GRAPINGA – Kukurydza doskonała do pierwszych siewów

Grapinga (FAO 230) stanowi nową propozycję na rynku odmian z przydatnością na grys, ze względu na ziarno typu flint i bardzo wysoki udział skrobi szklistej. Testowana w 2021 roku przez młyny, spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Oprócz tego wykazała się wysokimi wynikami plonowania w badaniach COBORU w 2020 roku, uzyskując średnie plony na poziomie ponad 11 t/ha suchego ziarna. Bardzo wysoki wczesny wigor i wysoka tolerancja na okresowe niedobory wody powodują, że Grapinga doskonale nadaje się do pierwszych siewów, w nieco słabiej nagrzaną glebę, albo do siewu na glebach ciężkich, zlewnych i trudno nagrzewających się. Wysokie rośliny, o mocniejszym nasileniu cechy stay green, wykazują również doskonałą przydatność do produkcji wysokoenergetycznej kiszonki.

 

 

Transkrypcja:

Grapinga, FAO 230, odmiana z programu hodowlanego IGP. Odmiana w typie ziarna flint. Oznacza to, że nadaje się dobrze do tych pierwszych siewów, do siewów w nieco mniej nagrzaną glebę, czy też do uprawy na glebach ciężkich, zwięzłych, trudno nagrzewających się. Dodatkowo typ ziarna flint determinuje Grapingę do siewu w przypadku użytkowania na grys.

Odmiana naprawdę bardzo elastyczna, co do sposobu użytkowania. Z powodzeniem możemy ją uprawiać na ziarno, na grys, ale także ma cechy, które sprawiają, że jest to odmiana kiszonkarska.

Rośliny są wysokie, o silnym stay greenie, kolba duża w pełni zaziarniona, co gwarantuje nam wysokoenergetyczną kiszonkę. Dodatkowo ziarnaki w typie filnt są predysponowane do uprawy na kiszonkę.

Mieszaniec trójliniowy, który ma bardzo dobre zdolności adaptacyjne do niekorzystnych warunków glebowo-klimatycznych. Z powodzeniem możemy uprawiać ją na glebach słabszych, bardzo dobrze też radzi sobie w okresowych niedoborach wody.

Grapinga w roku 2021 była testowana w młynach i w dwóch z nich przeszła pozytywną rekomendację. Dodatkowo także była badana przez COBORU w serii doświadczeń rozpoznawczych, gdzie uzyskała średni plon 11,5 tony z hektara na sucho.

Odmiana naprawdę uniwersalna. Grapinga to świetna propozycja dla gospodarstw, które prowadzą zarówno produkcję roślinną, jak i hodowlę bydła mlecznego czy też opasowego. Dodatkowo odmiana fajnie sprawuje się na glebach lżejszych, z okresowymi niedoborami wodnymi.

 

Zapraszamy do naszego sklepu: Klik