Desykacja ziemniaków

Desykacja ziemniaków to nic innego jak zasuszanie i niszczenie nadziemnej części roślin. Do niedawna wykonywano ją za pomocą dikwatu – popularnego środka, pozwalającego na szybkie i niedrogie pozbycie się naci. Po jego wycofaniu na pozór łatwy zabieg zaczął przysparzać problemów. Jak je rozwiązać?

Karolina Jazic

Plantacja ziemniaków po desykacji
Plantacja ziemniaków po desykacji

Desykacja ułatwia zbiór ziemniaków kombajnem, ponieważ elementy robocze rzadziej zapychają się łętami. Zabieg pełni także wiele innych funkcji, przynoszących korzyści w uprawie, m.in.:

  • ogranicza uszkodzenia mechaniczne na bulwach,
  • przyspiesza dojrzewanie bulw, przez co są one bardziej odporne na obicia podczas zbioru i transportu,
  • ułatwia odrywanie bulw od stolonów,
  • reguluje zachwaszczenie wtórne,
  • zapobiega porażeniu bulw zarazą ziemniaka,
  • zapobiega przemieszczaniu się wirusów w łodygach.

Niszczenie naci jest szczególnie istotne w przypadku produkcji sadzeniaków, ponieważ poprawa zdrowotności i jakości bulw ma ogromne znaczenie dla tego kierunku produkcji.

Desykacja ziemniaków – sposoby

Istnieje kilka metod niszczenia naci. Najbardziej popularna jest chemiczna. Poza nią wyróżnia się mechaniczną i mechaniczno-chemiczną. W ostatnim czasie mówi się też o nowej metodzie – elektrycznej.

Metoda mechaniczna z wykorzystaniem urządzenia rozdrabniającego zielone części roślin, potocznie nazywanego łęciarką, nie spełnia wszystkich wymienionych wyżej funkcji. Co prawda pozwala pozbyć się wysokiej naci, ale możliwe jest odrastanie roślin, a także wnikanie chorób do bulw, co ogranicza ich jakość, zdrowotność i zdolność przechowalniczą. Dlatego lepsze rezultaty uzyskuje się w wyniku łączenia tego sposobu z chemicznym.

Metoda chemiczna jest najpopularniejszym i najmniej czasochłonnym sposobem desykacji. Po wycofaniu dikwatu pojawiły się pytania, w jaki sposób skutecznie wykonać zabieg. Na szczęście na rynku jest jeszcze dostępny Spotlight Plus 060 EO.
Co prawda nie zapewnia on tak szybko widocznych efektów jak dikwat, ale ma wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę.
Spotlight Plus 060 EO wykazuje silne działanie na łodygi ziemniaków, ograniczające odrastanie roślin, dobrze wpływa na oddzielanie bulw od stolonów i charakteryzuje się odpornością na zmywanie. Zarejestrowana dawka to 1 l/ha, którą ewentualnie można podzielić i wykorzystać w dwóch zabiegach. Oprysk dobrze jest wykonać 2–3 tygodnie przed planowanym zbiorem ziemniaków.

Nawóz ułatwiający desykację naci

Od niedawna na rynku dostępny jest Dessic, nawóz ułatwiający desykację naci. Zawiera on mikroelementy, a jego wyjątkowa formuła pH Activ wspomaga zasuszanie roślin. Bez wątpienia dużym plusem produktu jest możliwość uzyskania szybkich efektów desykacji plantacji. Zalecana dawka to 25 kg/ha. Dobrym rozwiązaniem jest również połączenie nawozu ze środkiem Spotlight Plus 060 EO.
W przypadku większego pokroju, żywych, jeszcze zielonych roślin, warto najpierw zastosować Dessic (25 kg/ha), a po 3–4 dniach wykonać drugi zabieg, aplikując Dessic (25 kg/ha) + Spotlight Plus (1 l/ha). Do takiego oprysku zaleca się w miarę możliwości używać większej ilości wody – mniej więcej 400 l/ha.

Chcąc wspomóc rozprowadzenie preparatów, a tym samym zwiększyć skuteczność zabiegu, warto zastosować adiuwant silikonowy Flipper.