Herbicydowa ochrona zbóż ozimych oraz jarych – POLE express Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu:
02:04 – walka z chwastami
02:43 – chwasty dwuliścienne

 

Transkrypcja:

Dzień dobry. Darek Przybylski, Agrosimex. Witam w kolejnym odcinku POLE Express. Dzisiejszy poświęcony będzie herbicydowej ochronie zbóż ozimych oraz jarych. Zapraszam.

Prognoza na najbliższe dni przed świętami, także po świętach, wskazuje na pewną stabilizację w pogodzie. O ile sprawdzą się te prognozy, to zapewne wielu z państwa, wielu rolników, wykorzysta zapowiadane okno pogodowe do wykonania tych najpilniejszych prac polowych, takich jak siewy buraków, siewy kukurydzy, siewy ostatnich warzyw, czy też wykonanie pierwszych zabiegów herbicydowych, choćby w zbożach ozimych.

Jestem właśnie dzisiaj na takiej plantacji w okolicach miejscowości Świercze. Właściciel z uwagi na warunki pogodowe oraz żniwa kukurydziane nie zdążył przed zimowym spoczynkiem wykonać odchwaszczania. Konsekwencją jest duża kompensacja chwastów dwuliściennych, ale są tutaj również jednoliścienne, przede wszystkim miotła. Mimo iż dotychczas wiosna była raczej chłodna, to te zachwaszczenie naprawdę jest tutaj dość znaczące. Dlaczego? Przypomnę, że wiele chwastów lepiej radzi sobie w takich niekorzystnych warunkach pogodowych. Kiełkują po prostu w dużo niższych temperaturach, na przykład miotła skiełkuje już w temperaturze trzech, pięciu stopni, a przytulia pojawi się nawet, gdy na termometrach będziemy mieli dwa stopnie. W efekcie mamy tu miotłę, mamy rumianek, taszniki, przytulie, fiołki i wiele, wiele innych gatunków chwastów dwuliściennych.

Jak zatem skutecznie, bezpiecznie walczyć z chwastami na wiosnę? Oto nasze propozycje. W pełni fazy krzewienia ozimin, to jest faza BBCH dwadzieścia pięć i oczywiście w odmianach niewrażliwych można zastosować preparat Dicurex FLO 500SC. Zawiera on 500 gram chlorotoluronu. Jest to substancja przeznaczona przede wszystkim do zwalczania miotły zbożowej, ale jako inhibitor procesu fotosyntezy również zwalczy chabra bławatka, jasnotę, rumiany, taszniki, tobołki. Atutem tej substancji jest duża tolerancja na niskie temperatury, a maksymalna zalecana dawka do takiego jednorazowego zastosowania, to trzy litry na hektar.

Aby jednak zwalczyć pozostałe chwasty dwuliścienne niezbędne jest wsparcie. Wsparcie preparatu, który skutecznie zwalczy choćby przytulię czepną, samosiewy rzepaku, których jest również tutaj bardzo dużo, czy też dymnicę pospolitą. Takim świetnym sojusznikiem również w takich niskich temperaturach i we wczesnych fazach rozwojowych będzie preparat Mattera. Jest to herbicyd, który zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne. Pierwszą z nich jest florasulam. Znany i dość popularny, ceniony, choćby z preparatu Upton 050SC. Drugą zaś jest halauksyfen metylu, inaczej Arylex. Substancja ta po raz pierwszy została zarejestrowana w 2014 roku i tak na dobrą sprawę na dzień dzisiejszy jest ona jedną z najnowszych substancji na rynku herbicydów. Istotną cechą Arylexu jest jego bardzo szybkie działanie, również w takich trudnych warunkach pogodowych. Już kilka godzin po zabiegu na niektórych gatunkach chwastów widoczne są objawy działania, zahamowanie wzrostu, deformacje łodyg, ogonków liści, czy też chlorozy chwast. Mattera jest też herbicydem, który wykazuje bardzo dużą odporność na zmywanie przez deszcz już po pierwszej godzinie od zabiegu. Co więcej, Mattera to herbicyd, który sprawdzi się nie tylko we wczesnych fazach rozwojowych, ale jest również bezpieczny i bardzo skuteczny, nawet do fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego. Ma zastosowanie w pszenicy, przy życie, życie ozimym oraz w pszenicy i jęczmieniu jarym. Zalecana maksymalna dawka to jeden litr na hektar. W tej dawce zwalczy chabrę, zwalczy gwiazdnicę, maki, marunę bezwonną, rumiany, jasnotę purpurową, dymnicę, taszniki oraz niezależnie od fazy rozwojowej zwalczy przytulię czepną. Mattera też jest doskonałym partnerem do mieszanin zbiornikowych, na przykład z tribenuronem metylu, z preparatów Corida i Assynt oraz z piroksysulamem z preparatu Mover 75WG. Wtedy, kiedy na przykład mamy konieczność rozszerzenia spektrum zwalczanych chwastów o miotły zbożowe, tak jak tutaj na przykład.

