Dobry start dla ozimin – zaprawianie nawozem donasiennym – POLE express Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia filmu POLE express. W filmie poruszyliśmy temat odżywienia roślin zbożowych w pierwszych fazach rozwoju.

 

 

Z filmu dowiesz się:

00:15 – wszystko zaczyna się od nasion

00:31 – trudny moment rozwoju

01:45 – jak przygotować materiał siewny?

02:20 – dlaczego warto sięgnąć po Startus Active Duo?

05:13 – efekt stosowania nawozu Startus Active Duo

 

Produkty polecane w filmie kupisz tu:

Startus Active Duo – https://agrosimex.pl/startus-active-d…

 

Transkrypcja:

Dzisiejszy odcinek z cyklu „POLE express” dotyczy odżywiania roślin zbożowych w pierwszych fazach rozwoju. Zapraszam do oglądania. Iwona Janda-Malina, Menedżer Produktu w Dziale Nawozy.

Wszystko zaczyna się od nasion. Dobór odmian oraz dbałość o jakość materiału siewnego, to rzeczy, o które musimy zadbać w tym momencie, a błędy na tym etapie będą się za nami ciągnęły do kolejnych zbiorów. Warto tutaj wziąć pod uwagę to, że zboża – bo to o nich dzisiaj mowa – mają na początku swojego rozwoju taki trudny moment, w którym muszą się usamodzielnić. Usamodzielnić, to znaczy przejść z tego odżywiania z ziarniaka na odżywianie poprzez korzeń, który same wykształciły. Rośliny zbożowe materiały zapasowe w ziarniaku kumulują w bielmie. Bielmo stanowi znaczny udział w całej masie ziarniaka, ale jak możecie sobie państwo to wyobrazić, jest tego niewiele i ten moment, w którym kiełkująca siewka pszenicy, jęczmienia, żyta, czy pszenżyta musi już sobie sama radzić i sama musi pobierać składniki odżywcze następuje dosyć szybko. Tylko niestety bardzo często okazuje się, że ta młoda siewka na to nie jest gotowa, bo by to się działo, trzeba wykształcić w pełni sprawny aparat fotosyntetyczny, czyli być w fazie szpilki, a od momentu kiełkowania do fazy szpilki jest trochę czasu i tutaj bardzo często się okazuje, że roślina ma mocno ograniczony dostęp do składników odżywczych. To powoduje, że nasze wschody się przeciągają i to powoduje, że nasze wschody są niewyrównane. Ale możemy takim sytuacjom zapobiec już na etapie przygotowania materiały siewnego. Dlatego, że firma Agrosimex oferuje sprawdzony i skuteczny płynny nawóz organiczno-mineralny o nazwie Startus Active Duo, który bardzo wygodnie aplikuje się już na etapie zaprawiania nasion w dawce 200 mililitrów nawozu, do tego 600-800 mililitrów wody na 100 kilogramów nasion. I tak przygotowany roztwór bardzo ładnie nam się łączy z ziarniakami i bardzo równomiernie nam pokrywa te ziarniaki. Co takiego ma w swoim składzie nawóz Startus Active Duo, że warto po niego sięgnąć? Z jednej strony są to składniki mineralne, czyli podstawowe makroelementy, których rośliny potrzebują największej ilości, czyli azot, fosfor i potas, a z drugiej strony to jest ta część organiczna, która nam usprawnia procesy życiowe zachodzące w roślinie i tutaj są to kwasy humusowe, zarówno fulwowe, jak i huminowe, aminokwasy w postaci metioniny i tryptofanu oraz molekuła acreciactiv. Jak działają te wszystkie składniki, że mamy efekty dodatnie w zbożach ozimych? Azot, to podstawowy czynnik plonotwórczy, który ma wpływ na wszystkie procesy zachodzące w roślinie. Fosfor, to przede wszystkim wigor roślin, energia, szybkie wschody oraz mocny rozwój systemu korzeniowego, tak by te zboża tworzyły rozbudowany system wiązkowy, który drenuje nam glebę w poszukiwaniu wody i składników odżywczych w całym sezonie wegetacyjnym. Potas, to gospodarka

