i paklobutrazol oraz metkonazol, ma bardzo pozytywne działanie na pokrój roślin rzepaku. Ten swego rodzaju regulator powoduje, że system korzeniowy rzepaku jest lepiej rozbudowany, szyjka korzeniowa jest szersza i osiąga to nasze docelowe dziesięć-dwanaście milimetrów, dodatkowo część nadziemna nie jest zbyt wybujała, ładna rozeta uformowana nisko, z wciągniętym stożkiem wzrostu, no i liczymy na to, że plon będzie zbudowany przez boczne rozgałęzienia, które pojawią się na miejscu liści wykształconych jesienią. Dobrze by było, gdyby było ich dziesięć, dwanaście, czternaście nawet.

Mieszaniny z preparatem Spekfree 430 SC

Jak możemy w inny sposób zastosować preparat Spekfree? Bardzo pożyteczna, bardzo popularna jest jego mieszanka z produktem Caryx. Produktu Caryx w takiej mieszance dajemy dawkę 0,5 litra na hektar, natomiast preparatu Spekfree 0,3. Dzięki temu mamy jeszcze mocniejszy efekt fungicydowy, dlatego że w Caryx’ie mamy metkonazol, który bardzo dobrze będzie nam zabezpieczał, i tebukonazol z preparatu Spekfree, oraz chlorek mepikwatu. Wszystkie te substancje będą nam działać regulująco na rzepak. Jeżeli boimy się zbytniej ingerencji w pokrój rzepaku, możemy do produktu Spekfree dodać sto gramów czystej substancji difenokonazolu, czyli 0,4 zwykłej dwieście pięćdziesiątki. Dzięki temu będziemy mieli doskonałą ochronę fungicydową, natomiast difenokonazol nie należy do teriazoli, które wpływają na pokrój rzepaku, i nie musimy się obawiać zbyt wielkiej ingerencji w jego rozwój.

Najlepszą fazą rozwojową do zastosowania tych preparatów jest czwarty, piąty, góra szósty liść właściwy. Jeżeli zaczniemy w jakikolwiek sposób próbować regulować rzepak później, jest to bardzo trudne i nawet dużo wyższe dawki nie przynoszą odpowiedniego skutku. Nie wiemy, jaka będzie jesień, możemy się spodziewać, że w ciągu ostatnich trzech-czterech lat była bardzo długa i ciepła, rzepak miał tendencję już do tego, żeby starać się bujać w pęd, robił się coraz większy, pojawiały się wielokrotnie ponawiane zabiegi, które miały za zadanie wyhamowanie go przed okresem zimowym. Chcemy doprowadzić do tego, aby był dobrze przygotowany do spoczynku zimowego, aby miał stożek wzrostu mocno wciągnięty do środka i tak naprawdę dobrze przeżył nam okres zimowy.

Dlatego stosujemy preparat wcześnie, w okresie czterech-pięciu liści jest to optymalny moment i będziemy wtedy mieć pewność, że nasz rzepak będzie dobrze przygotowany oraz przede wszystkim ochronimy fungicydowo. Bo grzyby, możecie się państwo przekonać, już występują.

Dziękuje bardzo za uwagę, zapraszam do oglądania następnych komunikatów. Maciej Mokrzan, pozdrawiam.