Co oprócz Mattery? Wspomniałem o preparacie Upton. Zawiera on florasulam. Ponadto wspominałem o preparatach Corida i Assynt. Te zawierają tribenuron metylu. Obie te substancje wzajemnie się uzupełniają i naprawdę tworzą takie pewne, skuteczne i bezpiecznie rozwiązanie w walce z chwastami dwuliściennymi, zarówno jako zasadnicze takie wiosenne rozwiązanie, jako taka technologia, jak również jako korekta na przykład po jesiennych zabiegach. Dawki to odpowiednio Upton zero jeden litra na hektar, a Corida, czy też Assynt od dwudziestu do trzydziestu gram na hektar. Koniecznie z Adiuwantem Flipper w dawce pięćdziesięciu mililitrów na hektar. Substancję tą można również wykorzystać w ochronie pszenicy i jęczmienia jarego.

Zwalczanie dwuliściennych w jarzynach, w pszenicy jarej, w jęczmieniu jarym, ale także w uprawie zbóż ozimych, bardzo dobrze sprawdzi się również preparat Aminopielik D Maxx. Zawarte w nim są dwie substancje 2,4-D i dikamba, które bardzo szybko uporają się z takimi chwastami jak bodziszki, jak gwiazdnice, jasnoty, purpurowa, różowa, komosa, maruna, przetaczniki, zwalczy on również przytulię czepną, rdesty, samosiewy rzepaku oraz taszniki, tobołki. Aminopielik stosujemy maksymalnie w dawce półtora litra, ale co istotne, zarówno w jarych, jak i w uprawach ozimych, maksymalnie możemy go zastosować do fazy końca krzewienia.

Z kolei do zwalczania chwastów jednoliściennych, oprócz wspomnianego wcześniej Movera 75WG oraz preparatu Dicurex FLO 500SC, zastosowanie znajdą na wiosnę również preparaty Fenuxar 69EW i Norton 69EW. Są to herbicydy zawierające substancje fenoksapropetylowe, która oprócz miotły zbożowej w oziminach, w pszenicy jarej, w jęczmieniu jarym, doskonale poradzi sobie również z owsem głuchym, czy też chwastnicą jednostronną. Zalecana maksymalna dawka to jeden i dwie dziesiąte litra na hektar. Dla tych z państwa, którzy cenią sobie wygodę aplikacji, proponuję preparat Rexade, który jest taką gotową mieszaniną trzech substancji aktywnych. Zwalczy on zarówno chwasty jednoliściennie, miotłę zbożową, jak również chwasty dwuliścienne.

To już wszystko. Bardzo dziękuję za uwagę. Zachęcam do oglądania, do komentowania. Jesteśmy również do państwa dyspozycji na Facebooku na profilu doradca rolniczy. Pozdrawiam i do zobaczenia w kolejnym odcinku.