wodna, odporność roślin na choroby, na stres związany z niskimi oraz wysokimi temperaturami. Kwasy humusowe w tym produkcie służą temu by kompleksować składniki odżywcze, które występują w naszej glebie, w sąsiedztwie ziarniaka, tak by ta młoda siewka z łatwością je pobierała. Aminokwasy, metionina oraz tryptofan są kluczowe w kontekście kiełkowania i rozwoju systemu korzeniowego. Metionina jest prekursorem etylenu, który nam tutaj stymuluje kiełkowanie. Między innymi oczywiście, ale na tym etapie rozwoju bardzo ma duży wpływ na kiełkowanie. Z kolei tryptofan jest prekursorem auksyn, a auksyny, to intensywna rozbudowa systemu korzeniowego. Na dodatek auksyny i etylen ze sobą współpracują w tych pierwszych fazach rozwojowych roślin, co daje nam dodatkowy efekt w postaci właśnie dużego wigoru roślin, szybkich, wyrównanych wschodów. Molekuła acreciactiv, to wyciąg z roślin, które żyją w warunkach skrajnego deficytu wody, czyli nic innego, jak ubezpieczenie naszych upraw zbożowych, które wysiewamy na naszych polach na wypadek suszy, która niestety ostatnio regularnie nas nawiedza. Te składniki wszystkie w jednym produkcie powodują efekty, o których właśnie teraz kilka słów. Agrosimex od kilku lat weryfikuje skuteczność tego preparatu donasiennego z bardzo pozytywnym skutkiem. Dlatego go państwu proponujemy. W 2019 roku został wysiany jęczmień ozimy w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Jungu i tam weryfikowaliśmy skuteczność nawozu Startus Active Duo w tej uprawie. Mieliśmy wariant kontrolny, gdzie wykonaliśmy pełną agrotechnikę, ochronę i pełne nawożenie. Oraz wariant dokładnie taki sam, tylko że z dodatkiem nawozu Startus Active Duo na etapie zaprawiania nasion w dawce 200 mililitrów. Widzimy, że ten jęczmień ozimy po prawej stronie ma zdecydowanie lepiej wykształcony system korzeniowy, ma dużo większą biomasę. To się powtórzył, bo w tym samym roku te doświadczenia prowadziliśmy również na pszenicy ozimej, gdzie jak sami państwo widzicie wnioski można wysnuć bardzo podobne. Dwa lata później zbieraliśmy w innym Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Jungu pszenżyto ozime i okazało się, że Startus Active Duo miał pozytywny wpływ na wigor i kondycje roślin w całym sezonie wegetacyjnym. Był to trudny sezon i to zaplonowało nam prawie 700 kilogramów wyżej, niż wariant kontrolny, w którym cała technologia była taka sama, tylko został pominięty nawóz Startus Active Duo.

Podsumowując. Kiedy warto sięgnąć po ten produkt? Przede wszystkim, wtedy gdy uprawy zbożowe są zakładane na bardzo lekkich, bądź lekkich glebach, gdzie wiemy, że zasobność w składniki odżywcze i wodę jest uboga. Z kolei gleby ciężkie, te które mają tendencję do zaskorupiania się, do tego by były zimniejsze, tutaj również jest wskazane stosowanie Startus Active Duo tak by ten wigor roślin, by te wschody były jak najlepsze. Gdy zakładamy zboża ozime na mozaikach i te wschody mamy niewyrównane, również warto sięgnąć po ten preparat. Gdy mamy płodozmian bardzo mocno zbożowy i chcemy wesprzeć roślinę już na starcie, bądź gdy wysiewamy późno, po późno zbieranych

przedplonach jak buraki cukrowe, kukurydza o długim FAO, czy ziemniaki późne. Również gdy w polu mamy duże zagrożenie ze strony chwastów. Mamy chwasty uciążliwe, bądź chwasty odporne na herbicydy, wtedy warto sięgnąć po takie wsparcie naszych roślin uprawnych, tak by one stanowiły dużo większą konkurencję dla właśnie tych chwastów, które będą zabierały im wodę i składniki odżywcze w łanie. Stosujemy nawożenie nasypowe, stosujemy nawożenie dolistne. Pójdźmy razem krok dalej. Zastosujmy również nawóz donasienny Startus Active Duo, tak by jeszcze bardziej wesprzeć roślinę w tym trudnym okresie jakim są wschody. Byśmy uzyskali dobrą obsadę, odpowiednią fazę rozwojową już jesienią, by pszenica weszła w fazę początku krzewienia, by jęczmień był w pełni krzewienia, by żyto i pszenżyto również, przynajmniej zaczęły nam się krzewić. Dzięki temu te uprawy lepiej przezimują i lepiej zaplonują w kolejnym sezonie.

Dziękuje za uwagę i zapraszam do śledzenia treści na naszym kanale „Doradca Rolniczy”.