Chwasty jednoliścienne w uprawie buraka cukrowego – wiosna POLE express

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu POLE express z 22.05.2024 na temat skutecznych rozwiązań w uprawie buraka cukrowego.

Te tematy mogą Cię zainteresować:

0:21Jaki jest stan plantacji buraka cukrowego?

1:18 Jak zwalczyć chwasty jednoliścienne w buraku cukrowym?

1:21 Jakie chwasty jednoliścienne występują na plantacji buraka cukrowego?

2:01 Dowiedz się więcej o graminicydach dostępnych na rynku.

2:39 Kiedy zastosować graminicydy w uprawie buraka cukrowego?

3:34 Jak skutecznie stosować graminicydy w buraku cukrowym?

4:21 Poznaj rozwiązania oparte o chizalofop-p-etylu.

4:55 Poznaj rozwiązania oparte o propachizafop.

6:39 Poznaj rozwiązania oparte o kletodym.


Dowiedz się więcej na temat produktów wspomnianych w komunikacie klikając w link produktu:

Amigo

Camwin 120 EC

Ready

Select Super 120 EC

Targa Super 05 EC

Zamzar 

 

Zachęcamy do przeczytania treści zawartych w komunikacie

Cześć, dzień dobry, Darek Przybylski, Agrosimex. Witam w kolejnym odcinku POLE expres.

Dzisiejszy odcinek poświęcony będzie zwalczaniu chwastów jednoliściennych w uprawie buraka cukrowego. Zapraszam serdecznie. Tegoroczny sezon ochrony buraka cukrowego jest trudnym wyzwaniem dla plantatorów. Po mokrej wiośnie, chłodach, przymrozkach, teraz przyszła susza. Konsekwencją tych zdarzeń pogodowych najpierw były takie opóźnione siewy, bardzo nierówne wschody. Niestety szczególnie widoczne jest to tu, na północy Mazowsza.

Ja dziś jestem jednak na takiej plantacji, która została zasiana około 12 kwietnia. Rośliny buraka są tutaj w fazie takiej typowej dla tej pory 4-6 liści. Dwa dni temu został wykonany tu drugi zabieg herbicydowy na chwasty dwuliścienne. I w większości regionów kraju buraki są właśnie już po dwóch, w niektórych pewnie nawet i po trzech zabiegach. W kolejnym etapie ważnym elementem ochrony będzie zwalczanie chwastów jednoliściennych. Przede wszystkim samosiewów zbóż, ale na plantacji buraka mogą również występować takie chwasty, jak chwastnica jednostronna, owies głuchy, palusznik krwawy, włośnica sina i zielona, także życice, zdarza się też miotła oraz oczywiście perz właściwy. Wszystkie te wymienione chwasty zwalcza się graminicydami. Z definicji są to wyselekcjonowane, wyspecjalizowane w działaniu preparaty, herbicydy, przeznaczony właśnie do zwalczania chwastów jednoliściennych, roślin trawiastych, w tym również oczywiście samosiewów zbóż. Wszystkie graminicydy będące na rynku opierają się na siedmiu substancjach aktywnych, których zadaniem jest blokowanie syntezy kwasów tłuszczowych i lipidów w tym pierwszym etapie wzrostu chwastów.

Do zwalczania chwastów jednoliściennych rocznych oraz wieloletnich w buraku cukrowym zarejestrowanych jest obecnie pięć substancji aktywnych. Jest to kletodym, jest to propachizafop, cyklosydym, fluazyfop-P-butylu oraz chizolafop-P-etylu. Substancje te stosuje się najczęściej po zakończeniu programu odchwaszczania buraka cukrowego, choć nie jest to warunek oraz gdy burak wytworzy przynajmniej jedną, dwie pary liści właściwych. Zabieg możemy wykonać, gdy liście buraków zakryją 50% międzyrzędzi. Najkorzystniejszym momentem do przeprowadzenia zabiegu z punktu widzenia takiej efektywności chwastobójczej jest faza 2-4 liści właściwych gatunków jednorocznych, jak chwastnica czy też palusznik. W przypadku perzu zaś optymalna faza to 3 do 6 liści, czyli takie 15 do 20 centymetrów jego wysokości.

