Aplikatory APV 
– niezbędna technologia 
w nowoczesnej uprawie roślin

Współczesne rolnictwo wymaga coraz bardziej precyzyjnych rozwiązań. Z punktu widzenia skuteczności działania środków ochrony roślin i nawozów oraz rachunku ekonomicznego kluczowy jest nie tylko odpowiedni dobór preparatów, ale także ich dokładne dozowanie czy ultrazlokalizowana aplikacja. Dwa ostatnie zadania to wyzwanie dla profesjonalnych urządzeń.

Lech Bieżuński/APV Polska

Wybierając aplikator do mikrogranulatów, w tym do nematocydów (Vydate 10 G/Voxamyl 10 G) czy insektycydów (Belem 0,8 MG) stosowanych głównie w uprawie ziemniaka, marchwi czy pietruszki, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę ofertę producentów z doświadczeniem, które jest gwarancją skuteczności.

Aplikator PS120M1 D
Aplikator APV, model PS120M1 D

Aplikator do zadań specjalnych PS120M1 MG i PS120M1 D

Bazując na wieloletnim doświadczeniu w produkcji siewników pneumatycznych, firma APV wprowadziła do oferty aplikatory do zadań specjalnych: PS120M1 MG oraz PS120M1 D. To 120-litrowe urządzenia zasilane elektrycznie (12V) i sterowane za pomocą modułu sterującego z kabiny operatora. Nawet przy bardzo niewielkiej prędkości jazdy, która jest koniecznością przy sadzeniu ziemniaka czy siewie warzyw, aplikatory te dozują mikrogranulat z wyjątkową precyzją, również w bardzo niskich dawkach (od 40 do 50 g/min). Dzięki dodatkowym uszczelnieniom zbiornika, aparatu wysiewającego oraz łączenia siewnika z wężami cały zabieg odbywa się z zachowaniem najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Ze względu na kompaktowy kształt i niską wagę (45 kg) modele 120-litrowe są łatwe do zamontowania na różnego typu maszynach towarzyszących – mogą być umieszczone z tyłu sadzarki lub między sadzarką a ciągnikiem. Uniwersalna płyta montażowa pozwala równie łatwo założyć aplikatory na siewniki do warzyw.

Aplikator PS120M1 MG co do zasady przeznaczony jest do mikrogranulatów (środki ochrony roślin, nawozy) niekorodujących. Standardowe wyposażenie tego modelu dobrane jest do wysiewu mikrogranulatu rzędowo.
PS120M1 D jest bardziej uniwersalnym urządzeniem. To wersja nawozowa, przeznaczona do wszelkich mikrogranulatów, również tych korodujących. Aplikator cechuje się najwyższym stopniem szczelności, a jego standardowe wyposażenie pozwala zarówno na siew rzędowy, jak i rozproszony (dzięki płytkom rozpraszającym zamontowanym na końcach węży).

W ofercie APV dostępne są także aplikatory w wersjach MG i D o pojemności zbiornika w zakresie od 200 do nawet 800 litrów.

Personalizacja 
– sprostać wyzwaniom

Aplikatory PS120M1 MG i PS120M1 D są dostępne na rynku od ponad 10 lat. Przez ten czas firma APV sukcesywnie wprowadza ulepszenia i nowe rozwiązania, pozwalające maksymalnie dostosować urządzenie do potrzeb konkretnego klienta.
Jednym z pierwszych wyzwań, przed którym stanął producent, było zapotrzebowanie klientów na różną liczbę sekcji wysiewających. Udało się – obecnie i wersja PS120M1 MG, i PS120M1 D są oferowane z liczbą sekcji w zakresie od 1 do 16. Aby zwiększyć liczbę sekcji wysiewających w zakresie od 9 do 16, stosuje się specjalną kasetę wylotu nasion/mikrogranulatów, przy czym to rozwiązanie najczęściej wykorzystywane jest w siewnikach warzyw (np. marchwi czy pietruszki). Natomiast stosując nieruchome ślepe koła na wałku wysiewającym, można w łatwy sposób zredukować liczbę sekcji wysiewających w przedziale od 1 do 8. Dzięki temu aplikator sprawdza się również przy sadzarkach do ziemniaków, gdzie najczęściej zapotrzebowanie na dozowanie mikrogranulatu sprowadza się do 2 lub 4 rzędów.

Specyfiką dozowania mikrogranulatów, zwłaszcza Belemu 0,8 MG czy Vydate 10 G/Voxamylu 10 G, są niskie dawki (od 10 kg/ha), 
konieczne do uzyskania często przy niskiej prędkości jazdy (od 1 do 4 km/h), co przekłada się na bardzo małe ilości produktu w przeliczeniu na minutę (nawet 40–50 g). Aby wałek dozujący mógł podać tak małą ilość mikrogranulatu w sposób płynny, co pozwala unikać tzw. kupkowania, firma APV zaproponowała dodatkowe rozwiązanie w postaci listwy niskich dawek – jest to listwa ściśle przylegająca do wałka wysiewającego, ograniczająca przepływ do minimum.

Dozownik nawozów płynnych APV LF600M
Zamontowany separator powietrza Air Guard

Kolejny element wpływający na wysoką jakość pracy aplikatorów to odpowiedni sposób transportowania mikrogranulatu. W urządzeniach APV odbywa się to za pomocą dmuchawy elektrycznej, która wydmuchuje produkt w węże i transportuje do miejsca aplikacji. Aby uniknąć przesuwania nasion podmuchem powietrza (podczas wysiewu warzyw), na sterowniku obsługującym aplikator można zredukować podmuch do minimum. Ponadto istnieje możliwość zainstalowania profesjonalnych separatorów powietrza, które – zamontowane tuż przed miejscem aplikacji mikrogranulatu – redukują podmuch, dzięki czemu produkt w ostatniej fazie transportu opada już grawitacyjnie.

Gama urządzeń firmy APV

Flansza zaślepiona – element redukcji liczby sekcji wysiewających

W ofercie APV dostępne są także aplikatory w wersjach MG i D o pojemności zbiornika w zakresie od 200 do nawet 800 litrów. Od kilku lat firma proponuje również grawitacyjny multidozownik MDC40M1 – 40-litrowy aplikator przeznaczony do dozowania środków ochrony roślin i nawozów w formie granulowanej na dwa rzędy.
Oprócz siewników i aplikatorów nasion, nawozów i środków ochrony roślin w formie granulowanej w ofercie APV dostępny jest dozownik nawozów płynnych LF600M1. To 600-litrowe urządzenie zasilane elektrycznie (12 V), które można zamontować zarówno na maszynie towarzyszącej, jak i na przednim TUZ ciągnika. Głowica rozdzielająca może obsługiwać od 1 do 48 dysz punktowych o średnicy 1, 2 lub 3 mm.

Warto wiedzieć, że…

…wszystkie aplikatory APV są sterowane przez moduł sterujący znajdujący się w kabinie ciągnika. Dzięki temu operator cały czas ma pod kontrolą pracę maszyny. Zastosowanie czujnika prędkości pozwala na utrzymanie dawki wysiewu niezależnie od zmieniającej się prędkości jazdy. Komfort pracy podnosi także czujnik krańcowy – to wygoda, ponieważ aplikator automatycznie załącza i wyłącza wysiew na uwrociach.