Aby skutecznie zwalczyć perz, konieczne jest, aby substancje przemieściły się w jak największej ilości do korzeni, do rozłogów. Wymaga to zastosowania wysokich dawek graminicydów, nawet 2-3 krotnie większych niż w przypadku pozostałych chwastów jednoliściennych. W momencie, gdy program odchwaszczania na dwuliścienne nie został jeszcze ukończony, to należy pamiętać o odstępach pomiędzy zabiegami. Graminicyd stosuje się po około 5 do 7 dni po zastosowaniu herbicydów na dwuliścienne, zaś po zastosowaniu graminicydu ewentualne kolejne zabiegi na komosę czy też na samosiewy rzepaku najlepiej zaaplikować po przynajmniej 2-3 dniach przerwy. Najpopularniejszymi, najczęściej też stosowanymi graminicydami są te, które oparte są na substancji aktywnej chizolafop-P-etylu.

Ja polecam państwu preparat o wdzięcznej nazwie Zamzar oraz Targę Super 05 EC. Zawierają one 50 gram wspomnianej substancji. Maksymalna zaś zalecana dawka w przypadku konieczności zwalczania perzu to 2,5 litra na hektar, najlepiej z adiuwantem olejowym Amigo w dawce do 1 litra. Bardzo skuteczną substancją jest propachizafop. Ja zachęcam do zakupu i zastosowania preparatu Ready. Jest to selektywny herbicyd o działaniu układowym. Stosowany jest on nalistnie. Występuje w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Zawiera 100 gram substancji aktywnej, która pobierana jest i bardzo szybko przemieszczana, pobierana przez liście i przemieszczana następnie do korzeni, do rozłogów chwastów. Herbicyd Ready powoduje zahamowanie wzrostu oraz rozwoju roślin, a efekt jego działania widoczny jest już po upływie 3 dni od zabiegu. Objawy to zżółknięcia, a następnie zamieranie najmłodszych liści. Wielkość dawki zależy od gatunku zwalczanych chwastów, a efektywność ich zwalczania zależy także od fazy rozwojowej, w której środek jest stosowany. W przypadku zwalczania chwastnicy jednostronnej czy też owsa głuchego, palusznika krwawego, włośnicy sinej i zielonej, czy też życicy maksymalna zalecana dawka dla takiego jednorazowego zastosowania to 0,6 litra na hektar. W przypadku zwalczania samosiewów zbóż, czy też miotły zbożowej dawka to 0,7 litra na hektar.

Natomiast, gdy musimy zwalczyć perz właściwy, maksymalna dawka do jednorazowego zastosowania to 1,5 litra na hektar. Herbicyd Ready, w przypadku zwalczania perzu właściwego możemy również stosować w takich dawkach dzielonych po 0,6 litra na hektar. Ważne, żeby zrobić to w odstępach między zabiegami, co najmniej 12 dni. W ostatnich latach bardzo wzrosła również popularność preparatu zawierającego kletodym. Przede wszystkim ze względu na jego bardziej dostępną, niższą cenę.

Nasza firma ma w swojej ofercie dwa takie preparaty zawierające właśnie tę substancję. Jest to znany już wielu plantatorom, wielu rolnikom, Select Super 120 EC oraz nowość w ofercie – preparat Camwin 120 EC. Oba preparaty zawierają 120 gram kletodymu w jednym litrze preparatu. Są to herbicydy selektywne. W roślinie działają układowo, a zawarta w nich substancja pobierana jest właśnie przez liście, następnie przemieszczana jest do korzeni, do rozłogów chwastów, powodując zahamowanie ich wzrostu oraz rozwoju.

Działanie kletodymu na chwasty objawia się zżółknięciami, następnie zasychaniem najmłodszych liści. Pierwsze te objawy widoczne są po upływie około 7 dni od opryskania. Zalecane dawki obu tych preparatów to w przypadku chwastnicy jednostronnej czy chwastów jednorocznych to 0,8 litra na hektar oraz maksymalnie 2 litry, gdy musimy zniszczyć perz właściwy. Wszystkie te wymienione preparaty, oprócz oczywiście zastosowania w buraku, możemy również stosować w innych uprawach, zarówno w warzywach, we wszystkich rolniczych uprawach.

W dzisiejszym odcinku to już wszystko. Więcej oczywiście szczegółów u naszych doradców. Ja bardzo dziękuję za uwagę. Zachęcam do oglądania, do subskrybowania, komentowania. Jesteśmy również na Facebooku, na profilu Doradca Rolniczy. Do zobaczenia.